Полицейски екипи ще осигуряват безопасността на спешните екипи в райони, в които е имало нападения над медицински лица. Около тази идея постигнаха съгласие министърът на здравеопазването и представители на ромски общности в България при среща в здравното министерство.
Друга идея, която министърът обсъди с представителите на ромската общност, беше представители на общността да бъдат назначени във всяка община, в която има малцинствени групи. Според Москов на такива места се случват и профилактични програми, ваксинации и би трябвало Спешна помощ да не е предмет на агресия.
Кирил Василев, председател на Инициативен комитет "Факултета" - София, поиска в най-големия ромски квартал в столицата дежурна линейка да е постоянно на разположение на живеещите там, като поне шофьорът на линейката да е ром, който познава квартала. Според него се е създала етническа омраза, която трябва да бъде парирана.
Предстои среща на Москов с Националното сдружение на общините, от което той ще търси съдействие за сигурността на линейките.
Междувременно Медицинска федерация „Подкрепа" застана зад идеите на Петър Москов за решаване на проблема с насилието над екипите на Спешна помощ.
"Ние не приемаме твърденията на народните избраници от някои политически партии и неправителствени организации, че министър Москов етнизира проблема. Няма по-убедителни аргументи от цифрите, а те са: "от 227 от началото на годината нападения над екипи на спешна медицинска помощ, 175 - са в ромски махали", пише в декларация, публикувана на сайта на федерацията.
Считаме, че безопасността и спокойствието при осъществяване на лечебно-диагностичния процес от страна на медиците от Спешна помощ трябва да се осигурява не само там, а навсякъде, където има риск от издевателства над тях. В този смисъл, ние сме „за" решенията на министър Москов", пишат те. Като израз на позицията им, от утре (11 декември) всички линейки на ЦСМП в страната ще носят обозначителен плакат.