Новото законодателство в Италия отмени задължението родителите да доказват, че на децата им са били поставени всички предвидени по календар имунизации. Мнозина изтълкуваха това като реверанс към любителите на конспирациите за ваксините от страна на новото правителство в Рим.
През 2014 г. Глобалната програма за здравна сигурност изведе на преден план Италия да води световни стратегии за ваксиниране.
Едва 4 години по-късно страната вместо това се превърна в арена за антиваксърите - движение, растящо из цяла Европа и САЩ, чиято идеология често намира поле за изява в реториката на крайните и популистки партии.
"Десет задължителни ваксинации са безполезни и в много случаи опасни и дори вредни", заяви вътрешният министър на Италия Матео Салвини още по време на предизборната си кампания тази година. Същевременно епидемията от морбили в Европа бележи 8-годишен връх с регистрирани случаи на много места по Стария континент.
Лидерът на консервативната партия "Лигата" в момента е силният човек в Италия, а гласът му се чува далеч повече в Европа от този на министър-председателя Джузепе Конте или на другия вицепремиер и министър на външните работи на страната Луиджи ди Майо.
Салвини, подобно на други водещи популисти в момента, залага на борбата със статуквото и либералната демокрация, а сякаш важна част от това (практикувана както от неговия съюзник във Франция Марин льо Пен, така и от американския президент Доналд Тръмп) е атаката срещу науката и научните достижения. Включително и медицината.
Лигата и коалиционните има партньори от движението "Пет звезди" се обявявава в подкрепа на антиваксърски групи по време на избирателната кампания, обещавайки да се противопоставят на съществуващия закон, който прави ваксините задължителни.
Скоро след формирането на правителството новият министър на здравеопазването Джулия Грило вдигна съществуващите изисквания, като позволи на родителите сами да удостоверяват, че на децата им са сложени всички задължителни ваксинации, досега необходими за приемане в училище.
Парламентът на страната обаче реши, че изискването за предоставяне на доказателства за ваксинации ще бъде отложено едва за учебната 2019-2020 година.
От една страна, антиваксърите сега обвиняват Лигата и "Пет звезди" в предателство. От друга страна, объркването и правната несигурност относно задължителната ваксинация направиха началото на новата година много по-трудно за онези деца, които са по-уязвими към болести и с потиснати имунни системи.
"Не съм глупава. Не съм и неграмотна. Аз съм на 35, финансов анализатор и се грижа за детето си. Вярвам, че ваксините могат да причинят щети и затова съм убедена, че родителите имат право да изберат дали да ваксинират децата си, или не", казва Анна Петиняроли от Генуа.
Тя е член на борда на Comilva - италианското движение за свобода от ваксинациите - един от най-известните италиански асоциации за свободен избор (или т.нар. антиваксъри).
"Нашето движение се е увеличило през последните 30 години и най-вече през последните две. Искате ли да знаете колко много сме? Обърнете внимание на процента на ваксиниране. Вижте процента на невинни деца и ще разберете колко голям е нашият брой", коментира Петиняроли.
Тези цифри са точно причината, поради която Световната здравна организация е толкова загрижена за възхода на антиваксърското движение в Италия. Нивото на ваксинация в страната е далеч под поставената целта за 2018 г.
За да се спре предаването на инфекциите, 93-95% от населението трябва да бъде имунизирано - т.нар. праг на имунитета на стадото. Но през 2015 г. детската ваксинация на морбили в Италия е около 85% за първата доза и 83% за втората доза.
Учените казват, че вместо да се превърне в лидер в глобалната стратегия за ваксиниране, страната е станала една от черните овце по тази тема.
Само за 2017 г. броят на регистрираните случаи на морбили в Европа се е повишил три пъти спрямо предходната 2016 г. Двете страни с най-голям брой случаи бяха Румъния и Италия като именно на Апенините са регистрирани 34% от новите случаи. А според данните на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията от изследваните 5000 случая, 89% са били при неваксинирани деца.
През 2017 г. бившият министър на здравеопазването Беатриче Лорензин реагира на спада на ваксинирането като въведе закон, който задължава децата под шестгодишна възраст да преминат през 10 рутинни ваксини, преди да се запишат в детските градини и в предучилищното образование.
Това обаче задвижи сериозна вълна от антиваксърски протести, което отвори вратата за популистките партии да се възползват от тази политическа ниша.
"Това, което Италия вижда, не е някакво неясно чувство, или отговорът на родителите спрямо някаква абстрактна загриженост относно ваксините. Това е продукт на истински хора и специфични факти", казва британският журналист Брайън Диър, който през последните години се превръща в един от основните борци срещу тезите на антиваксърите.
"Това е главно постигането на посрамения британски бивш лекар Андрю Уейкфийлд и група от хора, които работят с него. Тяхната цел е да дестабилизират общественото доверие в ваксините. Озлобен, след като беше хванат да фалшифицира на изследванията за ваксини, той успя да направи това с помощта на социалните медии и техните възможности", обяснява още той.
Преди 20 години Уейкфийлд публикува проучване в известно научно списание за медицина, в което предполага, че може да съществува връзка между MMR (ваксина срещу морбили, паротит-рубеола) и аутизъм и стомашно-чревни заболявания.
Този документ е в основата на нарастващия скептицизъм сред родителите към ваксинирането. Диър обаче доказва, че Уейкфийлд е манипулирал доказателства и е имал конфликт на интереси. Впоследствие самото научно списание, където е публикувана статията му, признава, че изследването към нея не е издържано научно. Това обаче се случва, много преди теорията за връзката между ваксините и аутизма да стане популярна.
Именно социалните мрежи успяха да постигнат този ефект, а сега фалшивите новини продължават да се разпространяват онлайн, предизвиквайки сериозен спад в общественото доверие спрямо ваксинирането. Крайният резултат, както отбелязва Диър, е тотална поляризация по темата.
Както и в случая с Доналд Тръмп, който в свои туитове твърди, че има връзка между ваксините и аутизма, популистите в Италия поеха вълната на антиваксърските настроения в предизборните си кампании.
От друга страна, учените се опитват да се адаптират и реагират на тази вълна. Роберто Буриони, професор по микробиология и вирусология в Университета Вита-Салюте Сан Рафаеле в Милано, се опитва да използва социалните мрежи, за да се противопостави на антиваксърската пропаганда.
"Спадът в процентите на ваксиниране направи Италия сравнима с Намибия или Гана - това е неприемливо. Ваксините са необходими за общественото здраве: висока степен би означавала, че дори деца, които не могат да бъдат ваксинирани поради имунна недостатъчност могат да бъдат защитени от инфекции", казва той и добавя:
"Ще продължа да обяснявам това във всеки един момент, когато мога. Това ми струва доста заплахи и заплахи от фанатици."