30 г. по-късно българските гимнастички отново са №1 на европейско първенство

30 г. по-късно българските гимнастички отново са №1 на европейско първенство Снимка: Lap.bg

Българският национален отбор по художествена гимнастика повтори постижение отпреди 30 г., като спечели титлата в отборната надпревара на Европейското първенство в Израел.

Предишната отборна титла на България от континентално първенство беше от Щутгарт през 1992 г.

В Тел Авив гимнастичките повториха успеха с оценките на Боряна Калейн и Стилияна Николова от квалификациите за многобоя, както и двете оценки на ансамбъла от многобоя.

При ансамблите грациите ни завършиха четвърти със сбор от 64.150 точки, след като получиха 34.650 на обръчи и 29.500 на три ленти и две топки.

Отборът на домакините неочаквано взе титлата при ансамблите с 69.950 точки, а след него останаха Италия и Азербайджан.

В индивидуалната надпревара Боряна Калейн зае второто място и за втори път в кариерата си финишира със сребро от европейско първенство.

Калейн беше безгрешна на съчетанията си с лента и обръч, допусна лека грешка с топка и по-сериозна грешка на бухалки, а накрая остана зад Дариа Атаманова от домакините.

Бронзовия медал спечели Стилияна Николова и така за първи път от Хелзинки 1988 на подиума след многобоя на европейско първенство застанаха две българки.

Първенството продължава и днес с финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите, които започват от 10:00 часа.