България загуби втория си мач на Мондиал 2010

Матей Казийски заби 26 точки на Франция, но те не стигнаха за успех Снимка: fivb.org
Матей Казийски заби 26 точки на Франция, но те не стигнаха за успех

Волейболните ни национали продължават да губят мачовете, в които играят пети гейм през този сезон. Във втория си двубой на световното първенство тази вечер тимът ни отстъпи с 2:3 на Франция.

Общо през сезона българите са изиграли вече девет мача с тайбрек и имат седем загуби. Освен двубоя в група Е тази вечер нащите паднаха със същия резултат в приятелски мачове с Аржентина, Русия, Италия, пак Франция, на два пъти в официални срещи с Бразилия. Волейболистите все пак имат спечелени два петгеймови двубоя - срещу Аржентина в началото на подготовката и неофициалния приятелски мач с Италия.

В двубоя тази вечер българи и французи предложиха добро ниво, а голямата разлика между двата тима бе 35-годишният Стефан Антига. Посрещачът, който играе с травма и от българския лагер дори предполагаха, че може и да не излезе днес, се справи с поемането на силния начален удар на българите, бе полезен и в отиграването на трудните ситуации в атака.

Изключителен двубой направи и разпределителят на Франция Пиер Пуйол. 26-годишният плеймейкър играе за националния тим след година пауза. Той пропусна европървенството, където тимът взе сребро, тъй като бе в слаба форма.

Двубоят ще се запомни и със спорните съдийски решения. Дори при последната точка от българския лагер претендираха, че топката е излязла в аут след като е била отклонена от френския блок. Съдиите обаче отсъдиха чист аут и точка за Франция. Телевизионните повторения не дадоха ясен отговор на въпроса дали това е така. Преди това обаче тимът ни пропусна няколко възможности да затвори мача след като съперникът им сбърка от сервис. В четвъртия гейм френските волейболисти пропиляха четири възможности да затворят мача при 3:1 в своя полза.

„Съжалявам за резултата и поздравления за Франция за тази победа. Те винаги са били труден съперник заради защитата си. Сега това няма значение, утре ни предстои друг мач", лаконичен бе капитанът Владимир Николов. Той завърши мача с 23 точки. Най-резултатен за българите бе Матей Казийски с 26 точки. За победителите със същия актив завърши Антоан Розие.

Още по-кратък бе селекционерът Силвано Пранди. „Поздравления за Франция, те бяха по-силния отбор на полето днес. Сега ние ще починем, ще се концентрираме и ще мислим за мача си утре", обясни селекционерът.

Утре от 18,00 ч. българите излизат срещу Чехия. Двубоят ще определи на кое място ще завършат нашите в групата и съперниците ни в следващата фаза.