Външният министър Буяр Османи смята, че би било добра идея за преговорите между София и Скопие, ако България направи промени в състава на Смесената комисия от историци, която заседава за общите моменти от историята на двете държави до 1944 г.
"В момента, когато климатът се влоши, и историците губят кураж, и гледат да не пречат на политиците. В тези две години, повече от две години, можем да направим един анализ на опита, който е натрупан дотук, без да давам конкретен пример. Ние досега сменихме двама представители в комисията, България няма промяна в състава, може би трябва да се възползва от нашия опит, но не предпоставям такава стъпка. Само отварям тази тема, тъй като и двете страни имаме интерес комисията да бъде продуктивна", заяви Османи в интервю за bTV.
Думите на северномакедонския външен министър идват седмица след посещението на българския премиер в Скопие и ден преди посещението на делегация от Северна Македония у нас, по време на което ще има съвместно заседание на двете правителства в София.
По думите на Османи символиката в тези посещения е много силна и показва, че сме най-близки съседи и се работи по създаването на една конструктивна атмосфера на доверие и продължаване на разговорите.
Той коментира още и едно от основните искания от българска страна, за да бъде вдигнато ветото над Северна Македония за започване на преговори за членство в ЕС - включването на българско малцинство в македонската конституция.
"Не виждаме нищо проблемно да се включи и която и да е друга етническа общност, да се интегрира, но и да покаже отговорност и лоялност към държавата. Специално аз мога да говоря за Рамковия договор, бидейки представител на етническа общност тук, която е получила придобивки от Рамковия договор, но той не беше само за албанците и турците, и сърбите, и власите, и ромите, но може и българите станат част него", заяви министърът.
Османи наблегна на това, че очакванията за постигнати резултати не засягат само Северна Македония, но и България.
"В отношенията между две държави се очакват резултати и от двете страни. Например пътната връзка между Скопие и София не може да е само наш ангажимент, нашият ангажимент е до Крива Паланка, граничният пункт Клепало от наша страна е завършен. Очакваме вие да го завършите от ваша страна", коментира северномакедонският политик.
"Аз имам една теза, че нашите отношения не може да основават само на политическото доверие и политически договор. Ние трябва да се опрем на мрежа от сътрудничество с контакти и връзки. Хора, бизнеси, университети, които ще остават здраво свързани дори и политическото сътрудничество да се наруши, тази мрежа ще остане здрава", допълни още той.
Министърът посочи, че все още няма конкретно име за посланик на Северна Македония в България. По думите му това е пропуск, но сега новото правителство в Скопие това е на преден план, като той изрази надежда до дни да има конкретно име за позицията.