Винаги настъпва момент по време на голям лов, когато започваш донякъде да съчувстваш на преследвания хищник. Вероятно сега се намираме точно в този миг. Съпротивата на Ребека Брукс рухва, вестниците на Джеймс Мърдок в Лондон се продават с рекламна страница, на която е отпечатано "Съжаляваме", Лес Хинтън - стар сътрудник и дясна ръка на Мърдок, напуска... (Цялата трудова кариера на Хънтън е в компаниите на Мърдок - бел.р.)
Акциите на "Нюз корпорейшън", собственост на Мърдок, се сринаха с над 5% на фондовата борса в Сидни. Миналата седмица акциите на "Нюз корпорейшън" поевтиняха с близо 12%.
"Пазарът е много чувствителен. Хората се питат дали групата ще бъде принудена да продаде активи в резултат на скандала с подслушванията", коментира Джъстин Галагър, анализатор в Ар Би Ес (RBS) в Австралия.
Британските депутати пък отбелязват с нетърпение в дневниците си вторника - 19 юли, когато ще се решава съдбата на вестникарската империя.
Ситуацията за самия Рупърт не е розова. Преди две седмици той все още беше най-голямата медийна сила на планетата, а сега е просто един окаян старец. Високомерието е нещо трагично - в класическия смисъл; преминаването от Тамерлан до крал Лир само за едно денонощие е болезнено.
Изходът от сегашната криза изисква доста време - и Мърдок може и да не го доживее
Най-наболелият въпрос в момента всъщност е дали Рупърт Мърдок има достатъчно време да спаси наследството на компанията, а и своето собствено.
Всъщност той вече го е правил. Преди 20 години той бе изгубил почти всичко. Притисната от дългове в резултат на необуздани разходи и придобивки, News Corp беше на ръба на финансов крах.
С характерната си твърдост тогава Мърдок предприе необходимите действия, споразумявайки се наново с банките-кредиторки за подкрепа на губещата си британска сателитна телевизия и продавайки голяма част от американските си списания.
Той се завърна гръмовно: неговите най-големи триумфи, включително възходът на Fox News (и покупката на Wall Street Journal), тепърва предстояха.
Но това все пак се е случило преди цели 20 години. А както става ясно от последните му изяви - и скорошната неуместна, допълнително подчертаваща възрастта му, снимка с младия изпълнителен директор на фирмата - Мърдок вече е на 80 години.
Да, по-млад е от някои други медийни гиганти - Сай Нюхауз от Conde Nast e на 83, а Съмнър Редстоун от Viacom е на 88 години. Но разрастващият се мащаб на скандала предполага, че Мърдок ще има нужда от много време, за да затвърди наново репутацията на компанията си.
Време е бордът да обсъди кой ще наследи директорския пост след Рупърт
Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че бордът на директорите на News Corp, в който членуват близки сътрудници, "действа под силното влияние на управляващия директор - и няма как да вземе правилното решение, свързано с избор на наследника на компанията.
Този въпрос наистина трябва да бъде разрешен," коментира Джефри Зоненфелд, декан на школата по мениджмънт в Йейл. "Времето за вземане на това решение все повече изтича".
Мърдок се е шегувал в миналото, че никога няма да се пенсионира - третата му съпруга Уенди Денг е само на 42 години и те имат две малки дъщери. Майка му все още е жива и здрава, а е на 102 години.
На годишната среща на News Corp през 2003 г. той се пошегува със себе си, че плановете му за оттегляне са "отложени завинаги" и ще се наложи да го "изнесат" от заседателната зала. И все пак той не е достигал мащабите на изявлението на Съмнър Редстоун преди няколко години: "Смятам да живея вечно!"
Поне що се отнася до задълбочаването на скандала, времето, за жалост, не е на негова страна. И от двете страни на Атлантическия океан отвращението след разкритията, че вече несъществуващият таблоид News of the World е подслушвал телефонните разговори на аристокрацията, знаменитостите и 13-годишна жертва на убийство (а може би и други жертви и техни близки), е непреодолимо.
Миналата седмица ФБР стартира разследване дали News Corp са се опитали да прослушват телефоните на жертви от атентата на 11 септември 2001 г. Във Великобритания Мърдок и неговият син и потенциален наследник Джеймс бяха привикани да свидетелстват в парламента.
Същото се случи и с Ребека Брукс, свалена от поста на шеф на News International. Тя беше арестувана - и пусната под гаранция. Ръководителят на Dow Jones Лес Хинтън също хвърли оставка миналата седмица.
Когато удари скандалът с подслушванията, ехото заглъхва твърде бавно
Само преди две седмици Мърдок беше най-влиятелният медиен магнат в света. В момента той е паднал толкова дълбоко и толкова бързо, че дори опозореният медиен конкурент Конрад Блек му се подиграва, оплювайки го във Financial Times като "злобен творец на митове и убиец на достойнството на другите."
Определяйки Мърдок като "велик злодей," Блек допълва филипиката си: "Той има трудности да поддържа приятелства, рядко се придържа към думите си задълго, той е експлоататор на неудобството на другите и е предал всеки политически лидер, който някога му е помагал..."
А това са думи от човек, който е излежал присъда за измама - и е на път да се окаже в затвора за пореден път.
Мърдок очевидно още храни надежда, че тази буря ще отмине. Той винаги е бил играч с визия за бъдещето - и в по-голямата част от кариерата му тя му е била полезна. Той е отделял години в изграждане на амбициозни начинания като Fox Broadcasting - и очевидно и сега размишлява в дългосрочен план.
В сряда News Corp се отказаха от наддаването на стойност $12 млрд. за остатъка от британската Sky Broadcasting, в която компанията му държеше около една трета и искаше да придобие на сто процента... Но хората около Мърдок са убедени, че той просто се надява да изчака до заглъхването на шумотевицата, след което да опита отново.
Със сигурност други мениджъри са си проправяли път след скандали, като Марта Стюарт, която умело организира завръщането си след престоя в затвора, приключил през 2005 г. Много други са преживявали по-малки професионални катастрофи от рода на уволнение.
Но Мърдок, който е преодолял почти гибелното състояние на фирмата си преди 20 години, знае по-добре от всеки от тях, че възстановяването от катастрофи отнема време. И не е ясно дали той ще разполага с него в достатъчни количества.
Спорно е дали Мърдок въобще има стратегия за измъкване от тази каша
Като цяло опозорените мениджъри, които успешно се връщат на сцената, спазват един и същ базов стратегически план. В книгата си "Отвръщане на удара," изучаваща възражданията на кариери, Зоненфелд от Йейл идентифицира пет стъпки, които изминава всеки от тях - от рода на публично ангажиране с проблема, вместо създаване на спънки пред решаването му.
По негови думи Мърдок нарушава почти всички правила. "Мърдок търси прикритие и дава объркващи изявления; той имитира това, което знаменитостите непрекъснато правят - и което впрочем никога не им е било от полза."
Според Зоненфелд в крайна сметка ако скандалът продължи да се разраства и особено ако продажбите на реклами спаднат, бордът ще се принуди да назове нов временен изпълнителен директор и да избута Мърдок като почетен председател на борда. Зоненфелд е смаян от поведението на Мърдок: "Той има странно объркана стратегия за човек, който е медиен магнат."
Съжалявате ли вече хищника? Е, може би е твърде рано още да смесваме усещането за триумф с леката тъга. Може би ще разберем това след броени часове, тъй като драмата в момента е голяма. Нищо чудно следващият ръководител на News Corp вече да не носи фамилията Мърдок...