Ще успее ли Русия да опази най-древното езеро на света?

Езерото Байкал е чудото на Сибир - то е най-древното и най-дълбокото сладководно езеро в света. Намира се в южния край на областта, малко преди границата с Монголия. Пътят дотам, от административния център Иркутск до курортното градче Листвянска, е около час и е почти като слалом между побелели от сняг и лед гори.

Листвянска се намира на устието на река Ангата, чиито води извират от Байкал и течението им е толкова силно, че за разлика от езерото, почти никога не замръзват.

Местните с любов наричат езерото "татко Байкал".

От векове античният Байкал служи за вдъхновение в изкуството и религията на племената, които в продължение на столетия живеят в мир около водите му. Шаманисти и будисти заедно връзват цветни панделки по дърветата в знак на благодарност към своите божества и шепнат пожелания. Ортодоксалните християни строят църкви по бреговете. Голяма част от тези хора се молят просто тяхното "Сибирско море" да бъде съхранено.

Други обаче не ги интересува дали водите на езерото ще останат чисти и започват да изхвърлят вътре отпадните си води. На входа на Листвянка има многоетажен хотел със спорна репутация. През февруари миналата година местните жители наблюдават ужасяваща сцена - жълта течност се излива от тръба от хотела директно във водите на Байкал. Оказва се мръсна вода от прането. Само че праховете за пране съдържат фосфати, а те са много опасни за животинските видове в езерото.

Тръба за отпадни води, която сочи право към водите на Байкал

Замърсяването води до небивал растеж на водорасли от вида спирогира алгае, които изтласкват от Байкал ендемичните гъби, ключови за почистването му. Освен това редица видове, които служат за храна на рибите в езерото, измират.

Днес Байкал отразява като огледало проблемите на Русия с човешките права, но и с опазването на околната среда.

Вижда се силата на корупцията и авторитарния натиск върху независимите гласове, които се опитват да повдигнат болезнените за обществото въпроси.

Преди пет години руското министерство на правосъдието прави списък с 39 групи на природозащитници, които определя като "вражески агенти", работещи с чуждестранни грантове и застрашаващи националната сигурност.

Активистите, които се опитват да информират руснаците за случващото се в Сибир, са ангажирани с правни въпроси и с това да доказват, че не са заплаха за родината си. Като резултат от натиска 14 от организациите прекратяват дейността си.

Една от тях е Baikal Ecological Wave - известна неправителствена организация, чийто членове са посветили повече от две десетилетия от живота си, за да информират хората за проблемите на околната среда и да провеждат научни експедиции до Байкал.  Изразходените средства и време, комбинирани с опетнената репутация на организацията, принуждават членовете й да се откажат от това, което правят.

В Листвянска почитат своите традиции, а един от местните деликатеси е опушен омул - осолен, леко мазен и с вкус на рибен салам.

Омулът създава много възможност и за бизнес, и за гастрономични удоволствия за туристите в Байкал. Всяка сутрин, въпреки ледения вятър, рибарите отиват до брега и разполагат своите уреди за опушване на рибата. Така на обяд посетителите имат възможността да опитат омул. Заради замърсяването обаче популацията му сериозно спада в последните години.

Уловът намалява от 50 000 тона годишно до 10-13 000 тона. По тази причина властите ограничават улова на омул до 5 килограма на човек - сериозна промяна за местните, които разчитат на риболова.

Те се притесняват, че Байкал е "болен" - омулът изчезва, байкалските тюлени измират, спирогира алгае процъфтява.

Тя винаги е съществувала във водите на езерото, но не и в такива опасни нива. Но броят на хотелите расте заедно с този на опасните гъби. А хората, живеещи близо до новопостроените хотели, казват, че водата от кладенците им силно мирише на амоняк.

Китайски предприемачи пристигат на големи групи и искат да развиват хотелиерски бизнес. Властите би трябвало да следят дали новопостроените хотели имат пречиствателни станции, но явно не смогват.

Междувременно Байкал дава своите тревожни сигнали. Миналият октомври 132 тюлена умират и телата им са намерени на брега. Някои от тях са били бременни. Все още не е ясно какво може да причини такава масова природна катастрофа. Част от учените предполагат, че това е естествен процес, тъй като популацията им е твърде многобройна, други настояват, че няма достатъчно храна за тях във водите на Байкал. Но никой не отрича, че езерото е в опасност.

Замърсяването на Байкал е и ключова тема при срещата на Владимир Путин с негови поддръжници в Буратия.

Броят нарушения е фрапантен - остарели пречиствателни станции, нелегални сметища, безразборна сеч, казва депутатът от руската Дума Николай Будуев като допълва, че всички кораби, които плуват в езерото, хвърлят отпадъците си вътре.

Владимир Путин на посещението си в Буратия

За да бъде наблюдавано дългото 636 км езеро обаче ще е необходима цяла армия от хора в региона. А броят на природозащитниците в Русия пада по-бързо и от този на омула.

В световен мащаб липсата на амбиция на хората да се организират в защита на природата е наистина опасна. В Русия обаче тази опасност идва от потресаващото безразличие.

#2 Maquina 26.02.2018 в 14:17:01

О боже! gothic е писал първи под тази статия! А къде е дежурния?

#4 Виктория Пенелопова 07 26.02.2018 в 17:09:53

Maquina, пише се Боже, с главна буква, може би се сещаш защо

#5 Виктория Пенелопова 07 26.02.2018 в 17:14:18

А също така, пред обръщението се поставя ЗАПЕТАЯ... А също така, подлогът в изречението се членува с пълен член "дежурниЯТ" Позвалявам си този безплатен урок по граматика, не защото сте ми симпатична, а защото под друга статия си позволявате да класифицирате пишещиге във форумите. Ако рокаджията е "кафяв", то вие определено сте в по-тъмния нюанс на този цвят и със сигурност, той и в пъти по-грамотен.

#7 Maquina 26.02.2018 в 19:14:32

Виктория Пенелупова, благодаря ти за безплатния урок 👍. За език, който съм изучавала само на неделно училище мисля, че се правям добре 😜. За “боже”-то не изпитвам особени угризения. Важното е да е изписано с големи букви другаде. Позволявам си да коментирам откровено смешните юнаци. Айде, лека вечер.

#8 follow_the_cash_flow 26.02.2018 в 22:30:34

Ethical consumption under capitalism.. Проблема го има в различна степен по цял свят. Капиталистите не вкарват всички разходи в сметките, а се грижат да са на плюс с приходите. Това става, като разтвариш част от разходите някъде другаде. Я боклук в природата, я върху здравето на потребители, работници. В най-добрия случай - просто като накараш хората да си дадат парите за нещо, от което няма нужда. Въпроса е да се харчи и консумира. Дали е нужно, дали замърсява и хаби ресурси с излишно производство - няма значение. Виж, при някакво преминаване към ресурсно базирана икономика, за която не е нужно да се правят революции, да се изземва частна собственост и да се забраняват парите - няма да е точно така. А за екоактивностите на НПО-тата, които в крайна сметка целят да стигнат до публичните средства - в бг какво са направили за да намалят сечта? За пирин видяхме, макар че се спори дали не става въпрос за лобизъм в интерес на европейски конкурентни зимни курорти. Но за масовата сеч в родопите и особено в странджа сакар - какво са направили нпо-тата ???

#9 Dox 26.02.2018 в 22:56:52

Скъпа Виктория Сергеевна, А вие какво точно възнамерявате да направите за опазване на езерото Байкал? Моля ви, нека този път статистическият анализ относно граматическите грешки бъде след отговора на горния въпрос. Покорно благодаря! Искрено ваш, Онуфрий!

#10 Dox 26.02.2018 в 23:03:22

Паричен Поток, В РБИ не се предвиждат пари, доколкото съм запознат. Не се предвижда изземване на собственост, просто защото тя ще изчезне като понятие. Ще бъде заменено с "възможност за достъп". Същото ли имаш пред вид и за парите или аз не съм те разбрал? Би ми било интересно, ако поясниш. Благодаря!

#11 Dox 26.02.2018 в 23:08:02

Готически, Блажени са верующите! Особено онези, дето вярват в НЛО.., пардон... - в НПО - най-вече в тези, дето са в Русия.

#16 follow_the_cash_flow 27.02.2018 в 00:01:26

Dox, нито съм познавач, нито тотален фен на рби. Също така, постановките за крайните цели в рби гарантират тя да бъде отхвърлена, да не се прави нищо прогресивно и в крайна сметка статуквото да се запази. Интересно ми е как постепенно да се отиде към такъв морал. Някой ден се надявам технологиите дотолкова да се развият, че примерно да може да се изпълни следното: - имаме компютърен модел на екосистемата на байкал. - симулира се ефекта от отпадъците на n на брой хотели - изчисляват се щетите, които те причиняват и колко струва те да се възстановят - ако въобще тези щети са възстановими, бизнесите които ги притежават плащат за възстановяването им. Така вкарват екстернализираните разходи в сметката. - ако не - биват затворени

#19 Dox 27.02.2018 в 23:15:29

Следвай Парите, Задаваш интересни въпроси, предполагащи дълъг дебат и най-вече - доста познания и широка обща култура. За това винаги чета коментарите ти с интерес. Такъв е и въпроса в последният ти пост - "Как постепенно да се премине към такъв морал?" Веднага ти давам моя отговор - постепенно няма да стане, защото ако ставаше, до сега тази работа щеше да бъде свършена от християнството и ... донякъде от комунизма. Е, не стана - справка - последните две хиляди и кусур години. Някои считат РБИ за утопия. Не знам. Може и да е така, но не съм сигурен. Виж, обаче - да вярваш, че частник /капиталист/, ще даде пари от себе си, за да възстанови щетите нанесени от "бизнеса" му не само на природата, но и на обществото /а това от край време е масовият случай/, - е, това вече наистина е утопия и в това съм абсолютно сигурен. Навсякъде по света частниците са взели мерки, за да накарат обикновените хора да вярват в "каквото трябва" и в това не се отличават никак от свещениците, епископите, мюфтиите и пр. Една стока са. Тук, обаче, отговорността вече преминава и върху хората. След като са толкова глупави, че да вярват на Църквата, Партията, телевизията, рекламата и в необходимостта от съществуването на пари и собственост - до някъде те сами са си виновни за последствията от всичко това. А те са повече от ужасни. Бих казал - направо пагубни за цялото човечество. Това няма как да се осъзнае постепенно. Затлачването е толкова грандиозно, че няма как да стане. В такива случаи е необходимо яко, ама наистина яко разтърсване и промяна на погледа, а това става само по един начин - катаклизъм.

Новините

Най-четените