Селтик спечели "Олд Фърм" и направи преврат в Шотландия

Голът на Ледли с глава прати Селтик на върша в Шотландия Снимка: Getty Images
Голът на Ледли с глава прати Селтик на върша в Шотландия

Отборът на Селтик надви Рейнджърс с 1:0 в поредното издание на едно от трите най-ожесточени футболни дербита на планетата "Олд Фърм" в последния за 2011 г. XXI кръг на Висшата лига на Шотландия.

Така "детелините" сътвориха впечатляващ обрат в първенството още преди Нова година, изпреварвайки своя голям съперник с две точки и заставайки на първото място с общо 50.

В началото на ноември Рейнджърс бе натрупал преднина от цели 15 точки пред "зелените", а освен това имаше и психологическо предимство в битката за титлата след триумфа в предишното дерби с 4:2 на своя "Айброкс".

Преди днешния двубой авансът бе сведен до само една, а шампионът на Шотландия така и не успя да се противопостави на домакините на "Паркхед", като единствено в първите минути имаше игрово предимство.

Тогава "сините" сътвориха и двете си най-чисти ситуации за гол. Първата се превърна и в най-скандалната на срещата, след като не бе признат абсолютно редовен гол с глава на Карлос Боканегра.

Топката бе центрирана към далечната греда и след изстрела премина с целия си обем голлинията, след която бе избита с ръка от вратаря Фостър. Страничният рефер обаче не побягна към центъра, тъй като нямаше и видимост заради тялото на стража на "детелините".

След почивката той ощети и Селтик, спирайки голова атака при извеждащо подаване на играч в зелено-бял екип сам срещу вратаря на Рейнджърс.

При втората си възможност за попадение отново Боканегра нямаше късмет, като от непосредствена близост би над гредата.

Единственият гол в мача падна в 52-ата минута след центриране от ъглов удар и точен удар с глава на Джоузеф Ледли.

Селтик, който контролираше ситуацията през почти цялото време, имаше и няколко други възможности за попадения след шутове от средно и далечно разстояние, но тогава успешно се намесваше МакГрегър.

Следващото издание на "Олд Фърм" за първенство е на 24 март, като домакин ще бъде Рейнджърс.