Когато излезе за първи път на пазара през 2007-а, iPhone беше фантастичен. Тогава повечето хора все още се разхождат с грубовати телефони с пикселизиран дисплеи, които правят отчайващо лоши снимки. Но Apple пуснаха на пазара своя iPhone и всичко се промени.
10 години след това индустрията продължава да върви напред. Вече всички имат смартфони и ги използват за почти всичко - от плащането на сметки до намирането на гадже.
Във вторник Apple представи трите нови iPhone-а като този от най-високия клас е iPhone X (което би трябвало да се произнася като "десет", а не като "екс").
Той идва с функция за лицево разпознаване, наречена FaceID, която компанията определя като революционна. Технологията използва сензори и камери в горната част на предния панел, които изграждат модел на лицето. При всеки опит да отключите смартфона, сензорите ще сканират лицето ви и ще го сравняват с вече запаметеното изображение. Apple очаква от клиентите си, че ще използват FaceID не само за да си отключват телефона, но и при разплащане със системата на Apple Pay и при закупуването на приложения от App Store.
Биометрично сканиране, което използва лицево разпознаване като начин за легитимиране, всъщност вече има при някои смартфони като Samsung Galaxy S8, където освен сканиране на пръстов отпечатък има и сканиране на ириса. Мнозина са скептични доколко Apple са се справили по-добре.
Тим Кук уверява, че FaceID е далеч по-добър и надежден от TouchID - технологията за разпознаване на пръстов отпечатък. Той казва, че FaceID е "трениран" да разпознава неща, които не са реални хора - снимки или маски например. Това би трябвало да показва, че телефонът няма как да бъде отключен от неправилния човек.
На теория това е страхотно, но демото по време на представянето, в което вицепрезидентът на Apple Чад Федериги се опита да използва технологията, показа, че тя не разпознава добре и собственика на смартфона.
Така или иначе ако Apple успеят да накарат приложението за лицево разпознаване да работи ефективно, със сигурност ще го видим пренесено и при други марки устройства.
Apple също така обявиха нова опция за безжично зареждане. Това е възможност, която компаниите от години опитват да направят масова и която, от години вече има в повечето високобюджетни Android устройства. Samsung предлагат "подложка" за безжично зареждане, съвместима с Galaxy серията още от Galaxy S4, през Galaxy Note 3, 4 и 5, до Galaxy S8.
От Apple казаха, че iPhone 8 и 8 Plus, както и iPhone X ще поддържат Qi стандарта за безжично зареждане, за който вече можете да намерите поставки и аксесоари от ИКЕА.
За разлика от Samsung обаче Apple не оставя избор на клиента си и няма да поддържа PMA безжично зареждане.
Безжичното зареждане набра популярност при различните технологични брандове през последните години, но най-вероятно не е нещо, което виждате около вас особено често. Голям е и шансът телефонът ви да не го поддържа, дори да сте си го взели току-що.
Основно неудобство на iPhone е липсата на стандартен USB порт, което прави трудно директното пренасяне на информация от смартфона към компютър, освен ако не използвате iTunes. Този порт беше премахнат още при iPhone 6 и iPhone X не прави изключение.
iTunes също има редица недостатъци - забавя цялостната работа на компютъра, има риск от загуба на данни. С други думи iTunes ви подтиква да търсите алтернатива за пренасяне на информацията, за да прехвърляте по-лесно данните.
iPhone X няма и стандартен жак за слушалки и идва с безжичните AirPods.
Ако се притеснявате, че можете да загубите слушалките за 159 долара, все пак има решение. Срещу скромните от 10 до 15 долара можете да си поръчате кабел, който минава през тила ви и свързва AirPods, за да стоят сигурно на мястото си.
Друг огромен минус е изцяло стъклената предна и задна част с един тънък метален кант през страничната част. На пръв поглед дизайнът на телефона е много ефектен, но това го прави доста по-крехък от пластмасовите предложения във високия клас, каквито са Google Pixel 2 и Huawei Mate. Можем да очакваме нова серия от снимки на напукани екрани - този път и отпред, и на гърба на iPhone-a.
Не можем да не споменем като недостатък и цената на новия iPhone X - той е един от най-скъпите флагмани, създавани някога.
В САЩ ще се продава от 999 долара, а в Европа - за около 1180 евро. Не е необходимо да ви казваме, че това са доста пари за телефон.
Следващата декада най-вероятно ще ни предложи още от същото с известни подобрения в процесора, сензорите и, може би, по-реалистично емоджи изпражнение (това последното се надяваме да не стане).
Ако Apple обаче искат да задържат вниманието на потребителите си и (финансовите) ползи от него, те трябва да измислят изцяло нов iPhone.
Компанията се опита с Apple Watch и HomePod колонките, с които искаше да навлезе в незаетите ниши на технологичния пазар. Но нито едно от тези устройства не носи усещане като това от първия iPhone - изцяло ново, непознато устройство, което обединява технологиите така, както преди това не сме си представяли.