Лудогорец отстрани 100-годишния Ботев

0:3 в Пловдив и "зелените орли" са на полуфинал за пръв път в историята си Снимка: Gong.bg
0:3 в Пловдив и "зелените орли" са на полуфинал за пръв път в историята си

Лудогорец се класира за първи път в своята история на полуфинал в турнира за Купата на България, след като се наложи с 3:0 като гост над Ботев (Пловдив).

Срещата се игра пред 10 000 зрители на стадион "Христо Ботев" в седмицата, в която втородивизионният клуб чества своя 100-годишен юбилей.

Попаденията за лидера в "А" група вкараха Марселиньо в средата на първата част, а след почивката се разписаха Михаил Александров и Кабаселе. Двата гола обаче паднаха след червения картон на защитника на домакините Венцислав Бонев в 67-ата минута.

Срещата можеше да завърши и с далеч по-убедителен резултат за гостите, ако още в 3-ата минута главният рефер Стефан Спасов бе отсъдил дузпа за тях и показал задължителен червен картон на бранител на Ботев, който умишлено изби топката с ръка на сантиметри пред голлинията.

Това бе последен мач за канарчетата на стадион "Христо Ботев", който след тази среща се затваря за ремонт и до края на сезона пловдивчани ще домакинстват на стадион "Беркут" в Брестник.

Срещата започна с вече споменатата ситуация, в която гостите имаха отличен шанс да открият резултата чрез Емил Гъргоров, който се озова сам срещу вратаря на канарчетата Иванов и я пусна покрай него. Топката влизаше в мрежата, когато защитник на Ботев я изби с ръка пред голлинията, но реферът Стефан Спасов не отсъди чиста дузпа, която трябваше да бъде придружена и от червен картон. За скандалната ситуация не сигнализира и помощник съдията Веселин Мишев, който видя много добре какво се случи, но отсъди корнер.

В следващите минути играта бе равностойна, като футболистите на Радуканов заложиха на дълги изритвания на топката и много борба.

Тази тактика издържа до 21-ата минута, когато Марселиньо откри резултата. Бразилецът се възползва от отлично центриране на Йордан Минев отляво и от 5-6 метра с глава прати топката в мрежата на Ботев.

В началните минути на втората част домакините успяха да изравнят до някаква степен играта, но в 67-ата минута червен картон получи защитникът на домакините Венци Бонев, който се подхлъзна и игра с ръка в центъра на терена, за да попречи на Емил Гъргоров да излезе сам срещу вратаря.

Останали с 10 човека, "канарчетата" се огънаха и в 76-ата минута гостите стигнаха до заслужен втори гол. След разбъркване в наказателното поле на домакините топката бе подадена към Михаил Александров, който с шут по земя от 20 метра я прати в долния ляв ъгъл на домакинската врата за 2:0.

Крайния резултат оформи появилият се като резерва белгийски нападател Кабаселе, който се пребори с отбраната на домакините след изритана от вратаря Урош Голубович топка, успя да я овладее в наказателното поле на Ботев и с диагонален шут вкара в долния десен ъгъл за класическото 3:0 за Лудогорец.

Така разградчани се класираха за полуфиналите в турнира за Купата и ще разберат следващия си съперник на жребия, който ще се тегли в петък от 11:00 часа в София.