Колко лесно се основава държава? Този въпрос може да зададете на Вит Йедличка - най-търсеният президент в света, който може да бъде лесно открит онлайн, използва активно фейсбук и скайп и преди 10-тина дни обяви създаването на нова държава на картата на света - Либерландия (Liberland).
Интернет поде новината със скоростта, с която само толкова любопитна и неочаквана информация може да се разпространи. Либерландия претендира да бъде една от най-малките държави в света - със своите 7 кв. км тя е по-голяма единствено от Ватикана и Монако. Намира се по поречието на река Дунав, заключена между Хърватия и Сърбия. Нито една от двете държави обаче не иска да присъедини това парче земя към своята територия, нито пък друга страна е предявила претенция.
Практически това е ничия земя, превърната от Вит Йедличка в земя на свободните хора.
На 13 април чешкият депутат от евроскептичната Партия на свободните хора обяви създаването на новата суверенна държава на Балканите. Мотото на държавата е „Живей и остави другите да живеят" и се гордее с лична и икономическа свобода за народа си, като тази свобода е гарантирана в Конституцията на страната.
В последната седмица 31-годишният Вит Йедличка е най-интервюираният президент в света. След решението му да основе нова държава, името му обиколи глобуса, а гербът на новата държава със сигурност вече „говори" нещо на много хора.
„Не ни харесваше начинът, по който нашето правителство вдигаше данъците през цялото време и засилваше регулациите. Опитахме да променим това в Чехия, но установихме, че е невъзможно, тъй като има твърде много заинтересовани групи, които получават облаги от това", каза Йедличка пред Webcafe.bg, в първия си разговор с българска медия.
Той решава да докаже на политическите си опоненти, че идеята му за свободна държава е постижима. Всичко, което трябва да направи, е да намери парче „ничия земя", която да превърне в демократична република, в която изборите са преки, а гласът на хората има значение.
Живей и остави другите да живеят
Йедличка се впуска в търсене на място, на което да основе нова държава, която няма да има проблеми с власт и олигархия, което не принадлежи на никого. Оказва се, че такова парче земя съществува и чехът го дарява с името Либерландия (Liberland). По думите на Йедличка държавата е основата според законите на международното право.
Граждани на новата република могат да бъдат практически всички, но при няколко условия - да уважават частната собственост и мнението на другия, независимо от раса, етнос, религия или сексуална ориентация. Това е заложено и в мотото й - „Живей и остави другите да живеят". Либерландец може да стане човек, който не е осъждан, не е комунист, нацист или друг тип екстремист. Йедличка казва, че новата държава има най-голямата имиграционна служба, защото до преди ден кандидатствалите за гражданство бяха 300 000 души.
Броят на желаещите се увеличава с всеки изминал час, въпреки че възникнаха редица проблеми, свързани с достъпа на хора до Либерландия. Журналисти се оплакаха, че хърватската гранична полиция не им е позволила преминаването на границата.
За либерландския президент това е напълно нормално - „Не сме в Шенген, не сме част от Европейския съюз", казва Йедличка. Той проявява разбиране към хърватската полиция, която иска да подсигури границите си - държавата му все още не е установила дипломатически връзки със съседните страни, но от офиса на Йедличка работят по въпроса. Засега се радват на много голяма обществена и медийна подкрепа.
Популяризираният чешки проблем
Много европейски държави се оплакват от това, че олигархията задушава демокрацията. Чехия не прави изключение. Вит Йедличка казва, че в родината му няма демокрация, а има олигарси. Той осъзнава, че в много държави властва това мнение за участниците в политиката. Надява се в Либерландия всички те да намерят своето място - всички тези хора, които искат да живеят извън отношенията си с правителството, хора, които не искат да живеят с чужди пари, взети от властите насила. Според него в Чехия има много, построили хотели и голф игрища с публични средства. „Аз плащам с данъците си хотелите и голф игрищата на друг. Намирам това за неморално", казва президентът на Либерландия.
Митове и спекулации
Новата държава определено предизвиква какви ли не вълнения и спекулации. В медийния шум, сензационно беше обявено, че официалната валута в Либерландия ще бъде спорният биткойн. Йедличка с усмивка отрича тази информация - в новата държава всички валути ще бъдат приемани и не, това няма да е проблем за развитието на бизнес.
За чеха най-важен е въпросът за данъчната политика. В Чехия многократно се опитва да предизвика промени с по-либерална данъчна политика. Затова и иска Либерландия да бъде превърната в данъчен рай и никой да не взима насила пари за данъци от гражданите - всеки ще дарява пари на държавата доброволно, а ролята на властите ще се ограничава до гарантиране на сигурността и правосъдието.
Това ще бъде гарантирано чрез конституцията на държавата, която ще бъде достатъчно добра и съвременна, че да попречи на политиците да правят каквото и да е друго, освен да се грижат за сигурността и правосъдието на гражданите си. Това са единствените задължения на новата държава. Конституцията няма да позволява на правителството да има бюджетен дефицит, а промяната на основния закон на държавата ще бъде почти невъзможна - така ще се гарантира спазването му. Документът все още не е достъпен на английски, но скоро и това ще стане*.
Нация с демокрация
Към момента не е ясно колко молби за гражданство в Либерландия са одобрени. Не е ясно и по какъв начин ще се консолидират те на база език, култура и институции, ясно е обаче, че дори и никой да не признае новата държава за съществуваща, Йедличка ще се бори народът му да бъде третиран като нация. А основната задача на президента й е да доведе страната до първите й избори.
„Може да отнеме години - до този момент ще трябва да се случат много промени, да бъде свършена много дипломатическа работа", казва Йедличка.
А относно въпроса, който гложди всички - откъде Либерландия ще се сдобие с интернет - за момента страната разполага с 3G от Хърватия, но скоро ще има свой собствен интернет доставчик - една от големите интернет компании в Чехия, в която самият Йедличка е работил някога, дава пълната си подкрепа към идеята. Все още текат преговори, но вероятно свободната земя ще се сдобие и със собствен интернет.
Какво ще се случи в бъдеще с Либерландия - можем само да предполагаме. Така или иначе тя няма да е първата, но вероятно няма да е и последната самообявила се за независима „ничия земя" (виж карето). Със сигурност обаче Вит Йедличка успя да накара целия свят да чуе идеите му за данъчна политика и държавно устройство и поне 300 000 души - да се вдъхновят от тях дотолкова, че да поискат гражданство в територия, на която никога не са били.
* Към момента на написване на този текст, документът не беше достъпен, но вече може да бъде намерен на английски език под формата на чернова.