По света има много опасни места, но в последно време американските туристи могат да се боят наистина от една дестинация - Доминиканската република. Само за няколко години там са починали при тайнствени и съмнителни обстоятелства множество американски граждани, а причините за това варират от насилие до възможно натравяне с пестициди.
За Джон Трестрейл - бивш съдебен токсиколог от Ню Мексико и консултант на ФБР, който е бил експерт по редица криминални случаи на отравяния, включително и това на полубрата на Ким Чен-ун в летище Куала Лумпур през 2017 г., нещата в Доминиканската република наистина изглеждат съмнително.
Той следи внимателно поредицата от смъртни случаи на американци на този карибски остров и по думите му - има повод за тревожност.
Шест видимо здрави физически туристи на средна възраст от САЩ внезапно умират в хотелските си стаи в луксозни хотели в Доминиканската република от юни 2018 г. насам. Други са сериозно болни. А нещата изглеждат като да са причинени от смъртоносен пестицид.
Все повече хора идват да казват, че техните близки са починали при странни обстоятелства в страната през изминалата година, включително и магната в бизнеса с недвижими имоти Барбара Коркоран, която заяви в сряда, че иначе здравият й брат е починал в курорт там през април, а местните медицински органи са посочили като причина за смъртта инфаркт.
Допълнително с това идва и скорошната поредица от очевидно случайни прояви на насилие спрямо американци в страната, което поне видимо няма никаква връзка със смъртните случаи от хотелите.
От години насам държави Мексико, Ямайка и Сейшелските острови са си създали реноме за опасни зони за западните туристи, които често биват нападани, упоявани с наркотици и в крайна сметка - обирани до шушка. Понякога дори има и смъртни случаи. И все пак Доминиканската република успя на този фон да изпъкне с някои притеснителни истории, които звучат сякаш извадени от страниците на роман на Стивън Кинг или мистерия от Агата Кристи.
Трестрейл определя цялата ситуация като много странна и съмнителна. Той разказва за някои от най-тревожните случаи, които е намерил.
"Най-трудното в случая е да се опиташ да разгадаеш всичко това от толкова далеч. Най-тревожни са онези случаи, при които хората, които умират заедно по същото време от едни и същи симптоми. Първо мислите за отравяне с въглероден диоксид, но тези случаи не отговарят на подобни отравяния. Един от различаващите се симптоми е, че белите дробове на жертвите са пълни с течност. Това ме навежда на мисълта за органофосфатните пестициди", коментира експертът.
Органофосфатите и фосфинът от алуминиев фосфид са смъртоносни химикали, използвани за прочистване и дезинфекциране на хотелски стаи. Употребата им не винаги се регулира в развиващи се държави като Доминиканската република, а на проблема често не се обръща достатъчно внимание. Те се споменават рядко във връзка с подозрителни смъртни случаи на туристи и други хора по света през последните години, но е тревожно, че има малко прозрачност, осведоменост или отчетност за тяхното използване.
Органофосфатите се използват още от времето на Втората световна война като дори тогава нацистите проучват възможността да ги използват като химическо оръжие. През годините те се използват в състава на различни инсектициди, хербициди, нервни агенти (като VX) и т.н.
Първоначалните доклади от аутопсията от Доминиканската република показват, че някои от жертвите са починали от оток на белите добове и дихателна недостатъчност, което очевидно изключва отравяне с въглероден диоксид или с някакъв некачествен алкохол. Тези симптоми обаче не изключват пестицидите като фактор.
Днес много унищожители на вредители използват отрови, базирани на фосфина и органофосфатите. Въпреки това обаче в конкретните случаи хотелите (често доста луксозни и скъпи комплекси). А експертите напомнят, че аутопсиите, въпреки целия напредък на науката, показват само неща, които патологът е склонен да види.
Полицията, политиците и хотелиерите в страната заемат очаквана позиция - макар да твърдят, че разследват случаите и търсят истината за смъртта на жертвите и настояват ФБР с по-големите си ресурси да направи допълнителни токсикологични анализи, те същевременно с това опитват да омаловажат инцидентите и дори понякога обвиняват медиите в търсене на сензации и преекспониране на случаите.
Доминиканският министър на туризма Франсиско Хавиер Гарсия заяви на пресконференция миналата седмица, че 30 милиона души са посетили Доминиканската република и тези смъртни случаи са „достойни за съжаление“, но са само „изолирани инциденти“, в които медиите не трябва да се фокусират толкова свирепо.
Според Трестрейл единственият начин обаче страната и хотелските вериги да се измъкнат от грозното петно върху реномето си, не е да избягват и да заобикалят темата ожесточено, а да стигнат до дъното на мистерията и да представят на света истината по случаите. Ако не друго, то поне гостите им имат право да знаят дали стаите, в които спят, са опасни.
Един от интересните случаи включва 41-годишната Миранда Уорнър, която на 25 май умира само два часа, след като се настанява със съпруга си в луксозния курорт Grand Bahia Principe на южното крайбрежие на Доминиканската република. Само 5 дни по-късно 63-годишен мъж и 49-годишната му съпруга са намерени мъртви в съседен хотел.
Доминиканската полиция обяви Уорнър е починала от инфаркт. Причините за смъртта на втората двойка ще се изясняват тепърва като се очаква токсикологично изследване да изясни случая. И в трите случая обаче общ момент от аутопсиите е течността в белите дробове и дихателната недостатъчност.
На фона на тези два случая двойка от Колорадо съобщава, че е имала подобни симптоми при престоя си в Доминиканската република - повишено отделяне на слюнка, обилно потене, парене на очите и сълзене. При появата им те са резервирали незабавен полет обратно към дома, избягвайки по този начин влошаване. Жената обяснява, че освен всичко друго е имала и силни болки в корема - "Сякаш резачка преминава през червата ми".
Двойката съди курорта за 1 милион долара, след като оттам отказват да им възстановят парите и да им дадат информация за химикалите, които използват за третиране на стаите.
Във всеки един от тези случаи теорията за пестицидите звучи най-близо до рационално обяснение за смъртните случаи и заболяванията.
Проблемът обаче е, че нещата не свършват само с пестицидни натравяния. Друг неотдавнашен случай с туристка в Доминиканската република за малко да завърши с фатален край, след като жената си взела от минибара на същия хотел Bahia Principe безалкохолна напитка в кутийка. Още след първата глътка тя осъзнава, че това не е напитка, а нещо, напомнящо на белина.
"Веднага усетих, че ме изгори, изгори устата ми, изгори езика ми. Устните ми изгаряха от болка. Когато се изплюх в мивка в банята, видях, че плюя кръв. Затова продължих да изплаквам устата си", обяснява тя.
Пестицидите не обясняват и смъртта на също принципно здравия Робърт Уолъс (67 години) през април в Доминиканската република, който, според думите на племенницата си, се почувствал много зле след изпиването на малка бутилчица скоч от минибара на Hard Rock Hotel & Casino. Той починал три дни по-късно.
Друг смъртен случай след питие от минибара на хотел Bahia Principe от юни 2018 г. е на 51-годишната Ивет Монит Спорт. Според близките й тя е изпила питието и след това й станало лошо. За да й мине, тя легнала да поспи, но повече така и не се събудила, разказва сестрата й Фелесия Нюес пред медиите. Като причина за смъртта й е посочен сърдечен удар. Семейството на починалата иска токсикологичен доклад, но все още те не са получили никакви резултати. Те обаче не вярват 51-годишната жена да е умряла просто така, без никакви признаци за здравословни проблеми преди това.
Даун Маккой също оспорва смъртта на съпруга си Дейвид Харисън през юли 2018 г. в един доминикански курорт. По думите й след първата прекарана вечер в хотела съпругът й започнал да се оплаква от трудното дишане, а малко след това починал.
Лекарите дали причина за смъртта - оток на белите дробове и инфаркт. Съмненията й за нещо нередно се засилили, след като се появили информациите и за други жертви с идентични симптоми.
Още по-объркваща става ситуацията на фона на скорошната вълна от насилие към чужденци в страната, която няма общо нито с отровни питиета, нито с пестициди. Бившият играч на бейзболния Boston Red Sox Дейвид Ортис беше застрелян в неделя в бара в родния си Санто Доминго, а неговият случай е само един от десетки други.
Едно нещо е сигурно - каквото и да е причинило смъртта на толкова туристи в Домениканската република, то оказва влияние върху реномето на държава, приветстваща туристите. Но опасна ли е Доминиканската република за туристите, или това е просто паника и преувеличаване. Никой не е сигурен, дори и експертите като Джон Трестрейл.