"С прискърбие трябва да съобщим, че днес Ари Бен отне живота си."
Така, без капка двусмислие в изразните средства, мениджърът на известния норвежки писател и бивш кралски зет Ари Бен, съобщава за ненавременната му смърт на 25 декември. За първи път някой в толкова прав текст съобщава причината за смъртта на VIP личност в Норвегия.
В първите официалните изявления пред медиите самоубийството обикновено се маскира като "неизвестни обстоятелства" и чак по-късно, когато духовете се уталожат, реалната причина за смъртта се оповестява.
Защо такава е обичайната практика? Ето защо.
Само през първите 24 часа, след като гръмва новината за смъртта на любимеца на цялата нация Ари Бен, на спешния SOS телефон постъват 830 обаждания - всичките от страшно разстроени хора. Според диспечерите повечето от потърсилите помощ са мъже с психиатриачна история и суицидни мисли. Именно заради опасността от "smitteеffekt" (заразителен ефект) норвежките медии са крайно предпазливи при поднасянето на подобни новини на широката общественост.
До 2006 г. даже съществува правило, наложено от норвежкия медиен регулатор, според което за самоубийства или опити за самоубийства трябва да се съобщава само в краен случай или при изключителни обстоятелства. Обаче мениджърът на Ари Бен Гаир Хоконсун разбива това табу с едно-единствено изречение.
Всъщност феноменът "направи го като звездите" не е от вчера и далеч не засяга само Норвегия и другите скандинавски страни, в които традиционно се смята, че годишно се извършва най-голям брой самоубийства.
След публикуването през 1774 г. на "Страданията на младия Вертер", вълна от самоубийства в стила на героя от епистоларния роман на Гьоте залива Европа. Непосредствено след като Мерилин Монро слага край на живота си при все още неразкрити мистериозни обстоятелства, процентът на самоубийствата в цял свят нараства с 12%. Когато обаче през 1994 г. фронтментът на култовата гръндж група "Нирвана" Кърт Кобейн отнема живота си в лятната градина на дома си, следват незабавни мерки, за да се предотврати нова лавина от самоубийства, най-вече сред тийнейджърите.
Действията на съответните служби и агенции се увенчават с успех. През първите две седмици след смъртта на Кобейн броят на обажданията на спешната телефонна линия за самоубийци се увеличава за сметка на броя на опитите за самоубийства, доведени до "успешен" край.
Сигурно ще попитате кой е човекът, заради когото толкова норвежците са истерясали през последните дни. Много е възможно никога да не сте чували за него, въпреки че в цяла Северна Европа Ари Бен е голяма звезда. Той е красив, умен, талантлив, стилен, женен за принцеса и уви, вече мъртъв.
Но да започнем по-отрано - от времето, когато животът все още не изглежда като труден за преглътване хап.
Ари е роден през 1972 г. в семейството на учители в датския град Орхюс, но израства в норвежкия Мельос, където семейството се установява шест години по-късно. Когато възмъжава, заминава да учи в университета в Осло, където получава бакалавърска степен по религия и история. Само че когато трябва да избере професия, вътрешният му порив не го води в нито една от двете посоки. Избира литературата. Дебютният му сборник с разкази Trist som faen ("Адски тъжен"), който излиза през 1999 г., се превръща в абсолютен бестселър с над 100 хил. продадени копия. Последвалите му литературни опити не могат да надминат успеха на "Адски тъжен", но и без тях Ари Бен успява да се утвърди като предпочитан автор с разпознаваем стил.
През 2002 г. амбициозният млад писател се жени с пищна церемония не за когото и да е, а за принцеса Мерта-Луизе, първото дете на норвежкия крал Харалд V.
Невестата му е втора на опашката за норвежкия престол след брат си Хокон и... 26-та в тази за британския престол! Двойката моментално се превръща в най-обсъжданата на скандинавския полуостров. И също като в приказка на Братя Грим им се раждат три дъщери. Само че приказката в техния случай не завършва с "и заживели мирни и честити до края на дните си."
През същата 2002 година принцесата (която е физиотерапевт по образоване и привърженик на холистичната медицина) започва собствен бизнес и започва да плаща данъци като обикновен гражданин. С това тя цели да скъса синджира на конституционните си задължения като принцеса. През 2004 г. тя и Ари се местят да живеят в САЩ. Там принцесата вдига летвата на професионалните си амбиции. Решава да се пробва на писателското поприще. Първата й публикация е детска книжка със заглавие "Защо кралете и кралиците не носят корони".
После обаче се запалва по ангелите и започва да твърди, че от малка има способността да разговаря с тях. Не, тя не просто комуникира директно с незримите същества, а го прави...чрез конете.
Което, трябва да й се признае, е доста новаторски похват за комуникация. Издава още две книги на езотерична тематика. Теолозите, някои политици и част от поданиците на кралството обаче негодуват, че принцесата се занимава с подобни глупости. Мерта-Луиза проявява характер като на модерна героична принцеса от анимация на "Дисни" и се отказва от титлата си в името на спиритуалните си занимания.
Към 2014 г. бракът й с Ари Бен вече сериозно е забуксувал. Двойката официално се разделя през август 2016 г., въпреки че, както тя самата твърди, "направихме всичко, което е по силите ни, за да сработи бракът ни". След развода писателят оставя да живее в общия им дом в Ломедален (на 20-тина км северозападно от Осло), докато принцеста размахва волно крила извън семейното гнездо. И докато Ари показва откровени признаци на депресия след развода, при 47-годишната му бивша съпруга няма празно.
През пролетта на миналата година тя официално обяви в профила си в Инстаграм, че има връзка с 44-годишния Дурек Верет - американец по паспорт и "шаман" по призвание. Професионалната му характеристика включва и задълженията на "духовен наставник" на редица знаменитости, сред които е и Гуинет Полтроу.
Всички в Норвегия са толкова потресени от любовния избор на принцесата, че някак на заден план остава фактът, че предишната връзка на шаман Верет е била с мъж. Никой не харесва новия любим на Мерта-Луиза, защото подозират, че е измамник и използвач. Но кралското семейство избягва конфронтации и прави дипломатичното изказване, че щом двамата са щастливи, това е най-важното.
Бившият съпруг обаче също не изостава в поддържането на огъня на медийното внимание. През декември 2017 г., когато принцесата вече е започнала да се "консултира" относно виталността на чакрите си с шаман Дурек, Ари Бен заявява в радиоинтервю, че десет години по-рано, по време на афтърпарти след концерта по случай Нобеловата награда за мир, един от официалните гости, а именно Кевин Спейси, опипал гениталиите му под масата. А после му предложил да излязат отвън да изпушат по една цигара. Ари Бен обаче отклонил предложението и ръката му с уклончивото: "Ами може би по-късно."
След развода Ари Бен започва да се занимава с изобразително изкуство и дори излага свои картини в няколко галерии. Излиза и последната му, както се оказва, книга - "Инферно", която критиците описват като "преливаща от отчаяние и тъга". В нея авторът описва битката си с постоянното главоболие, халюцинациите и затрудненото дишане. Когато е поканен да промотира произведението си, той споделя със сърцераздирателна откровеност: "Аз съм вчерашна новина. И съм клоун. Някои ме смятат за успешен автор. Но в очите на повечето хора аз съм просто един глупак."
A думите му от друго интервю отпреди девет години звучат направо като страховито пророчество: "Сигурен съм, че ще умра без човек до себе си. Но няма да се чувствам самотен, защото така и все не успявам истински да се привържа към когото и да е."
Няколко дни след самоубийството на Ари Бен все още не е известно по какъв начин писателят е отнел живота си.
Почти всички статии в норвежките информационни сайтове относно смъртта, потресла цялата нация, завършват по един и същи начин - с подробности за връзка с центровете по психично здраве, така че нуждаещите се да намерят подкрепа: "Имате ли нужда да поговорите с някого? Може да се свържете с "Психично здраве" на 116 123, с Червения кръст - на 80033 321, а спешният SOS номер е: 22400040."
В България помощ може да бъде открита на 02 492 30 30 - телефон на доверието на Червения кръст, както и на спешен номер 112.