Защо Бостън не трябва да е домакин на Олимпиада 2024

В четвъртък олимпийският комитет на САЩ обяви, че е избрал Бостън за американския град, който ще се състезава за домакинството на лятната олимпиада през 2024 г. Бостън е спечелил надпреварата с Лос Анджелис, Сан Франциско и Вашингтон, като надеждата на комитета е да върне лятната олимпиада отново в Америка след 28-годишна пауза.

Въпреки че без съмнение жителите на Бостън изпитват някакъв местен патриотизъм и гордост от мисълта градът им да е домакин на олимпиада, все пак не можем да не си помислим, че това всъщност е ужасна, абсурдна и глупава идея. Ето защо:

1. Липсва инфраструктура

Бостън е географски малък град, който вече е прекалено застроен. Има твърде малко земя, на която да се строи каквото и да е, камо ли цял куп стадиони и зали, отговарящи на изискванията на МОК.

Бостън обещава повечето от конструкциите да са временни, което едва ли не би трябвало да бъде нещо по-добро? Така или иначе, това звучи като повечевреме за строеж - половината време минава за изграждането на тези сгради, още толкова за разграждането им. Чудесно, няма що.

2. Транспортът ще е истински кошмар

Бостън се лансира като пестелив избор за домакинство на лятна олимпиада, и част от аргумента е, Бостън ще домакинства на "пешеходни" игри. Което е чудесно на теория, но ако познавате Бостън отблизо, би трябвало да сте наясно, че местата, където тези събития би трябвало да се проведат - "Фенуей Парк", каквито колежи домакинстват на гимнастическите турнири и други събития на закрито, може би "ТД Гардън", новият стадион, предложен за изграждане в Южен Бостън - изобщо не се намират близко едно до друго.

Което ознава естествено... шофиране.

Шофирането в Бостън е мъчително занимание. Пътищата, които в основната си част си остават старите пътеки за крави, които просто са павирани наново и наново в рамките на стотици години, са джунгла и са крайно нелогични. Улиците са еднопосочни в някаква част и после изведнъж стават еднопосочни в обратната. Да, знаем, че звучи невъзможно, но е нещо абсолютно реално в Бостън. И това се случва изненадващо често.

3. Стороу Драйв

Той заслужава отделна точка сам по себе си. Стороу Драйв е най-ужасният път в цяла Северна Америка. Сигурни сме, че мнозина ще спорят, но не приемаме възражения. Това е 4-пистова магистрала, но всяка от пистите съответства на конкретен изход, липсват каквито и да е знаци, информиращи ви коя писта на кой изход съответства, така че просто трябва да гадаете и после, когато видите необходимата табела, трескаво да завивате, за да се окажете в правилната писта. Абсолютно безумие. И всички карат с поне 120 км/ч по него.

И сега ще добавим хиляди хора, които не са местни, които нямат опит с американските пътища, и автобуси до залите и стадионите към всичко това? Не се съмняваме, че всичко ще върви направо по мед и масло.

4. Общественият транспорт няма да е много по-добър

Ами общественият транспорт? Вие сигурно се майтапите. Няма спор, че той се подобрява с времето, но все пак си остава кошмарен. Веднъж се качихме на зелената линия до Бостънския колеж в четвъртък вечерта и стигнахме до спирката ни рано сутринта в неделя. Направихме си малки убежища в различни части на влака и си разпределяхме храната на порции.

5. Няма главен стадион

Бостън няма Олимпийски стадион или дори нещо далечно наподобяващо такъв. Просто липсва стадион с подобни мащаби. Така че ще се наложи да го построят от нулата.

Олимпийските стадиони са скъпи. Така че градът и американският олимпийски комитет ще се наложи да построят стадион, което ще бръкне дълбоко в джоба на данъкоплатците. От олимпийския комитет оправдават идеята, като заявяват, че той ще бъде намален след олимпиадата и ще стане градски футболен стадион, но това просто изглежда лишено от смисъл.

6. ...защото сега "Ню Ингланд Революшън" няма да получи нов стадион цели 9 години

Това е най-забавното от всичко. Предлагайки новият олимпийски стадион да стане градски футболен стадион, Бостън тотално изземва отговорността на Робърт Крафт и собствениците на "Революшън" да построят нормален дом за своя отбор от висшата дивизия на американския и канадския футбол. След като обществеността ще финансира стадиона на отбора, Kraft Group няма да се налага да се вълнуват от него в продължение на почти десетилетие. С други думи, феновете на "Революшън" през цялото това време ще бият път до Фоксбороу. Да им е честито - техният (прекалено голям и после намален, и строен не конкретно за футбол) стадион ще е налице след 9 години.

7. Предложението обещава колежите да построят част от инфраструктурата

Гениално. Нека частните колежи да строят спортни комплекси и вероятно да завишат таксите за обучение на възпитаниците си. Очевидно се мисли за бъдещите поколения.

8. Няма достатъчно хотели

Бостън едва се справя с посрещането и ориентацията на студентите във всички колежи в града, а сега се очаква към това да се добави и лятна олимпиада? Може би всеки жител на Бостън ще отвори незаетата си спалня или ще приюти на дивана в хола посетителите на събитието?

9. Хората вече протестират

От всички американски градове, разгледани като варианти от американския олимпийски комитет, само в Бостън се появиха протестиращи на срещата на организацията миналия месец. МОК няма да избере град-домакин до 2017 г. Олимпиадата е чак след девет години... а бостънчани вече протестират! И ситуацията няма да се подобри особено с наближаването на 2024, можем да ви го гарантираме.

 

Новините

Най-четените