Ръководството на БСП видя опит за провокация на допълнително вътрешно разделение в предложението на Георги Първанов за общо явяване на местните избори през есента.
"За нас очевидно става въпрос за декларативно изявление, чиято цел е да създаде допълнителни вътрешни противоречия в БСП. Това е пореден опит да се отслаби влиянието на левицата в България, каквито бяха проведени в последната една година няколко пъти", каза председателят на партията Михаил Миков след заседанието на Изпълнителното бюро на БСП.
Подобна позиция защитиха още зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов и бившият външен министър в кабинета Орешарски - Кристиан Вигенин.
Официалната позиция на ръководството обаче беше "изпреварена" от няколко гласа на вътрешната опозиция.
В поредица от публични изяви Мая Манолова, Ангел Найденов, Кирил Добрев и Георги Гергов дадоха сигнал за готовността си да приемат предложението на Първанов.
Мая Манолова, която от няколко месеца води кампания за "вътрешен референдум" в БСП по посока на осъвременяване на партийния актив, обяви, че всяко партньорство вляво е приемливо, стига да е в интерес на гражданите и против основния политически опонент - ГЕРБ и Реформаторския блок.
От думите й не става ясно как гледа на факта, че АБВ е част от управляващото мнозинство и подкрепя кабинета на Бойко Борисов с мандата на ГЕРБ, в замяна на вицепремиерския пост на Ивайло Калфин.
Бившият военен министър и партньор на Манолова - Ангел Найденов - също се обяви в подкрепа на предложението на бившия президент.
Приближеният до лидера на АБВ председател на пловдивската червена структура Георги Гергов дори изрази съжаление, че инициативата за обща лява листа не е поета от "партията-майка" БСП, а от Георги Първанов, когото описва като "сериозен политик, високоотговорен и вижда надалече" в интервю за в. "Преса".
"Блестящата изолация"
Смущението в БСП предизвика реакция от страна на инициаторите на идеята. Ивайло Калфин публикува недвусмислен коментар в профила си във Фейсбук, в който сравнява поведението на Михаил Миков и тясното ръководство на "Позитано" 20 с изолационизма на консервативните правителства в Британската империя в края на 19 в.
"Казват, че тази доктрина не е израз на сила, а на несигурност и неумение страната да се възползва от възможностите", пише Калфин и допълва: "Сещам се за тези събития като гледам някои хора в българската левица през последните дни".
Преди конгреса
Разломът идва в критичен момент за БСП, която се готви за тежък конгрес през март, с който трябва да започне подготовката за местните избори. Очаква се на него да се обсъди идеята на председателя за съкращаване на състава на Изпълнителното бюро и Националния съвет на партията - двата най-важни ръководни органа в партията.
Престоящите избори ще са сериозно изпитание за БСП, която загуби "живо месо" след отцепването на цели структури по места по посока на АБВ в началото на 2014 г.