Олимпийските игри в Париж вече чупят редица рекорди и ставаме свидетели на изгряването на нови спортни звезди, които поставят стандартите в своите дисциплини.
Но в тениса на маса падна и един по-различен рекорд, който определено заслужава внимание. Защото говорим за 61-годишна състезателка, изправяща се срещу опоненти, които могат да ѝ бъдат дъщери и внучки.
Ни Ся Лиен, родена в Китай и състезаваща се за Люксембург, вече показа, че не е в Париж само за участието и че по никакъв начин не бива да бъде подценявана.
Тя победи с 4:2 туркинята Сибел Алтънкая в първия кръг на турнира по тенис на маса и накара света на спорта отново да заговори за нея.
"След като дръпнах с 3-0, започнах да играя твърде предпазливо, а пък тя нямаше какво да губи. Сърцето ми е много младо. Направих някои грешки, но се надявам да ги отстраня по-нататък в турнира", скромно каза победителката след успеха.
Съществуват спортове като стрелбата, където не е необичайно да виждаме атлети на по-сериозна възраст, защото там опитът, прецизността и спокойствието са по-решаващи от физиката.
Но в тениса на маса, където толкова основни са скоростта и реакциите, Ни Ся Лиен е уникално явление.
Навремето тя е част от националния тим на Китай, но напуска, защото не иска да се отдава единствено и само на спорта.
Родена е в Шанхай през 1963 г. и на 7 години започва да играе тенис на маса, повлияна от братята си. Талантът ѝ си проличава и на 16 вече е част от националния отбор - а това е през 1979-а, 45 години преди сегашните Олимпийски игри.
На Световното първенство през 1983-та китайката печели две световни титли, в отборната надпревара и в смесените двойки. Но три години по-късно решава да напусне отбора.
"Нивото на конкуренция в Китай е много високо. Исках да уча, а не да си губя времето с тенис на маса", отсича тя.
Когато се дистанцира от професионалния спорт, Ни Ся Лиен се мести в Европа - първо в Германия, а от 1991 г. и в Люксембург, където се установява и омъжва.
Днес със съпруга ѝ имат син и дъщеря, както и собствен хотел.
Тя не спира да практикува с хилката в ръка, но не толкова интензивно, колкото преди. Не мисли за участия на олимпиади и всъщност първоначално в Люксембург ѝ предлагат да поеме треньорска роля.
Оказва се обаче, че Ни Ся Лиен все още притежава голям потенциал, сили и възможности да се състезава. Затова след още няколко години тренировки се пуска на Игрите в Сидни през 2000-а, а покрай олимпийския си дебют печели и три европейски титли.
В Сидни се превръща в първата олимпийска представителка на Люксембург в тениса на маса.
На двойки и на сингъл завършва на девето място, но далеч по-впечатляващо е, че 24 години по-късно записва шестото си участие на олимпийски игри.
Още в Токио преди три години Ни Ся Лиен се превърна в най-възрастния олимпиец в тениса на маса, а сега подобри този рекорд, като същевременно стана и най-възрастният спортист с победа в този спорт.
Нейната противничка в първия кръг в Париж Сибел Алтънкая също притежава опит, но е едва на 31 години.
Младостта не ѝ помогна срещу Ни Ся Лиен, която обаче ще има далеч по-сериозно предизвикателство във втория кръг.
Ha. Babka(Ni Xia Lian) ma 61 lat i wygrywa mecze na Olimpiadzie. Chyba wiem już, w co będę się bawić na emeryturze🤩 pic.twitter.com/ld9jRdDGAz
— Dorota🇵🇱🇪🇺💪🚲🐱🐶🦄🏳️🌈 (@i_pompa) July 29, 2024
Предстои ѝ среща с водачката в световната ранглиста Сун Йинша, 7-кратна световна шампионка със злато и сребро от Игрите в Токио.
Сун е само на 23 години и изобщо не е била родена, когато Ни Ся Лиен прави своя доста късен дебют на олимпийски игри.
"Надявам се ще направим страхотен мач с нея, ще се боря за всяка точка", зарече се Лиен.
Тя е категорична, че съществуват и предимства на един играч над 60 години и говори със смях за възрастта си.
"Знам, че не съм от най-младите, но винаги си казвам, че днес съм по-млада, отколкото ще бъда утре. Ако си поставиш някаква цел, възрастта не е пречка".
"Разбира се, получаваш контузии, изморяваш се бързо и не се възстановяваш толкова лесно. Но с годините идват и някои преимущества, трябва да ги осъзнаваш и да се фокусираш върху тях".
"Аз съм ниска, стара съм, имам старомоден стил на игра, но съм сигурна, че имам правилния подход и той ми е помогнал да стигна толкова далеч", добавя Ни Ся Лиен.
В кариерата си тя има още един внушителен рекорд - увереността и опитът ѝ помагат да спечели най-дългия мач, игран някога.
През 2017-а Лиен побеждава японката Хонока Хашимото след 1 час и 33 минути битка. След приключването Международната федерация по тенис на маса признава, че това е най-продължителният професионален двубой, регистриран в историята.
Не е чудно, че с тези постижения Лиен беше избрана да носи флага на Люксембург при откриването на Игрите в Париж.
Дори да не постигне повече победи, за нея най-важно е да се наслаждава на самата игра: "Сякаш е изминал само миг, но аз играя тенис от над 50 години. Щастлива съм, че имам тази възможност".
Все пак Лиен остава далеч от достигането на рекорда за най-възрастен олимпиец.
Там ненадминат продължава да бъде шведът Оскар Шван, който е на 72 години, когато участва в дисциплината стрелба по елен на Олимпийските игри в Антверпен през 1920 г.
Шван е най-възрастният олимпийски медалист, както и най-старият със златен медал. Всичките му рекорди обаче са записани в едни съвсем различни времена още в началото на XX век.