Министерството на външните работи е предприело спешни действия за изясняване на всички обстоятелства около случая с Желяз Андреев, който беше задържан около Великден във връзка с разследване в САЩ. Реакцията на МВнР идва след разпореждане на премиера Бойко Борисов.
Зам.-министъра Юрий Щерк е поканил на среща американския посланик в София Ерик Рубин, а същевременно българският посланик във Вашингтон Тихомир Стойчев е поискал спешно да бъде приет от заместник помощник държавния секретар за Европа Матю Палмър за изясняване на исканията на американската страна.
От САЩ искат екстрадирането на Желязков, тъй като той е работил за базиран в България кол-център, занимаващ се с продажба на части за самолети, включително и на сирийските авиолинии въпреки ембаргото за търговия със страната.
Екстрадицията на български граждани за САЩ се регулират от Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест и от Договора за екстрадиция между правителствата на Република България и САЩ, ратифициран на 23 април 2008 година, влязъл в сила на 21 май 2009 г., посочват от МВнР.
Министерството ще поиска консултации между Департамента по правосъдие на САЩ и Министерството на правосъдието на Република България. Конкретното искане за екстрадиция на Желяз Андреев е постъпило във Върховната касационна прокуратура по линия на международното полицейско сътрудничество.
В съобщението си казуса от МВнР припомнят, че решението за екстрадиция е от компетенциите на съдебната власт.
По-рано днес самият Андреев коментира пред bTV, че Министерството на външните работи, президентството и канцеларията на омбудсмана още от миналата година са били запознати с неговия случай. Те обаче не направили нищо с мотива, че няма официално искане за неговото екстрадиране.
Андреев обясни, че задълженията му в кол-центъра, в който е работил, са се свеждали до това да се свързва с клиенти по телефона и да им предлага продажба на авиационни части, които да се използват за ремонт на пътнически самолети. В това число са влизали и сирийските авиолинии. По думите му той не е подготвял и изпращал никакви документи.
Андреев и колегите му не са били "предупреждавани", че трябва да внимават за "някакви закони" - били те български или чужди. Сега американските служби го издирват заради това, че е бил първото лице в контакт със сирийските авиолинии.
Двамата собственици на фирмата вече са осъдени в САЩ на по 2 години затвор за нарушаване на търговското ембарго над Сирия. Желяз Андреев посочи, че той е в такава ситуация заради "безхаберието на собствените на компанията", които са търсили евтина работна ръка в Източна Европа.
Андреев днес ще присъства на протеста в София, който беше организиран в негова подкрепа. По думите му целта на протестите е да са в защита не само на него, но и на всеки млад българин, работещ във фирма, която е аутсорснала дейността си в България.
По-късно през деня стана ясно, че има искане от Интерпол за задържане на още четирима българи по същите обвинения като Желяз Андреев. Става дума за двама мъже и две жени. Те обаче няма да бъдат задържани, съобщи главният прокурор Сотир Цацаров.