Казват за покера, че е труден начин да постигнеш лесен живот, и вероятно няма нищо по-вярно от това, защото никак не е лесно да станеш успешен професионален играч в условията на все по-разрастваща се глобална конкуренция.
Със сигурност обаче начинът на живот, който би постигнал с добра игра, си заслужава часовете, прекарани пред екрана на монитора или в задимената зала. Можеш да го имаш, стига да играеш правилно и, когато денят/седмицата/месецът/годината приключи, си напред - с парите, а с тях и в нивата на залозите, на които се състезаваш.
Което, от своя страна, ти носи още по-високи приходи - ако, разбира се, продължаваш да играеш правилно, съобразно изискванията на новото, по-високо ниво и съперниците, които срещаш там.
Думата „правилно" е ключова тук и, за разлика от израза „правилен футбол", „правилен покер" не буди смях, защото има правила, към които трябва да се придържаш, когато играеш. На първо място те са свързани с математическата правилност на дадено решение - дали определен залог ще ти донесе печалба в дългосрочен план. Ако това решение ти дава шансове в проценти 75:25, то ако действаш по същия начин, дори и в дадения случай късметът да ти изневери, то в перспектива ще печелиш от него три пъти за всеки един път, когато губиш.
Това беше най-простичкото възможно представяне за теорията на „пот шансовете" („пот" се нарича общата сума от залозите в дадена ръка), за която във всичките си разширени варианти са изписани хиляди страници, но тук няма да се спираме подробно на тази стратегия. Същественото в случая е, че винаги ще има играчи, които няма да играят правилно, а ще рискуват, когато шансовете не са на тяхна страна. А от техните пари се храните вие! Защото ако нямаше слаби играчи, нямаше да може да се печели добре от покер.
Именно затова за начинаещите е добре да почнат от най-ниските нива на залозите на кеш масите или в турнирите, тъй като колкото по-нагоре отиваш, толкова по-опитни са съперниците срещу теб и бързо-бързо ще загубиш средствата си, предназначени за игра на покер - така наречената покер банка или банкрол.
Именно правилният мениджмънт на „банкрола" е в основата на добрите резултати по масите. Ако имаш в банката си 100 долара, да речем, според много от специалистите не е добре да сядаш на маса или да се включваш в турнир с вход повече от 2 долара, защото винаги има възможност да ги загубиш, колкото и добре да играеш. Когато банката ти нарасне на 150, тогава можеш да почнеш да си позволяваш 3-доларови.
Е, и двамата знаем, че няма да спазиш този принцип, но, ако ти се играят по-големи турнири с по-голяма възможност за печалба, моля те, пробвай да се класираш чрез квалификационните сателити.
Всяко начало е трудно и колкото повече спазваш дисциплина и колкото повече четеш книги и гледаш образователни видео материали, каквито изобилстват в множеството сайтове в мрежата, толкова по-лесно и бързо ще напредваш.
Гордостта е враг на покер играча, защото винаги има какво още да научиш - и като трупаш опит, играейки, и като се усъвършенстваш теоретично, затова времето, прекарано в четене, в никакъв случай не е загубено.
И тъй като друга банална истина (като тази, с която започнахме) е, че покерът не е само карти, ами много психология и познаване на хората, то и без опита няма как да минеш.
Стигаме до поредното, но и много вярно, клише, че покерът е игра на непълна информация. Играейки, имаш нужда от отговори на три въпроса:
- Какво държи противникът?
- Какво си мисли той, че аз държа?
- Какво си мисли той, че аз си мисля за неговата ръка?
За начинаещ играч е трудно да осмисли всичко това, но познаването на логиката в последователността на действията на опонента, което ти позволява да разбереш какво може да държи той - така нареченото разчитане на ръцете, идва с времето, на базата на хиляди изиграни карти.
Дори и да не играеш на живо, където от жестовете и мимиките на противниците можеш да извлечеш информация (която може и да е подвеждаща), пред компютъра също можеш да правиш изводи именно, когато се научиш да вникваш в логиката на действията.
Връщам се към началото на статията - лесно няма!
Но, ей, Богу, заслужава си да се опита - работиш когато и колкото искаш, а ако обичаш да пътуваш, големите турнири на живо са на най-привлекателните местенца по целия свят. Заплатата - колкото си изкараш, но щом си стигнал дотам да се занимаваш професионално с това, сигурно ще е повече, отколкото заработваш в офиса.
А, и щях да забравя, „офисът" на покер играча е... където си реши - благодарение на Интернет.
Но не изпадай в прибързана радост - полека, за да не се превърнеш в слабия играч - рибата, така насъщно необходима на силните, като които се стремиш да станеш.
Да завършим познато - покерът е труден начин за лесен живот! Успех!