За всяка една група по света 29 години съществуване са постижение. Понякога дори за двама души е трудно да съумеят да запазят добрия тон и общата музикална посока повече от няколко лета, какво остава, ако говорим за четирима или петима.
В България не е по-различно. В страната, в която други стилове доминират сред масите, за групите, излизащи извън тези установени граници и такта ⅞, оцеляването е още по-трудно. Изисква се много труд и талант, за да спечелиш уважението на по-придирчивата аудитория, но и още повече, за да продължиш да покоряваш съзнанията на нови слушатели отвъд твоето собствено поколение.
"Остава" успяват.
Групата ще отбележи годишнината си с традиционен концерт на открито - на 2 септември 2021 г. публиката в "Маймунарника" в София ще припява на хитове като "Бесен", "Внимание" и, разбира се, "Шоколад", докато празнува заедно с музикантите техният общ 29-и рожден ден.
Свилен Ноев, вокалист на групата от 1995 г. до днес, има няколко обяснения за това как са успели да се задържат заедно толкова време на сцената.
"Едно от тях е, че понеже не сме разглезени момчета, всички сме от някакви малки градове от България, и в един момент решихме, че ще дойдем в София да правим музика професионално, нямаше време да се лигавим и да се правим на мамини синчета. Мизерствахме първите 10 години и така постепенно започнаха да стават нещата за нас", разказа ни той в подкаста "Първа страница".
Животът учи, както Свилен сам посочва по-нататък в разговора ни, но не по-маловажни са отношенията в групата и връзката с публиката.
"Може би това, че много обичаме да правим музика пак ни държи заедно, а и това, че има много хора на концертите. Мисля, че това е един от най-големите наркотици за всеки един музикант - всеки път като излизаш на сцената да виждаш хората как се усмихват, как се целуват на любовните песни или плачат на някои тъжни песни", допълва той.
А на концертите на "Остава" винаги ще видите много отдадени почитатели, дори когато са открили бандата в по-късен момент. Все пак през последното десетилетие групата издаде само един студиен албум - "Океан" от 2015 г., но той запозна много нови хора с музиката им.
Това са същите онези фенове, които сега са на всеки концерт, и макар да не помнят най-ранните парчета на "Остава", знаят наизуст всяка песен от "Океан" и пригласят на Свилен.
Тази връзка не се учи, тя се изгражда с времето. Вероятно заради това Свилен първоначално е обран, когато го питаме какъв би бил съветът му към младите български групи, преди да им даде добър повод за размисъл.
"Много е глупаво като си по-голям да даваш акъл на по-младите, защото те са новите, те са си пънкарчетата. Викат: "Ама вие имахте едно време "О'Шипка". Ами направете си ваша, да не я е направил Исус Христос "О'Шипка"? Ние си я направихме 3-4 групи, там ходеше цяла София", разказва Ноев за края на миналия и началото на този век, когато "Остава" все още се доказват на българската сцена в популярния по онова време клуб.
И продължава за новите банди:
"Слагат си татуировки, прически, слушат Arctic Monkeys и си мислят, че са от Arctic Monkeys. Ами не! Татуировката не те прави от някоя група. Свири, куче, у вас! Свири, пей, депресирай се, напивай се, реви за жени, зарязвай и те да те зарязват. Той животът си учи. И те песните си стават по-хубави, като го въртиш този живот."
"Аз го казвам много често, но те си мислят, че не говоря за тях, ами говоря за комшията, другия татуиран", допълва Свилен. "Нямам против нито един човек, просто като правиш музика, го работи това. Това е гадна работа, иска много бачкане. Като ми каже някой "Много ти е хубава новата песничка", ми идва да му отвъртя един шамар и да му кажа: "Ти знаеш ли тая песничка, че ми е отнела 6 месеца от живота на мен и на още 10 човека?".
Личи, че говори от опит. Не само в създаването на песни, но и в комуникацията в една група. В посветената на бандата книга "Аз:Остава" (изд. Scribens) двамата със съоснователят на групата, китарист и вокал Георги Георгиев споделят, че често водят спорове, но това всъщност е от полза.
"Най-важното е, че скандалът води винаги до нещо по-добро. Песента винаги става по-хубава", споделя музикантът.
Редица песни са създаден след обсъждане и размяна на предложения. Свилен казва, че това не е никакъв компромис - просто не е задължително един човек да прави всичко. Признава, че когато му хрумне нещо, държи на него, но то невинаги е правилно. Дава пример с предложенията за промени, които е получавал от барабаниста на групата - Даниел Петров.
"И аз му казвам: "ОК, дай да видим, ще загубим осем часа, искам да видя, че си прав". И е прав!", споделя Свилен.
Обръща внимание на това, че е най-лесно да "развалиш кефа на един творец", когато просто посечеш някоя негова идея. Вместо това по-скоро трябва да се опиташ да го накараш да е по-ентусиазиран, за да стане творбата по-добра.
В момента самият той е в средата на такъв творчески процес. Заделил е няколко песни за следващия си солов албум, но преди това с "Остава" работят по шестия си студиен албум. Целта е до Коледа да има записани около 11-12 песни.
Албумът засега се очаква през февруари или март - в зависимост от ситуацията с коронавируса, а след това плановете са и за голямо лятно турне на открити сцени из страната. И тук изскача въпросът за ваксините и посещаването на масови мероприятия.
"Аз съм много про-ваксините. Мисля, че рано или късно и в България така ще стане, че купонът ще е само за ваксинирани", казва Свилен, като дава за пример други държави в Европа и изискванията там.
Но следващото лято е тема на друг, бъдещ разговор. "Остава" ще изпратят сегашното лято на 2 септември, четвъртък, в "Маймунарника", в компанията на нови и стари почитатели.
А за още изненадващи истории от Свилен Ноев - за групата, писането на текстове, казармата и споровете дори вкъщи, може да чуете осмия епизод на подкаста "Първа страница", общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките":
Абонирайте се за подкаста с любимото си приложение за слушане на такива и открийте още интересни истории тук: