*Внимание, текстът съдържа спойлери на сезон 1 на "Еуфория"!
Според щатските закони те са непълнолетни.
Въпреки това героите в "Еуфория" успяват да манипулират, изнудват и вършат престъпления с изкусност, която малко възрастни притежават. Но и умеят да страдат така, както родителите им дори не могат да си представят.
Сериалът започна колебливо, постепенно набра инерция и завърши като пълна дисекция на това какво не е наред с Поколението Z.
Поредицата на HBO първоначално привлече вниманието заради агресивните голи сцени и скандални моменти, в които нищо не е оставено на въображението. "Дейли Бийст" например успя да преброи 30 пениса в няколко минути, снимани в мъжката съблекалня на отбора по американски футбол. След тази "реклама" е трудно да не погледнеш за какво става въпрос, за да се увериш дали "Еуфория" е чак толкова шокиращ.
Да, експлицитните кадри определено грабват окото заедно с ярките краски, които на моменти граничат с пълен кич, особено в последните серии. Но те се редуват със сцени - "храна за размисъл", а един въпрос не спира да тормози зрителя - дали тези деца са родени чудовища, или постепенно стават такива?
Като архизлодея на сериала окончателно се оформи Нейт Джейкъбс (в ролята - Джейкъб Елорди). Висок, красив, капитан на отбора по футбол - той е всичко това, но е и безмилостен манипулатор и маниак на тема контрол. Нейт не се свени да лъже в продължение на седмици, да дава фалшиви показания пред полицията и да изнудва свои връстници с техни голи снимки, само и само за да получи това, което си е наумил.
Зад изваяните му скули се крие сбъркан мозък, проблемна сексуалност и психологични травми, наследени от семейството му.
Героят на Елорди генерира толкова омраза с постъпките си, че понякога просто искате някой да го убие, за да продължите да гледате спокойно. Даже баща му Кал (Ерик Дейн), който има фетиши и си пада по непълнолетни транссексуални момичета, не успява да предизвика толкова негативни реакции. Той изглежда по-скоро безпомощен и дори сцената, в която бие сина си само за да докаже, че е по-силен от него, не може да трогне толкова, колкото възмущават действията на Нейт.
Всичко това говори достатъчно за актьорския талант на Джейкъб Елорди. Зад гърба си той има скромна кариера и с лекота може да бъде възприет като поредния холивудски красавец, но тук опровергава клишетата. С изпълнението си Елорди фокусира вниманието върху себе си до степен да се чудим дали всъщност Нейт не е главният герой на поредицата.
А основният персонаж би трявало да е героинята на Зендая - Ру.
Тя обаче се оформи по-скоро като всевиждащия разказвач, който предава на публиката историите с всичките им малки, мръсни подробности. В последните епизоди на сериала Ру прикова погледите и успя да преподаде и няколко важни урока за различните видове любов. Тя изпита на свой гръб опиянението от новата интимна любов, притесненията за половинката, болката от ревността, желанието да задържи любимия човек до себе си и накрая - осъзнаването, че има и друг вид обич, към който също има задължения.
Развитието на Ру като персонаж също е оставено за следващия сезон, защото при нея краят изглежда напълно отворен. Тя се връща към наркотиците и след раздялата с нейната Джулс "дърпа" една линия, явно за да притъпи болката. Следва ода за любовта и... финалните надписи.
За певицата и актриса Зендая влизането в ролята на Ру носи само позитиви. Макар актьорската й игра през целия сезон да остана колеблива, с този сериал тя окончателно скъса с образа си на "момиче на Disney" и доказа, че има огромен потенциал, който тепърва ще развива.
Същото се отнася и за Хънтър Шейфър - трансджендър моделът, който се превъплъщава в Джулс.
Зад шарения грим Хънтър беше едновременно весела и притеснена, уязвима и безкрайно смела, крехка, но и силна заради изпитанията, през които е преминала. Шейфър и нейната героиня Джулс са единствените в "Еуфория", за които като че ли няма какво повече да се каже. Блондинката заминава за големия град - подходящото място за пъстра личност като нея.
Хънтър обаче вече потвърди участието си в сезон 2, така че очевидно ще я гледаме отново в продължението на сериала.
Добри роли направиха и акрьорите в по-второстепенните герои на поредицата. Барби Ферейра е страхотна като пълничката Кат, която осъзнава, че не килограмите, а самочувствието действа като магнит за мъжете. Сидни Суийни в ролята на русата Каси доказва, че красотата и големият бюст далеч не са гаранция за успехи в любовта. Трудно е да останете безразлични и докато гледате сцената, в която блондинката прави аборт от любимия си мъж.
Алекса Деми е запомняща се в образа си на хитрата и лукава Мади, която така и не може да реши какво иска повече - любящ и мил партньор или такъв с дебел портфейл. Дъщеря на педикюристка, тя рано получава прозрението, че в този живот или си наведен пред стола за педикюр, или си комфортно разположен в него.
Колкото до въпроса чудовища ли са се родили Ру и компанията й, или родителите и средата им са ги направили такива - той няма еднозначен отговор.
В пилотния епизод става ясно, че героинята на Зендая е родена дни след 11 септември 2001 г., което означава, че тя и съучениците й са на около 18. Партньорите им, ако са над 21-годишни, могат да бъдат съдени за секс с непълнолетни (факт, с който героите на няколко пъти злоупотребяват). От друга страна героите често изглеждат като деца, родени в смутно време и изплашени до смърт от света на големите.
Семействата им нанасят непоправими щети, но те се нараняват едни други по не по-малко болезнени начини. И в крайна сметка в сериала няма никой, който да е само добър или само лош - зрителят до последно се колебае доколко му е симпатичен или противен даден герой (с изключение на Нейт, може би).
Но общото между всички в "Еуфория" - и родители, и тийнейджъри - е посланието, че порастването и зрелият живот са сладко-горчиво и за съжаление, неизбежно преживяване.