От БСП разкритикуваха премиера Кирил Петков заради позицията му, че в този мандат правителството няма да строи АЕЦ "Белене".
Тази сутрин Изпълнителното бюро на партията публикува изявление, в което се подчертава, че строежа на атомната електроцентрала на остров Белене не е изключено от коалиционното споразумение.
"Необходимостта от изграждане на нови ядрени мощности, уточняването на типа на реакторите и площадките, да се прецени след независим експертен анализ, който да е публичен и на база икономическа целесъобразност, най-ниска цена и време за изграждане". Този текст не изключва и изграждането на АЕЦ "Белене". Призоваваме коалиционните партньори да се придържат към подписаното споразумение", коментират социалистите.
Настоящата позиция на БСП идва на фона на изказването на премиера Кирил Петков, в което той говори за кризата на цените на енергоносителите в последната половин година.
Паралелно с това обаче дойде и посещението на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев в САЩ. Там той, енергийния министър Александър Николов и други представители от сектор енергетиката обсъдиха с Белия дом развитието на ядрените технологии у нас. Предвидена е и среща с представители от "Уестингхаус".
Още миналата година служебният министър на енергетиката Андрей Живков обясни пред парламента, че общата стойност на текущите разходи за АЕЦ "Белене" за последните три години е 10 028 000 лв. на фона на похарчените преди това близо 3 млрд лв.
Темата за "Белене" показва напрежение в коалицията, като това пролича още по време на предварителните разговори за формирането на управляващото мнозинство, като тогава БСП ясно защитаваше проекта, докато "Продължаваме промяната" и "Демократична България" по-скоро настояваха за нови мощности в АЕЦ "Козлодуй".
През миналата седмица имаше и други сигнали за търкания, след като стана ясно, че вицепремиерът Корнелия Нинова е извършила смени в борда на ДКК и в управлението на ВМЗ Сопот, където бе назначен Иван Стоенчев - бивш дългогодишен директор на оръжейното предприятие.
Управлението на Стоенчев беше белязано от постоянни финансови проблеми за ВМЗ, като за това време служители на два пъти излизаха на гладни стачки заради неплатени заплати.