Когато камерата показа коленичилия Джуд Белингам и Лука Модрич след края на първото за сезона Ел Класико между Барса и Реал (1:2), беше трудно да се определи кой е 20-годишен новак в големия мач и кой е на 38 с 500 двубоя за "кралете". Само 14 други клубни легенди са достигали този крайъгълен камък, а сред тях са фигури като Раул, Икер Касияс и Роберто Карлош.
Имаше доста добра симетрия в 500-ия мач на хърватина. Лука дебютира за Реал именно срещу каталунците за Суперкупата на Испания през август 2012-а, когато спечели и първия си трофей на "Бернабеу". А 11 години по-късно е с 23 значими отличия и кавалер на "Златната топка" за 2018-а.
Трансферът му в Реал Мадрид от Тотнъм пък се счита за една от най-добрите сделки в историята на "кралете".
Припомняме, че Модрич беше взет по изричното настояване на Жозе Моуриньо, а и до днес Специалния не спира да изтъква колко е горд от своята прозорливост.
Но най-важната роля за успеха на звездата има личният му треньор Влатко Вучетич, който държи сънародника си на върха, въпреки че наближава 40-те.
1000 мача, 120 минути срещу Бразилия на мондиала, 66 двубоя през сезона
През кампанията 2022/23 27-годишният халф на Манчестър Юнайтед Бруно Фернандеш изигра рекорден брой мачове във всички турнири - 70. Полузащитникът на Реал Мадрид, напук на достолепната си възраст, записа 66 срещи и влезе в челната десетка по този показател.
Живата легенда изигра 52 мача за клуба си и 14 за националния отбор на Хърватия, което беше невероятно впечатляващо. А и само отбелязваме, че в топ 10 нямаше нито един друг състезател, прехвърлил 30-те.
"Ако нямам сериозни контузии, искам да играя на това ниво още четири години. Наслаждавам се на всяка тренировка, на всеки мач. Не искам да губя тези емоции и ще се боря до последно", каза Лука през 2018-а.
Изминаха пет години, а той не само поддържа нивото, но и изумява с представянето си. На Световното първенство в Катар игра 120 минути на четвъртфиналите срещу Бразилия, като вкара дузпа и изведе отбора си до втори пореден полуфинал на мондиал. Човек-оркестър! И така вече дълги години.
Халфът прави дебюта си в професионалния футбол през лятото на 2003-та, а днес вече има над 1000 двубоя зад гърба си - 833 на клубно ниво с екипите на пет различни клуба и 170 за представителния тим на страната си.
Ако попитате най-близките хора на Лука на какво се дължи изумителното му спортно дълголетие, ще изтъкнат много и все съществени причини. Но безрезервното самораздаване, вярата у собствените си възможности, правилното хранене и подкрепата от страна на семейството му му помогнаха да стигне до върха.
И все пак има един човек, без когото едва ли щеше да постигне тези феноменални успехи.
В Хърватия наричат въпросния специалист Доктор Защо и той вече осем години неизменно се грижи за Модрич.
Влатко Вучетич е професор в катедрата по кинезиология в университета на Загреб и е шеф на Центъра за спортна диагностика, през който преминават стотици елитни спортисти всяка година.
"Първият ни контакт беше през 2003 г., когато 17-годишният Лука играеше още за Динамо Загреб. Тогава резултатите му на тестовете по отношение на физическата издръжливост и естествената му възстановителна способност бяха нормални. След това идваше при нас още пет-шест пъти, но дори в разцвета на кариерата му не можеше да се каже, че този играч ще изкара до 40-годишна възраст", споделя личният треньор на Лука.
Мистър Оцет
В първите години на хърватина на "Бернабеу" съотборниците му в Реал го наричат зад гърба му Мистър Оцет. Модрич ненавижда този прякор, но е напълно заслужен. Работата е там, че дори да загуби на тренировка, се превръща в ужасен киселяк, който трудно се търпи. Да не отваряме дума за пораженията в големите мачове...
Но перфекционист и роден победител по природа, хърватинът не търпи провалите. Иска всичко и на всяка цена. И преследва целите си с рядко виждано настървение.
Бляскавият начин на живот, характерен за повечето топ футболисти, му е чужд.
Настрани от благоденствието на семейството, на първо място за него са футболът, кариерата и фанатичното придържане към тренировките, здравословното хранене и възстановяването.
Генералната промяна при играча настъпва след навършването на 30.
Именно тогава халфът осъзнава, че конвенционалните методи вече не са достатъчни за него. За първи път се замисля да се обърне към специалист, способен да го изведе на ново ниво, през есента на 2014-а, когато контузия в дясното му бедро го вади от игра за почти четири месеца.
През пролетта на следващата година паниката започва да обзема Лука още по-силно, след като контузия в коляното прекратява сезона му преждевременно.
Така Модрич се решава да отиде на преглед при Вучетич и лекарят му обръща специално внимание на стила му на бягане, при който основното натоварване се съсредоточава в центъра на стъпалото.
Съветът му е да го пренесе основно към предната част и пръстите. "Така се подобрява издръжливостта на мускулите на прасеца и позволява на играча да прекара повече време на терена, а също така намалява риска от травма поради преумора", казва Доктор Защо.
Първоначално Лука е малко скептичен относно препоръките на Вучетич и не изпълнява стриктно изготвената програма, но въпреки това промяната е налице. Ефектът не е толкова бърз, защото мускулите трябва да свикнат с новите натоварвания, но половин година по-късно Модрич се обажда на специалиста, за да му благодари.
"Важно е да разберем, че всяка клетка в тялото ни е "мързеливо копеле". Тя постоянно ни насърчава да намалим интензивността, да се отпуснем и да се чувстваме комфортно.
Комфортът е заложен в нашите гени. Но ако искаме да напредваме и да се развиваме, тогава ще трябва да излезем от зоната си на комфорт и да предизвикаме всяко "мързеливо копеле" да се адаптира. В случая с Модрич успяхме да накараме всяка клетка да заработи. Преди да се срещнем, издържаше на високо темпо не повече от 65 минути. Сега спокойно играе по 90 и дори 120", горд е Влатко.
И всичко това е наистина изумително като се вземе предвид миналото на родения в разкъсваната от война Югославия футболист. Модрич често остава недохранен в детството си и прекарва тежък бронхит, заради който нито един от първите му треньори не вярва, че от него ще стане голям играч. Но десетилетия по-късно е вечна легенда на играта.
Модрич следва специална програма в деня на мача и има личен готвач
50-годишният Вучетич има докторска степен по футбол, а преди да навлезе в науката е шампион на Хърватия в бягането на средни разстояния. Двамата с Лука работят дистанционно, като всеки ден треньорът избира специален набор от упражнения за играча на Реал Мадрид, повечето от които включват ластик. Вучетич подчертава, че е важно да се работи върху еластичността на мускулите, а не върху "помпането" им.
Тайната на добрата форма на Модрич се крие и в умелото опазване от контузии, за което спомага поддържането на мускулния тонус чрез допълнителни тренировки. Затова халфът пристига на базата половин час преди началото на заниманията на Реал и тренира според инструкциите на Вучетич преди и след мачовете. Халфът обръща специално внимание на профилактиката на мускулите и вече не си позволява да пренебрегне нито една препоръка на медицинския гуро.
Стандартният план за възстановяване на хърватина включва около 20 минути кардио тренировка, същото време колоездене, половин час плуване или ходене с нормално темпо. Лука прави и аеробни упражнения и отделя по 10 минути за работа с групите мускули, с които има някакъв проблем.
Хърватинът не се отпуска дори по време на годишните си почивки, като треньорът му вкарва в ежедневната му програма плуване, падел, волейбол, различни упражнения с ластик и масажи.
"Постигнатото от Модрич е подчинено на много работа и дисциплина - обяснява Влатко. - Но трябва да се подчертае, че моята помощ е само един от многото части на пъзела на неговия успех."
Едно от парченцата му със сигурност е и личният готвач на Лука, който му е на разположение 24/7.