Прекарах около две седмици с Honor 10 в ръцете като оставих настрана любимия си iPhone 7. Реших, че за да придобия ясна представа за устройството, трябва да го използвам като основен апарат и да изляза от зоната си на комфорт.
По този начин навлязох в нова, непозната екосистема - тази на Android OS.
Като потребител на iOS бях предубеден, че ще ми е трудно да се ориентирам в новата действителност.
Двете операционни системи имат своите заклети фенове, които трудно се отказват от установените си вече навици.
След ден-два ползване бях интуитивно свързан с устройството и много лесно се справях с всички приложения на телефона. Нуждите ми на потребител бяха задоволени. Това включва множество имейли на служебната и на личната ми поща, както и достъп до всички видове социални мрежи.
Honor 10 е почти точно копие на серията Huawei P20, но е по-евтин. Разликите във външния вид са незначителни. Смартфонът използва същия чипсет и има две камери на гърба, които обаче не използва лещите на Leica на основната камера, което според мен не е проблем.
За сметка на това Honor 10 е снабден с инфрачервен порт и ултразвуков скенер за пръстови отпечатъци.
Дизайнът на смартфона, който аз изпробвам, е с цветен стъклен корпус с преливащи цветове на задния панел.
Скенерът за пръстов отпечатък, който е и Home-бутон, се намира под стъклото на предния панел. При първия поглед сензорът почти не се забелязва. Както и P20, Honor 10 също има ноч в горната си част, който може да бъде скрит софтуерно, ако ви дразни. След първите няколко дена на мен лично ночът спря да ми прави впечатление.
Телефонът разполага и с опция за лицево разпознаване и отключване. Вие решавате как да го отключите - с докосване или с поглеждане. Това е доста добра опция през зимата, когато сте с ръкавици. Четенето на пръстовия отпечатък работи доста добре, дори и да сте с мокър пръст - наистина е полезно.
Honor 10 е наблъскан с полезни функции и можете да го управлявате с глас за ситуациите, в които шофирате или ръцете ви са заети. Има и редица скрити функции, за които ще ви трябва време, за да ги откриете. Другият вариант е да изгледате някой от десетките YouTube туториъли, за да разберете какво точно можете да правите със смартфона си.
Πpoцecopът е последният и най-мощен Ніѕіlісоn Кіrіn 970, изпoлзвaн и във флaгмaбите на Нuаwеі Маtе 10, Р20 и Р20 Рrо.
Така производителността на изкуствения интелект, върху който е акцентът, се запазва много висока - важна подробност, щом стане въпрос за снимане с AI. Honor 10 може да разпознае до двадесет различни сцени и да ви предложи оптимален режим на снимане.
Разпознаването от своя страна много помага при организацията на снимките след това.
Една от любимите ми функции открих по време на Мондиал 2018. можете да намалите екрана си, докато гледате мач например, и да си проверите нотификациите без да изпускате коментар или гол.
След като приключите - връщате обратно картината на цял дисплей. Всичко това става само с няколко докосвания.
Другата функция, която се появява за първи път при Huawei P10, е "разделеният екран".
Така можете да слушате музика в YouTube в горната част на екрана и Facebook - в долната. Двете приложения могат да се управляват много лесно независимо едно от друго.
Honor 10 поддържа бързо зареждане, има отделен аудио чип, NFC модул и microSD слот, ако решите, че няма да използвате втора SIM-карта. Батерията е с капацитет 3400 mAh, има и опция за бързо зареждане - достига до 50% за 25 минути. Смартфонът се зарежда през USB Type-C порт.
Наистина добра новина за мен е наличието на 3.5 мм жак за слушалки, тъй като съм свикнал - както казах, преди теста основният ми телефон беше iPhone 7.
Затова и липсата на стандартен жак е нещо, с което трудно бих направил компромис.
Операционната система е новият Android 8.1 Oreo, върху който е сложен собственият интерфейс EMUI 8.1 на Huawei. Двойна основна камера е с изкуствен интелект и 16 MP RGB и 24 MP монохромен сензор.
В заключение едно устройство, което изглежда като флагман, представя се като флагман, но цената му съвсем не е като на флагман.