Атаката на Кремъл срещу САЩ - V като Вендета

Докладът на американските разузнавателни служби, посветен на руската намеса в американските президентски избори, представя само една малка част от кампанията, създадена по старите съветски учебници за пропаганда.

Тази кампания обаче мултиплицира ефекта си благодарение на инструментите на кибер-епохата: хакерите крадат личната електронна кореспонденция, а почти всички американски домакинства имат достъп до интернет, чрез който социалните мрежи промотират пропагандата на заклетите противници на САЩ.

Големият проблем е, че наглото вмешателство на Кремъл в самото ядро на американската демокрация не е единична акция, а част от продължителна информационна война, която използва не само мистериозни хакери и сензационни сайтове, но и традиционни новинарски издания - включително процъфтяващата руска телевизионна мрежа RT.

Намесата в изборите е просто поредният залп в битката, която се води на "тихия фронт" от години.

За ЦРУ, ФБР и Агенцията за национална сигурност този доклад е инфарктен момент: току-що разузнавачите съобщиха на новия си шеф, че е избран на поста си с енергичната многофункционална подкрепа от страна на противника - агресивният автократ, който владее Русия.

"Путин и руското правителство се стремят да увеличат шансовете за победа на новоизбрания президент Тръмп във всеки възможен момент, като дискредитират Клинтън и публично я представят в неблагоприятна светлина на негов фон", казва докладът в безпрецедентно пряк и безкомпромисен тон.

Може би най-поразителен е анализът, който показва, че Владимир Путин гледа на американските избори като на отмъщение - за него това не е атака, а защита. Путин има тежка предистория с Хилари Клинтън, която той обвинява в злепоставянето му по време на мандата й като държавен секретар на САЩ и в оркестрирането на демократичните протести в Москва, които избухнаха през 2011 г.

Докладът посочва, че Владимир Путин вижда скритата намеса на САЩ в изтичането на документите от Panama Papers - откраднатият архив на адвокатската кантора от Панама "Мосак Фонсека", който освети скритото богатство на най-близките му сътрудници в офшорни кухи фирми.

Путин обвинява САЩ за изобличаването на масовата употреба на допинг сред руските атлети, която беше разкрита от международната антидопингова агенция.

"От гледната точка на Русия - това е ответен удар. На нас може да ни се струва несправедливо, но те го виждат по друг начин", казва бившият агент на ЦРУ Кристофър Портър, цитиран от New York Times. В момента той се занимава с анализ на кибер-атаки в частната компания FireEye.

Портър коментира, че Путин никога не е криел мнението си, че САЩ се месят в "задния двор" на Русия, като подпомагат демократичните партии и организации в страни като Украйна и Грузия. За него това е опит за подкопаване на собствената му власт.

Това, което липсва в декласифицирания доклад, притесняваше мнозина американци след изборите - в него няма да видите ясни доказателства, които да потвърдят твърденията на разузнаването, че руското правителство е дирижирало атаката по време на предизборната кампания.

И това е много сериозен дефект на документа. От месеци Доналд Тръмп омаловажава вината на Русия, като не изключва хакерските атаки да са организирани от друг играч - бил той Китай или някой 200-килограмов хакер от Ню Джързи.

В доклада ще видите само лек намек за несъгласие между разузнавателните структури по отношение на изводите от анализа. Агенцията за национална сигурност, която се занимава с оперативно наблюдение, подслушване и други видове СРС, смята, че има "средно ниво на вероятност" Русия да е помогнала на Доналд Тръмп да стане президент. Колегите им от ЦРУ и ФБР обаче посочват, че тази вероятност е "висока".

Макар че повечето конгресмени и голяма част от обществото са склонни да приемат изводите на службите, съмненията на Доналд Тръмп се споделят от широк кръг скептици както от дясно, така и от ляво. Доста хора във Вашингтон очакваха, че разузнаването ще поднесе значително по-солидна аргументация, за да изтрие всяка следа от колебание в анализа.

Вместо това - посланието от доклада може да се обобщи като "Повярвайте ни". Няма нито дума за следствените мероприятия, използвани за разкриване на хакерските групировки, няма дума за това как е прихваната комуникацията между Кремъл и хакерите, няма вътрешна информация от агентура, внедрена в пропагандната машина на Москва.

На челно място във всяка страница от доклада има дисклеймър, който признава липсващата информация: "Този доклад е декласифицирана версия на анализ с висока степен на секретност. Изводите му са идентични с този на засекретения анализ, но тази версия не включва пълния обем на доказателствената част по ключови елементи от кампанията за влияние на изборите".

Докладът обяснява очевидната причина за изтриване на подробностите - "конкретните базови елементи от анализа биха разкрили ценни източници и методи, както и биха застрашили способността за събиране на критично важна информация от външното разузнаване в бъдеще".

Липсата на всякакви доказателства обаче е доста странна - особено с оглед на обещанието от страна на шефа на Националното разузнаване Джеймс Клапър, че ще направи всичко по силите си, за да декласифицира колкото се може повече информация.

Прессекретарят на Белия дом Джош Ърнест коментира, че такова е било и нареждането на президента Обама.

Докладът ще бъде оценен като незадоволителен от мнозина анализатори и точно това показват първоначалните реакции. Докато някои експерти приветстваха обхвата на анализа, други останаха разочаровани.

"Това е голяма новина: ЦРУ, АНС и ФБР публикуваха доклад, който може би е от разузнавателен анализ от най-високия клас в цялата история на САЩ", написа в Twitter Томас Рид, професор в Кингс Колидж в Лондон, който е експерт по кибвервойна.

Бившият юрист от разузнаването Сюзан Хенеси, която е редактор на онлайн-списанието Lawfare, обаче коментира: "Декласифицираният доклад е разочарование, меко казано. По същество тук няма никаква нова информация за наблюдателните хора".

Същинският анализ в доклада се съдържа на общо 5 страници - дори е по-кратък от "приложението", посветено на телевизионната мрежа RT America, което е разузнавателно описание на телевизията, взето от доклад, писан през 2012 г.

Бившият служител в ЦРУ Кристофър Портър оценява доклада като "комбиниран анализ от всички видове източници на по-широката руска стратегия".

Подробното описание на тактиката на RT обаче е много остаряло и вероятно е включено, защото описва по-ясно методите на тази стратегия.

Въпреки умерената реакция на Доналд Тръмп след засекретената среща с шефовете на разузнавателните служби, явно те са били достатъчно убедителни.

Докладът обаче едва ли ще промени мнението на скептиците, които много добре си спомнят погрешните анализи на службите по отношение на оръжията за масово унищожение в Ирак и се боят, че може отново да бъдат подведени.

#1 Патриота 07.01.2017 в 13:38:06

Демек самите кравари се окзаха безсилни да предоставят някакви доказателства за митичната"руска намеса' и само спамят елементарни лъжи и примитивна пропаганда!В паника са защото хората започнаха да ги изобличават че цялата тази кампания и хибридна война срещу Русия се крепи единствено на шизофренични соросоидни истерии Русия е лоша защото нии така ви казваме и трябва да ни вервате тотални клоуни!

#3 Astarot 07.01.2017 в 18:04:00

Интересно нещо е гледната точка. Материалите на руските медии са хибридна война и анти-американска пропаганда, а директните препечатки от NYT са истината, само истината и цялата истина... или поне 30% от нея, както се казваше в едно много старо БГ предаване

#6 Уточнител 08.01.2017 в 03:00:17

РУСКИЯТ Патриот изригна ...

#14 No name 08.01.2017 в 15:41:54

Прякор, да ти напомня само случая с "невидимия" Стелт над Сърбия. Точно с допотопна, руска техника го свалиха сърбите, че и се извиняваха, тъй като не разбрали, че е невидим. Бил е „невидим“ за новите технологии, но със старите, руски и сръбски не е било проблем да бъде засечен. Мисля, че са били на принципа на дециметрични вълни или нещо такова по спомен(не съм радист, нито радиоспециалист, нито разбирам от електроника).

#18 goni 09.01.2017 в 09:36:14

Мдаа! Няма да му е лесно на Бай Доналд! Да оставим Демократите! Те са бита карта! Ама,има толкова врагове в Републиканската партия, че хич не му трябват други! Това да те изкарат че си избран за Президент на САЩ благодарение на Президента на Русия щеше да е много смешно, ако не го твърдяха службите дето трябва да служат вярно на интересите на САЩ и да докладват истината и само истината на Президента! Ама, същите тия Служби явно имат други интереси и те не съвпадат с интереса на гражданите на САЩ! Да не оставиш полезен ход на новоизбрания Президент! Да! Вярно е! По-всичко личи че има огромна и изключително силна намеса в опит да се усуети избора на Тръмп за Президент! Никога няма да се сетите откъде идва! Колкото до Русия последният път когато е успяла да повлия на изборите в САЩ е тогава когато продава за жълти стотинки Аляска на САЩ вследствие на , което президента осъществил сделката бива преизбран! Е, това, ако не е рушвет! Шегувам се!

#23 Conspirator 10.01.2017 в 01:48:08

goni,мисля,че е точно обратното на....'' има огромна и изключително силна намеса в опит да се осуети избора на Тръмп за Президент!'' Смятам,че има такава намеса,но е точно в обратна посока.Да се осуети избора на баба Хилари и то в последната ''обиколка''.Намесата изобщо не е от страна на Русия. ''Ключето''е заровено в денят,когато Нетаняху/министър-председателят на Израел/се срещна в един ден с Хилари и Тръмп.Хилари обеща Йерусалим за столица на Израел,а Тръмп,без да му мигне окото,добави и целият Западен бряг.Тоест-край на мечтите и плановете за самостоятелна палестинска държава. Цитирам министъра на образованието на Израел Нафтали Бенет...''''Победата на Тръмп предоставя възможността на Израел да се избави от подобието на палестинска държава в центъра на страната,която поставя под угроза нашата безопасност....''край на цитата. А вицът за руската кибер атака не е лош.Руската мечка влязла в магазин да си купува лап-топ,ама направила само ''лап'',щото нямала техническа грамотност,а ''топ''-ът си останал в магазина.Без магазинера.

Новините

Най-четените