Как международната помощ спонсорира терористи

Смъртоносните съюзници на "Ал Кайда" от "Ал Шабааб" печелят милиони долари годишно като се възползват от парите от международната хуманитарна помощ, изпращана за Сомалия от същите западни държави, които се опитват да елиминират терористичните групировки.

Средствата са предоставяни директно от ООН на хора, изселени заради конфликти и глад и се оказват в ръцете на най-старата терористична организация в Африка.

Бивши членове на "Ал Шабааб" и агенти на сомалийското разузнаване твърдят, че терористите печелят хиляди долари ежедневно чрез блокади на пътищата и "данъчно облагане" на търговци, опитващи се да транспортират храна и провизии, които да продават на изселените в рамките на страната хора, намиращи се в градовете с голяма концентрация на населението.

Тези, които са избягали от домовете си и живеят в голям лагер в централния сомалийски град Байода са проверени от ООН за връзки с терористичните групи и са получили дебитни карти, които организацията зарежда с между 80 и 90 долара месечно. Това им позволява да си купуват стоки от първа необходимост от местните търговци.

Според представители на ООН тази система за преки плащания ще избегне изкривяването на местните пазари като ги затрупа с безплатна храна и ще облекчи организацията от бремето да транспортира конвои с провизии, които са уязвими на нападения и грабежи.

Бизнесмени вече карат камиони с храна и я продават на открити пазари в градове като Байода, където вътрешно изселени граждани пристигат ежедневно.

За да могат да прекарат стоките си през блокадите обаче, те са принудени да плащат на "Ал Шабааб", която контролира главния път към града.

Бивши членове на терористичната група и агенти на сомалийското разузнаване казват, че таксите, вземани от камиони и други автомобили само на две от блокадите на "Ал Шабааб" по най-натоварения път в Сомалия ежедневно носят хиляди долари. ООН смята, че една блокада по пътя към Байода носи около 5000 долара на ден.

"Събирачи на данъци"

На тайна локация в периферията на Байода бивш събирач на данъци за "Ал Шабааб", заловен при скорошна хайка на агенти на сомалийската Национална агенция за разузнаване и сигурност, потвърждава, че събирането на такси от преминаващите през пътни блокади е един от най-големите източници на средства за "Ал Шабааб".

Пътят към Байода и главната артерия, свързваща столицата Могадишу с богатия земеделски район Шабелаха Хуусе са двата най-големи източника на финансиране.

Сега изнудвачите са малко по-сдържани, отколкото бяха в началото на 90-те години, когато местните военачалници умишлено подлагаха на глад хиляди сомалийци, за да печелят парите от международната хуманитарна помощ. Сцените на масова смърт по улиците на Байода през 1992-а провокираха САЩ да извършат мултинационална военна интервенция, подкрепяна от ООН.

В Байода тогава камион, известен като "Автобусът на смъртта", събираше сутрин от прашните улици на града средно по 100 тела на ден, всички наподобяващи скелети от глад.

Хуманитарните организации толкова отчаяно се опитваха да помогнат, че плащаха на военачалниците, за да им разрешат достъп до гладуващите жертви. Преди интервенцията на Запада военачалниците правеха всичко възможно, за да поддържат глада, с който парите от международната помощ влизат в тяхната хазна. Това на практика беше експлоатация на отчаяни хора с цел печалба.

Тогава се налагаше организации като Международния комитет на Червения кръст да плащат за въоръжена охрана, а безопасността на екипите в Могадишу струваше 100 хил. долара седмично.

Парите отиваха в ръцете на обикновени гангстери, а не на международни терористични организации, които са по-безкомпромисни, когато дълговете останат неплатени.

През 2018-а ако местните търговци не платят - те биват залавяни и убивани, казва бивш боец от "Ал Шабааб". Той е събирал такива "данъци" в продължение на 8 години и сега работи за сомалийската Национална агенция за разузнаване и сигурност.

Сега обяснява как от всеки чувал с ориз, доставян до града от частни търговци, "Ал Шабааб" получава около 3 долара като такса и рално прибира за себе си половината от разликата в цената на чувала ориз, продаващ се за 18 долара в Могадишу и за 26 - в Байода.

Освен това търговците са принудени да плащат годишен данък на "Ал Шабааб" дори и в градовете, които не са под контрола на групировката като Байода и Могадишу.

Тези твърдения са потвърдени от местните власти и от президента на Югозападния сомалийски регион Хсан Шейх Ада.

Майкъл Кийтинг, ръководител на мисията на ООН в страната, признава, че наистина се практикува такова изнудване, но казва, че по-голямата част от чуждестранната помощ все пак е стигнала до тези, за които е била предназначена.

Кийтън допълва обаче, че хората в нужда и тези, които са цел на хуманитарните организации като евентуални получатели на помощ стават привлекателна машина за безскрупулни хора, опитващи се да спечелят пари. Според опита му като ветеран от ООН с години опит в Афганистан и Близкия Изток винаги ще има различни видове измами и изнудвания.

Все пак той казва, че твърдението, че цялата помощ за населението отива в ръцете на терористите е грубо и невярно представяне на реалността.

Принудени да бягат

Плащането на "данък" не е ограничено до пътни такси и събиране на пари от пътуващите бизнесмени. Обикновените сомалийци се налага да плащат годишен данък на асоциирана с "Ал Кайда" организация, стояла зад терористичните атентати срещу американските посолства в Кения и Танзания през 1998-а и кръвопролитието в мола "Уестгейт" в Найроби преди четири години.

Десетки от пострадалите някога са притежавали десетки кози и крави. Сега те са пропъдени от домовете си от сушата и изнудванията от "Ал Шабааб". Повечето живеят в Байода в палатки, направени от парцали.

Но дори там те са ценни за терористичната група, подобно на още 270 хил. изселени хора в града, а броят им се увеличава с всеки изминал ден. ООН се опасява, че продължаващата суша отново ще застраши Сомалия и ще осигури на "Ал Шабааб" още повече възможности за печалба от чуждестранни помощи. Опасността е особено сериозна, ако групата запази контрола върху основните пътни артерии в страната.

Националната армия на Сомалия от своя страна е сбирщина от конкуриращи се военни милиции, обединени от слабата надежда, че един ден ще надделеят в борбата с екстремистите.

Засега основната военна сила на страната е 22-хилядният контингент на Африканския съюз, който защитава младото правителство на страната в Могадишу и се бори да върне на държавата контрола над Юга, който в момента е в ръцете на "Ал Шабааб". Африканският съюз обаче постепенно се оттегля и се очаква да напусне страната след две години.

Военните лидери на Африканския съюз признават, че не могат да изтласкат "Ал Шабааб" от основните пътища, които осигуряват на терористите толкова много доходи. В сегашния си ограничен състав Съюзът може само да провежда скромни по мащаб офанзиви.

Угандийският контингент например контролира пътя между Могадишу и малкия град Афгойе, но не и останалия път до Байода - той остава стабилна финансова артерия за "Ал Шабааб". А каквото и да е намаляване на силите на Африканския съюз неизбежно ще остави вакуум, който "Ал Шабааб" ще запълни.

Това принуждава нарастващ брой американски сили - повече от 500 войници, включително представители на отряди за специални операции - да носят все по-нарастващото бреме на сигурността в Сомалия.

Тази година е 25-та годишнина от сражението при Могадишу, известният сблъсък, при който загинаха 18 американци и повече от 1000 сомалийци, след като американски специални сили се опитаха да арестуват най-могъщия тогава военачалник в Сомалия Мохамед Фарах Айдид.

Кадрите на мъртъв пилот, влачен през прахоляка на сомалийската столица, бързо подкопаха мисията, която целеше да донесе облекчение на хуманитарната криза, и доведоха до оттегляне на САЩ две години по-късно.

Но системите на корупция и манипулация на помощта за Сомалия се запазиха, и сега се използват за финансиране на терористично движение, което контролира около една трета от страната и може да се превърне в магнит за джихадисти от ИДИЛ, бягащи от бившия халифат в Сирия и Ирак.

Новините

Най-четените