Броят на хоспитализираните в индийския щат Андхра Прадеш расте главоломно и вече достига 840 души. По-страшното обаче е, че остава пълна мистерия коя е болестта, която е наложила толкова много индийци да влязат в болница.
Разбира се, медиците вече са отхвърлили вероятността това да е новият коронавирус.
Всички пациенти са от южноиндийския град Елуру и всички са дали отрицателни PCR тестове за коронавирус инфекция.
Освен това симптомите, за които болните съобщават, често се разминават с характерните за COVID-19 оплаквания. Пациентите споделят за замайване, припадъци, силно главоболие, но не и кашлица, задух, температура, загуба на вкус и обоняние.
Съвсем нормално е лекарите да се опитат първоначално всячески да изключат именно коронавируса, дори и това да отнеме ценно време.
Индия е сред най-сериозно засегнатите от пандемията държави, а Андхра Прадеш е първенец по нови случаи на дневна база. До момента в провинцията има общо 800 хил. регистрирани случая на COVID-19.
Коронавирусът обаче не е причината тези хора да попаднат в болница. Освен през прецизните и по-точни PCR тестове, те са преминали и през пълни кръвни изследвания, които потвърждават, че в телата им не се откриват след от вируса.
Какво тогава налага стотици души едновременно да се влошат дотолкова, че да се нуждаят от болнична помощ?
За момента причините са пълна мистерия, а догадките се множат с всеки изминал час.
Симптомите, които пациентите съобщават, често напомнят на епилепсия с рязка загуба на контрол над тялото, загуба на съзнание и/ или компулсивно повръщане. Сред заболелите има и такива, получили тежки инсулти, като първата жертва на странното и загадъчно заболяване вече е факт.
Медицинските изследвания изключват и силно вирулентни зарази като Денга или Чикунгуня. И двете болести се разнасят предимно от комари и в Индия огнища от тях не са особена рядкост, но в случая не става въпрос за нито един от тези вируси. Изключени са и на практика изчезнали зарази като Марбургска треска.
Странната болест има и още една сериозна разлика с новия коронавирус - тя засяга сериозно деца. Около 300 от пациентите, потърсили лекарска помощ, са под 18 години и споделят за също толкова силно замайване, главоболие и повръщане, колкото се наблюдава и при възрастните.
Необичайно е и че засегнатите изглеждат имунизирани срещу коронавирус инфекцията, защото при такова огромно количество хоспитализирани, нито един не дава положителна проба за COVID-19.
Както съобщава "Ройтерс", на 7 декември индийското правителство е изпратило екип от трима медицински експерти, които на терен да проучат и да открият причините за случващото се в Южна Индия. Една от първите задачи на специалистите ще е да проведат анкета от врата на врата, за да разпитат жителите на Елуру.
Ако има добра новина в казуса със загадъчната болест, тя е, че по информация от "Си Ен Ен" вече над 180 пациенти са значително по-добре и са изписани.
Тепърва предстои да излязат резултатите от изследването на водата в индийския град. Замърсен водоизточник е сред първите заподозрени за разпространението на заразата. Изглежда немалко от заболелите са черпили вода за домакинствата си от един и същи водоизточник.
Натравяне с храна или със замърсени млечни продукти също са сред теориите. Зараза от бактерията ешерихия коли не е напълно изключена, макар и симптомите да не са характерните за подобна инфекция.
Случващото се в щата Андхра Прадеш обаче наля и вода в мелницата на почитателите на конспирациите, особено в светлината на пандемията от коронавирус. Няма как да не се появят опасения дали в Индия не се заражда нова пандемия и то още преди настоящата да е свършила и спекулации, че всички сме плод на нечий зловещ биологичен експеримент
Местните власти от своя страна призовават хората да не се поддават на паника, да не разпространяват неверни слухове и манипулации и да оставят медицинските специалисти да си свършат работата и да открият мистериозния източник на болестта в Елуру.