От клипове с обезглавявания до наръчници за убиване - кой е нападателят от Южен Лондон

В своя дневник 20-годишният Судеш Аман ясно описва своите мечти.

Той живее в лондонския квартал "Хароу" и следва математика и точни науки в местния колеж, но пише, че най-голямото му желание е да умре като "шухада", което се превежда като мъченик, и да стигне до "джана" - ислямското схващане за рай.

Освен това младият мъж има невероятна страст към ножовете и е убеден последовател на "Ислямска държава". Нещата ескалират в неделя, 2 февруари, когато Аман извършва нападение с нож в Южен Лондон, след което е застрелян от полицията.

Много неща от неговата биография подсказват, че този развой на събитията е напълно логичен.

Влечението на Судеш към хладните оръжия и към идеите на ИДИЛ в миналото дори го праща в затвора. Неговите разбирания и призиви към насилие няма как да останат незабелязани от британските власти, които започват да следят изкъсо младежа още в началото на 2018 г.

Полицията успява да стигне до Аман благодарение на блогър от холандски произход, който от известно време си комуникира с тогава 18-годишния тийнейджър в криптираното приложение Telegram.

Съобщенията между двамата включват снимки на ножове, оръжия и знаме, на което на арабски пише "Въоръжен и готов". Комуникацията със Судеш обаче е хитър капан, защото холандецът се занимава именно с разобличаването на ислямски екстремисти в интернет.

Блогърът установява, че по онова време една от целите на Аман е покушение срещу защитник на правата на хомосексуалните, който често изнася речи в Хайд парк. Планът на Судеш е да нападне активиста именно по време на негова изява в парка.

Британската полиция осуетява плановете му, защото през май месец 2018 г. арестува Аман по подозрения, че подготвя терористична атака.

В дома му са намерени редица наръчници за употреба на оръжия, сред които и упътване от 79 страници за употреба на ножове. В него се обяснява как да бъдат нанесени максимални щети с хладното оръжие, как да бъдат засегнати жизненоважни органи и как ножът да се използва така, че жертвата да изпадне в безсъзнание и да загуби фатално количество кръв.

Друг наръчник е от 113 страници и е наречен "Близък бой". Той е издаден от американските военноморски сили и също набляга на употребата на ножовете. Там например се срещат съвети как най-лесно да бъдат засегнати гръкляна, слабините и сърцето.

Достояние на полицията стават и съобщенията, които Аман си разменя със своето семейство в групов чат в WhatsApp, както и тези, които е изпращал на приятелката си.

Детективите установяват, че той редовно цитира послания на "Ал Кайда" в чата, озаглавен "La Familia". С по-малките си братя Судеш споделя лозунги и екстремистки призиви на "Ислямска държава" в опит да ги радикализира. "ИДИЛ е тук, за да пребъде", пише още Аман на роднините си.

Сред съобщенията изпъкват такива, които гласят, че жените са роби и според Корана е напълно приемливо те да бъдат изнасилвани.

Нещата, които младежът споделя с приятелката си, са също толкова обезпокоителни. Той се опитва да я приобщи към каузата си, като й изпраща клипове с обезглавявания и заплахи, че е следена от шпиони. Заедно с това я призовава да извърши атентат с автомобил срещу посолството на някоя западна държава и даже я кара да убие родителите си, защото според него те не са "достатъчно правоверни".

В комуникацията с момичето има и напътствия как да създаде коктейл "Молотов", както и въпроси дали може да си поръча ножове, които да пристигнат на нейния адрес.

В съобщенията си до нея Аман пише и че планира да извършва нападения с киселина и се врича във вечна вярност на "Ислямска държава". Освен това й признава, че ИДИЛ е "най-хубавото нещо, което се е случвало в живота" му.

Събраните доказателства са достатъчни на прокурорите, за да повдигнат обвинения на Аман.

Обвинението обаче донякъде пренебрегва плановете на Судеш да извършва терористични нападения и вместо това той е осъден по шест обвинения за притежание на документи, които съдържат информация за тероризъм, и седем обвинения за разпространяване на призиви към тероризъм.

Даниел де Симоне, журналист от "Би Би Си", си спомня, че в съдебната зала Судеш се смее и даже маха усмихнато на майка си и сестра си.

Аман се появява в съда с черна шапка, която традиционно се носи по време на молитва, и с дълга черна туника. Когато съдията определя присъда от три години и четири месеца затвор, усмивката на Аман става още по-широка и саркастична, казва още де Симоне. Именно след делото тогава 18-годишният младеж пише в дневника си какви са най-висшите цели в живота му, а ефективната присъда просто го приближава с крачка по-близо до мъченичеството.

Като грешка от страна на британското правосъдие може да бъде отчетен и фактът, че Судеш е освободен предсрочно.

Той е пуснат от затвора през януари тази година, като е излежал едва половината от присъдата си. Дни по-късно той извършва кървавото нападение в Стретъм в Южен Лондон, след което за щастие няма загинали.

Преди атаката Аман живее в хостел в същата част на британската столица и както признава лондонската полиция, е бил под засилено полицейско наблюдение. Въпреки това Судеш някак си е успял да се сдобие с боен нож и въздушна пушка, които са открити в дома му след нападението.

Всичко това повдига един основен въпрос - защо въобще Аман е бил освободен предсрочно. На това питане все още няма конкретен отговор, макар че реакциите от страна на британското правителство не закъсняха.

Така например премиерът Борис Джонсън е категоричен, че има нужда от "фундаментални промени в начина, по който се третират вече осъдените за терористични заплахи".

Пред "Би Би Си" говорител на лондонската полиция уточнява, че при освобождаването на Судеш е имало притеснения дали той не представлява заплаха за сигурността, но не е имало законови механизми, по които да бъде задържан в затвора. Възрастта на Аман изиграва огромна роля в това той да бъде освободен, преди да е излежал пълната си присъда.

Данните на МИ-5 и департамента по антитероризъм към английската полиция обаче представляват притеснителна статистика.

Според тях в момента на Острова под наблюдение са около 3000 души, които представляват особен интерес за разузнаването и за които има съмнения за терористична дейност. Много малка част от тези хора обаче се следят внимателно заради критичния недостиг на специалисти.

Така понякога се налага служителите в разузнаването да взимат трудното решение кого точно да следят внимателно и кого да пренебрегнат поне временно. Именно подобно пренебрегване е позволило на Судеш Аман да се сдобие с оръжия и да успее да извърши нападението си.

А както признават и самите британски власти, подобни дилеми ще стават все по-трудни за решаване и, съответно, все по-смъртоносни.

Новините

Най-четените