Фетел пак тръгва пръв, този път в Япония

В Япония Фетел спечели 12-я си полпозишън този сезон Снимка: getty images
В Япония Фетел спечели 12-я си полпозишън този сезон

Световният шампион Себастиан Фетел направи предпоследната крачка към втората си поредна титла във Формула 1, след като спечели квалификацията за Гран при на Япония на пистата „Сузука". Така от 15 опита тази година, Фетел има 12 спечелени квалификации.

Но на „Сузука" съперниците му се оказаха доста близо - втори остана Дженсън Бътън, който завърши на нищожните 0,009 секунди от Фетел. Бътън беше най-бърз и в трите свободни тренировки преди Гран при на Япония и бързите обиколки, които въртяха той и съотборникът му Люис Хамилтън подсказваха, че двамата пилоти на McLaren може и да изместят Фетел от първото място в квалификациите, но малко не достигна на световния шампион за 2009 година.

В последните минути на третата част от квалификацията обаче Хамилтън не успя да започне финалната си обиколка с летящ старт, тъй като застигна на последния шикан Марк Уебър и Михаел Шумахер и се отказа.

За да стане най-младият двукратен световен шампион в историята на Формула 1 Фетел трябва да спечели утре една точка или пък Бътън да не спечели състезанието.

Хамилтън остана трети на старта, а двамата пилоти на Ferrari са четвърти и пети, като този път Фелипе Маса е пред Фернандо Алонсо, разликата между тях е 0,062 секунди. Испанецът трябваше да се откаже от първата си бърза обиколка в третата част на квалификацията, тъй като излетя от пистата на завоя „Лъжицата".

Уебър пък се класира едва шести, въпреки че записа най-добро време в първия сектор на трасето.

Михаел Шумахер беше един от няколкото пилоти, които не записаха време в третата част на квалификацията, тъй като се опитаха да спестят повече меки сликове за утрешното състезание. Другият пилот на Mercedes Нико Розберг пък изобщо не участва в квалификацията заради повреда в хидравликата и утре ще стартира 23-и.

Камуи Кобаяши зарадва японските фенове по трибуните на „Сузука" с първо време в първата част на квалификацията, а след това успя да стигне и до третата част на сесията, но също не записа бърза обиколка. Същата стратегия използваха и пилотите на Renault, като Бруно Сена ще стартира осми, а Виталий Петров - девети.

Пилотите на Force India и Williams се бориха до последно, за да влязат в Q3, но не успяха, а Адриан Сутил изпадна от Топ 10 след последните бързи обиколки в Q2 на Кобаяши, Петров и Сена.

На осма редица останаха двамата пилоти на Toro Rosso, следвани от Серхио Перес, който е 17-и, а мексиканецът, който кара с тежка настинка, имаше и технически проблеми във втората част на квалификацията.

В дъното на класирането болидите на Lotus бяха с 1 секунда на обиколка по-бързи от колите на Virgin, а Витантонио Лиуци не успя да запише време за HRT.