Малцина са хората по света, които не харесват музика. Тя винаги е била верен спътник в ежедневието ни - когато се забавляваме, когато сме на път, на тренировка, или пък просто искаме да разпуснем.
В този смисъл слушалките са един незаменим помощник, който ни дава възможност да бъдем винаги близо до любимите ни парчета. Като човек с особен афинитет към качествената музика, аз никога не правя компромиси в това отношение.
Затова и неслучайно бях особено заинтригуван, когато получих възможност да изпробвам новите Huawei FreeBuds 4i.
През последните няколко години китайският гигант навлезе мощно в тази част на технологичния сектор и пусна на пазара някои доста успешни продукти, наред със утвърдените си модели мобилни телефони и лаптопи. Така че новите 4i се явяват едно естествено продължение на вече популярното семейство FreeBuds, което от своя страна означаваше, че и очакванията ми съвсем не бяха ниски.
Още с разопаковането първото нещо, което прави впечатление, е кутийката за зареждане. Тя е сходна като дизайн с тази от предишния модел, с добре познатата си елегантна и овална форма. Пасва перфектно в ръката и е достатъчно компактна, за да не заема твърде много място из вечно препълнените ми джобове.
Кутийката разполага с почти незабележим бутон за активация на слушалките, а пък в предната част има LED индикатор, чрез който се следи състоянието на батерията и дали сдвояването с телефона е успешно. Зареждането става през стандартен USB-C порт.
Самата първоначална синхронизация между телефона и слушалките е изключително елементарна, дори и за не особено сръчни хора. На мен ми отне точно 2 минути да сканирам QR кода от кутията и да си сваля мобилното приложение All Live, от което можете да следите състоянието на батерията на кутийката за зареждане, както и на двете слушалки.
Оттам насетне вече започва и истински интересната част.
FreeBuds 4i разполагат с Active Noise Cancellation (ANC) технология с алгоритъм за разпознаване на заобикалящия шум чрез микрофоните на слушалките. Тя филтрира това, което е важно да разберем от това, което може само да ни попречи да се насладим на любимата песен. Така лесно може да чуете гласа на човек и в същото време да изолирате напълно звука от прахосмукачка например.
Като друга важна опция стои Awareness режимът, който ви дава възможност да чувате абсолютно всичко, без да е необходимо да сваляте слушалките. Смяната между ANC и Awareness става много лесно - през мобилния app или с леко притискане и задържане в горната част на слушалката.
Установих, че всъщност доста неща могат да се контролират чрез самите слушалки, без да е нужно да използвам телефона си.
Така с леки почуквания по тях можете да сменяте песни и да отговаряте на обаждания. Функцията е доста удобна, като слушалките реагираха винаги много добре на командите и не ми се налагаше да тапвам безброй пъти само за да превключа към следващата песен.
И споменавайки песни, тук очакванията ми бяха особено високи. Когато слушам музика, за мен са важни две неща - тя да е силна, а басът да е осезаем. В случая определено не останах разочарован.
FreeBuds 4i предлагат повече от добър и чист звук. Важна роля за това имат 10-милиметровите динамични драйвери за постигане на по-голяма амплитуда за мощен бас на аудиото. От Huawei отбелязват, че слушалките са специално настроени за поп музика, но когато ги тествах и с други стилове, демонстрираха отлично качество и баланс както при по-нисък звук, така и при максимално увеличен.
Същото важи и що се отнася до филми и гейминг. Не се забеляза какъвто и да е лаг или разминаване между картината и звука, а той от своя страна през цялото време си остава чист, ясен и добре изолиран от околната среда.
Дотук всичко изглеждаше тип-топ. Но все пак да тестваш подобна джаджа вкъщи е едно, но да го направиш навън вече е съвсем друга работа. Затова и реших да подложа FreeBuds 4i на доста по-сериозно изпитание като направих една здрава тренировка с тях във фитнеса.
Може да се каже, че през цялото време и двете слушалки останаха стабилно прикрепени, въпреки че с тях тичах, подскачах и правих какви ли не други динамични упражнения само и само, за да се разместят или паднат. Е, не стана.
Усещат се доста леко и в никакъв случай не се стига до дискомфорта, който се натрупва при други слушалки, когато се ползват за продължителен период от време. "Виновник" за това нещо е успешният дизайн, който служи не просто за по-добра визия, но и реално ги прави наистина комфортни в контекста на всякаква дейност.
Както и очаквах, връзката си остана стабилна заради Bluetooth 5 технологията. А бонусът към всичко бе, че чрез ANC успях да се изолирам от шумно пуфтящите и дрънкащи по телефона хора наоколо и се концентрирах изцяло върху безсмъртния DMX и упражненията си.
Огромен плюс се оказва и фактът, че трудно можете да се окажете в положение, при което FreeBuds 4i ще останат без батерия, тъй като по официални данни на Huawei слушалките с едно зареждане изкарват около 10 часа при слушане на музика или 6 часа и половина при телефонни разговори.
Към тях се прибавят и още около 21 часа от кутийката. FreeBuds 4i разполагат и с ефективна технология за бързо зареждане, което означава, че само за 10 минути получавате заряд за цели 4 часа музика.
И наистина се оказа, че Huawei изобщо не се шегуват с всичко това. При мен на 100% заредени слушалки батерията падна с едва 40% след 4 часа непрекъснато говорене по телефона и слушане на музика в ANC режим с максимално увеличен звук.
При комбинирано използване батерията спокойно издържа 7-8 часа, което си е цял един ден, като с компактната кутийка винаги ще имате възможност да дозаредите. При нужда винаги можете да "изцедите" още от батерията, ако изключите ANC режима.
Така без проблеми бихте могли да използвате FreeBuds 4i цяло денонощие или дори няколко, без да ви се налага да се доближавате до кабела за зареждане.
В крайна сметка Huawei отново оправдават големите очаквания. FreeBuds 4i не разочароват по нито един показател и демонстрират високо качество във всяко едно отношение.