През 1972 г. в Рейкявик се провежда "Мачът на века" между действащия световен шампион по шахмат от СССР Борис Спаски и американския гений Робърт Фишер.
Американецът излиза победител от скандалния дуел, привлякъл световното внимание. А Спаски обвинява един от членовете на екипа си в предателство.
10-ият шампион на планетата нарочва за такъв естонеца Иво Ней. На 31 октомври шахматистът от Талин навърши преклонните 90 години.
"Той се оказа американски шпионин"
За битката в Рейкявик са написани десетки книги и са направени хиляди анализи от тактическа гледна точка. Но освен това са анализирани и всяка стъпка на опонентите и представителите на техните лагери. Преди началото на мача и малко след започването му на няколко пъти възникват шумни скандали, които заплашват да сложат край на спора за шахматната корона.
След 17-ия мач естонецът Иво Ней, помощник и един от анализаторите на световния шампион Спаски, неочаквано отлита за дома. Той пристига за кратко в Москва и без да се отбива в Спортния комитет, за да върне задграничния си паспорт, веднага поема към Талин.
Каква е причината за неочакваното напускане на асистента на Спаски?
През 2016 г. в интервю за "Спорт-экспресс" Борис Василиевич директно обвинява Иво Ней, че е работил в полза на Боби Фишер.
"Взех за свой помощник Иво Ней от Естония, но той се оказа американски шпионин. Заговорничили са с Робърт Бърн, който ръководеше шахматния отдел на New York Times да станат съавтори на книга за мача. Ней беше наясно с всички наши планове, а американците чакаха да им снася информация. Затова изгонихме Ней от отбора", спомня си Спаски.
Кой е Иво Ней?
Наистина ли нещата са били толкова еднозначни - Ней предава информация на янките срещу пари? Наистина ли това е повлияло на хода на мача, в който Спаски повежда с 2:0, но в крайна сметка губи?
Иво Ней е роден на 31 октомври 1931 г. в град Тарту. Запалва се по шаха благодарение на легендарния си сънародник Паул Керес, световно явление в играта. Първият си успех постига едва 16-годишен, когато става трети в шампионата на СССР сред юношите. Сред съперниците му е и бъдещият световен шампион Тигран Петросян, както и известният Виктор Корчной. На следващата година, на същото първенство, Ней поделя първото място именно с Корчной.
При възрастните не се радва на толкова голям успех, въпреки че през 1964 г. дели първото място на турнира в Бевервейк (прототип на Вийк ан Зее) със своя кумир Керес. Иво Ней рано решава да се фокусира върху работата си като треньор и автор на книги. Освен това е много добър в тениса, а последното обстоятелство е още една причина за включването му в отбора на Борис Спаски за "Мача на века".
Предложението за написване на бестселър
Ней официално трябва да играе ролята на треньор по физическата подготовка на Спаски. И двамата често се срещат на корта, а основните анализатори на 10-ия световен шампион са Ефим Гелер и Николай Крогиус.
Робърт Джеймс "Боби" Фишер е 11-ият световен шампион по шахмат и единственият американски шахматист, спечелил това отличие.
Той е първият водач в световната ранглиста след 1970 г. откакто световната шахматна федерация ФИДЕ официално приема коефициента ЕЛО като мярка за силата на шахматистите.
С постигнатата резултатност от официални партии (72,3%), той заема 4-то място в света след Пол Морфи (84,6%), Хосе Раул Капабланка (73,8%) и Александър Алехин (72,8%). Считан е за един от най-силните шахматисти за всички времена.
Носител е на шахматен "Оскар" за 1970, 1971 и 1972 г.
Отделно Ней, който говори отлично немски и английски, в Рейкявик превежда на главния арбитър Лотар Шмид и президента на ФИДЕ Макс Ейве. Няма да е пресилено да се твърди, че е човекът, който знае най-много от "кухнята" на двубоя за световната корона.
В интервю за естонския телевизионен канал ERR, Ней казва, че напрежението около мача е било колосално. В края на краищата това не е само битка на изключителни шахматисти за световната титла, а битка на две суперсили. Битка на идеологии.
Въпреки това отношенията между Спаски и Фишер са напълно нормални. През един уикенд хората на Боби дори идват при руснаците с предложение за двустранен турнир по тенис, но делегацията от СССР не се съгласява.
Но на друга оферта решението е взето еднолично от Ней. Издателят на New York Times Пол Маршал посредством гросмайстор Робърт Бърн го кани да стане съавтор на книга за "Мача на века". Прозорливият бизнесмен е наясно, че подобно четиво може да се превърне в бестселър, и предлага на гражданина на СССР отлични финансови условия. От него се иска да се среща с Бърн по време на двубоя и да му разказва какво се случва в съветския лагер. Включително и подробности за анализите от спортно-техническа гледна точка.
Ней предава регулярно на янките, но не смята за необходимо да информира за това другите от екипа на Борис Спаски. Наясно със случващото се обаче е съветският посланик в Рейкявик, който предупреждава Иво да бъде много внимателен.
В един момент Спаски разбира за предателството на Ней и настоява незабавно да напусне столицата на Исландия. В книгата "Боби Фишер отива на война" на авторите Джон Айдинау и Дейвид Едмъндс естонският шахматист обяснява, че не е предавал никакви секретни данни, а е дискутирал само вече изиграните партии. Твърди, че честно е казал всичко на Спаски, когато световният шампион му е задал директен въпрос за дейността му. Но обясненията на Ней не устройват шампиона.
На 22 август 1972 г. естонецът отлита за Москва. Случва се веднага след 17-ата партия. От Съюза Ней изпраща седем писма със своите бележки за мача на различни адреси в САЩ и Канада, за да бъде завършена книгата. Излиза през 1974 г. под заглавие "От двете страни на шахматната дъска".
"Спаски не ме обвини в нищо"
За сътрудничество си с американците Ней получава забрана да пътува в чужбина. Разследването обаче не разкрива категорични доказателства за саботаж. Но властите искат да предприемат някакви действия срещу Ней и той е обвинен, че не е докладвал на КГБ, че пише книга в сътрудничество с американски гражданин.
Иво си спомня, че много хора от света на шахмата са били изненадани от завръщането му в Естония. Очакванията им били да го изпратят на заточение в Сибир. "Но защо? Нещо нередно ли съм направил?", отговаря им той.
В родината си Ней ръководи шахматна школа и става автор на популярното телевизионно шоу "Шахматно училище", което се излъчва в продължение на 16 сезона. През цялото време регулярно му се налага да се обяснява, когато някой го обвини, че е бил американски шпионин.
"Последният път, когато Спаски дойде в Талин, беше преди пет или шест години. Срещнахме се, обядвахме заедно и, разбира се, си припомнихме онзи мач в Рейкявик. Тогава той не ми отправи никакви обвинения и даже разговорът ни беше много приятен. Не знам защо ме обвинява сега, но мога да потвърдя, че той няма основания за това. След като Спаски беше победен в Рейкявик, Спортният комитет на СССР анализира двубоя. Ако имаше нещо нередно, веднага щяха да ме погнат", казва Ней.
Иво е оправдан и от тогавашния ръководител на шахматния отдел на Спортния комитет на СССР Виктор Батурински, който пише: "Те говорят за Ней почти като за шпионин. Възразих срещу включването му в щаба на Спаски, но самият Борис Василиевич настоя за това. Срамно е да изтъкваме Ней като една от причините за слабата му игра в Исландия."
Общо-взето само Иво Ней знае цялата истината. Но от 70-те до днес многократно изрази своята гледна точка. И едва ли ще я промени в последните 10 години по пътя към столетието си.