Италианската мафия намери златна ниша в кредитната криза, като възроди прането на пари - заради затруднения достъп до кредитиране, предаде Bloomberg.
Според Анна-Мария Тарантола, заместник-генерален директор на Bank of Italy, "кризата отвори ниша за организираната престъпност, тъй като достъпът до кредити стана по-труден". Който разполага в момента с кеш, като криминалните групировки например, може да прави инвестиции, които са непосилни за останалите. В момента те инвестират изцяло и пазаруват легални бизнеси", допълва Тарантола.
Кафе дьо Пари купено от мафиоти
Финансовото разузнаване на централната банка е засякло 15 000 подозрителни транзакции за първата половина на 2010, което е ръст с 52% спрямо същия период на миналата година и колкото всички съмнителни за цялата 2008-а.
Миналата година следователите разкриха, че иззвестното в Рим Кафе дьо Пари, нашумяло от известния филм на Федерико Фелини "La Dolce Vita" ("Сладък живот", 1960 г.), е било собственост на калабрийската мафия Ндрангета. Сицилианската Коза Ностра пък е използвала вериги супермаркети, твърдят прокурори от Палермо.
Икономиката на Италия, която е четвъртата в Европа, се сви с повече от 5% миналата година и централната банка прогнозира не повече от 1% ръст за 2010 г. Гуверньорът на централната банка Марио Драги заяви на 15 юли в реч пред италианската банкова асоциация, че търсенето на кредити нараства, но впечатлението на повечето бизнесмени, особено на малкия и среден бизнес, е, че няма как да бъде удовлетворено.
Организираната престъпност отчита ръст от 4% на "вложенията" си - до 135 млрд. евро ($174.6 млрд.) миналата година, според оценки на базираната в Рим организация SOS Impresa.
Ндрангета - най-богатата и най-мощна заради трафика на кокаин
Ролята на мафията в легалния бизнес расте. Чистка около Ндрангета - най-богатата италианска мафиотска групировки, вкара в ареста миналата седмица над 300 заподозрени и показа как мафията се е "окопала" около Милано - финансовата столица на Ботуша.
Днес прокуратурата обвини 67 членове на Ндрангета от Милано и Калабрия за трафик на дрога, изнудване и лихварство, и поиска конфискация на активи за поне 250 милиона евро, според изявление на италианската финансова полиция.
Според италианските служби, освен най-богатата, Ндрангета е и най-опасната мафия в Италия, изпреварвайки Коза Ностра - заради водещата си роля в трафика на кокаин в Европа от Южна Америка и натрупаните от това средства.
Следователите в Рим подготвят обвинение срещу мениджъри на Telecom Italia Sparkle SpA and FastWeb SpA заради укрити и неплатени 2 милиарда евро данъци и пране на пари. Престъпленията са били извършени в периода 2003-2007 г. Според адвокатите на компаниите, те са били "неволни" въвлечени в престъпленията и отричат да са извършили каквито и да било нередности.
Съмнителните транзакции
Финансовото разузнаване е предупредило полицията за съмнителните операции, свързани с Telecom Italia Sparkle и Fastweb.
От 21 000 съмнителни транзакции, извършени през 2009 г., централната банка е преценила, че 14 800 са достатъчно сериозни, за да предизвикат по-нататъшно разследване, а 4000 са били преценени за престъпления и докладвани на прокуратурата. Това е доказателство, че италианската централна банка има водеща роля в борбата срещу прането на пари, казва Анна-Мария Тарантола.
Над 20% от докладите ни са довели до разследвания по наказателни дела, добавя тя.
Според оценки на Международния валутен фонд прането на пари формира от 2 до 5% от световния брутен вътрешен продукт. Прането на пари в Италия съставлява 11% от БВП, според бившия прокурор, известен с борбата си срещу мафията, Пиер Луиджи.
Централната банка извършва свое собствено проучване за оценката на мащаба на проблема в Италия. Кредитните разходи са по-високи и растежът е по-нисък в южните райони на Италия, където организираната престъпност е най-широко разпространена, обяснява Тарантола.
"Има много силна зависимост между икономическия растеж и организираната престъпност", отбелязва тя. "През периода 1983-2007 г. петте региона с най-широко разпространени мафиотски дейности са и тези, които са имали най-ниския на глава от населението растеж на БВП," казва заместник-гуверньорът на италианската централна банка.
Бюрото за финансово разузнаване разпореди банката да упражнява контрол над тегления или депозити, включително на употреба на банкноти с номинал от 500 евро - любимите купюри на мафията.
Големите номинали
Големите номинали улесняват максимално изпирането на пари, тъй като големи суми в брой могат по-лесно да се скрият и транспортират. 6 милиона евро могат да се поберат в чанта, която да се пренесе за една нощ, а 10 милиона евро в 45 сантиметров (18-инча) сейф, се казва в доклад на италианската национална банка. Поради тези причини централната банка на Канада например изтегли банкнотата с номинал от 1000 канадски долара ($961) със закон през 2000 г., насочен срещу борба с организираната престъпност и прането на пари.
Правителството на премиера Силвио Берлускони прие миналата година закон за амнистия на незаконни доходи и еднократни данъчни облекчения за тези, които се съгласят да репатрират спестяванията си от чужбина. Това доведе до около 100 милиарда евро, декларирани пред властите, и над 5 милиарда евро данъчни приходи.
От 206 000 транзакции, свързани с амнистията, 340 - или 0,2% от общия брой, са маркирани като "съмнителни".