"Драконите" спечелиха титлата в дербито

33-годишният наставник на Порто Андре Вияш Боаш (вляво), когото наричат новия Моуриньо, се радва на първата си титла Снимка: Daylife.com
Бразилският нападател Хълк (вдясно) отбеляза победното попадение от дузпа Снимка: Daylife.com
Бразилският нападател Хълк (вдясно) отбеляза победното попадение от дузпа

Порто спечели своята 25-а титла на Португалия по най-сладкия възможен начин - побеждавайки с 2:1 своя кръвен враг Бенфика насред собствения му "Естадио Луш" в Лисабон.

След снощния си успех "драконите" са недостижими на върха в Примейра Лига с аванс от 16 точки пред "орлите" пет кръга преди края.

Все пак те все още са далеч от постижението на Бенфика, който има цели 32 шампионски отличия.

Всички голове в дербито на Португалия вчера вечерта паднаха през първото полувреме.

Резултатът за гостите, които са абсолютен хегемон в тазгодишното първенство, откри колумбийският халф Фреди Гуарин в 9-ата минута, но след това аржентинският нападател Хавиер Савиола изравни от дузпа.

Отново от бялата точка бразилският национал Хълк оформи крайния резултат в 26-ата мин.

Както приляга на латино нравите и на мач с такъв залог обаче, и през втората част не се размина без горещи страсти, като червени картони получиха аржентинецът Николас Отаменди от Порто и Оскар Кардосо от Бенфика.

Въпреки поражението си столичани все пак са сигурни за Шампионската лига за следващия сезон, тъй като имат аванс от 15 точки пред третия в класирането Спортинг (Брага).

Дербито снощи бе трето за този сезон и на двата гранда им предстои поне още един мач един срещу друг, тъй като те играят помежду си и за Купата. Първата полуфинална среща завърши с победа на Бенфика с 2:0 като гост през февруари, а реваншът е в Лисабон на 20 април. Така "червените" ще имат възможност да си отмъстят частично за тоталната доминация в първенството, както и за разгрома с 5:0 през ноември в Порто.

Възможно е "дракони" и "орли" да се срещнат и за пети път, ако успеят да достигнат до финала за Лига Европа. В четвъртък са първите мачове от четвъртфиналния етап на турнира, в които Порто е домакин на Спартак (Москва), а Бенфика приема ПСВ.