В една от ранните зимни утрини в чеченската столица Грозни телефонът на Салман Мукаев извънява, а на отсрещната линия е офицер от Ленинския департамент.
Мукаев е поканен да отговори на няколко дежурни въпроса: как се казва, откога използва настоящия си телефонен номер, има ли повод да се съмнява, че скоро е станал жертва на измама и личните му данни са използвани без неговото знание.
До това позвъняване 40-годишният помощник-продавач от Грозни не е имал проблеми с чеченските или руските власти и затова отказва да отговори на въпросите. Директно натиска червената слушалка и оставя телефона си на безшумен режим.
Следва второ обаждане, този път до съпругата му.
"Той не живее с мен. Ако сте истински следователи, сами ще намерите адреса му", отговаря половинката на Мукаев и също като него затваря телефона.
Две седмици по-късно властите наистина намират Салман. Трима мъже, единият от които въоръжен, излизат от черен автомобил, паркиран пред дома му и го обграждат. Опитвайки се да мине покрай тях и да влезе в блока си, чеченецът е блокиран от 8-9 полицаи, които през цялото време са били пред апартамента му и са го чакали.
Притиснат на метри от жилището си, Салман вече е принуден да отговаря на въпросите им.
![Протест пред руското посолство в Лондон заради насилието над ЛГБТИ общността в Чечня.](https://static.webcafe.bg/uploads/images/75/9675/259675/768x.jpg?_=1687415398)
Един от униформените изважда телефон и му показва уебсайт, питайки го той ли е човекът на снимката. Преди да успее да каже нещо, Мукаев чува как някой зад него се провиква: "Ти си гей!"
А полицаят продължава. Казва на Салман, че са го хванали да си признава хомосексуалността в личен разговор с жена.
"Отрекох всичко, но те пак ме повалиха на пода. Опитаха се да сложат торба на главата ми, но аз се задъхах конвулсивно и те я свалиха. Вързаха ми електрически кабели за пръстите и ми пуснаха електрошок. Вързаха ми ръцете с тиксо, за да стоя неподвижно. Покриха устата ми с кърпа и с бой се опитаха да изтръгнат информация от мен. Разпитваха ме за други гей мъже, с които не съм говорил и не съм срещал", разказва Салман пред Politico.
Истории като неговата са десетки.
Между 2017 г и 2018 г. експерти от Human Rights Watch подадоха серия от сигнали, в които казват, че чеченската полиция арестува мъже, за които смята, че са хомосексуални. "Заподозрените" са отведени в районните участъци, пребивани са и измъчвани, като в някои случаи се стига до смърт, която на бърза ръка е потулвана от ръководството.
"Обвиненията" в хомосексуалност обаче не се използват само като извинение за жестоко изтезание и убийство.
Според чеченската организация за защита на човешките права Vayfon властите в мюсюлманската страна гледат на клеймото гей и лесбийка като средство за изнудване, искане на подкуп и начин за справяне с дисидентите, които надават глас срещу непоклатимия лидер на Чечня - Рамзан Кадиров.
Управлението на местния първи, подкрепен от руския президент Владимир Путин, минава под знака на мъченията, извънсъдебните екзекуции и насилието. Все инструменти, чрез които Кадиров налага със сила праволинейната си фантазия за Чечня, изключваща представителите на ЛГБТИ.
![Актьорът Иън Маккелън се присъединява към лондонския протест за защита на правата на ЛГБТ в Чечня.](https://static.webcafe.bg/uploads/images/74/9674/259674/768x.jpg?_=1687415386)
Human Rights Watch са убедени, че Кремъл отлично знае как Кадиров ръководи страната си, но стоят със скръстени ръце, тъй като имат полза от неговата сляпа лоялност към Единная Русия.
А според самият чеченски лидер, който през 2021 г. бе преизбран с фантастичните 99,7% подкрепа на сънародниците си, твърди пред медиите, че обвиненията към него са инсинуации на "чуждестранни агенти".
За Кадиров проблеми между полицията и ЛГБТИ представителите няма, защото в неговата страна "гейове и лесбийки не съществуват".
"Всички, които защитават организациите за човешки права и гейовете, които уж имаме в Чеченската република, са чуждестранни агенти. Те са предали държавата си, народа си, религията си, всичко", казва Кадиров в интервю за BBC от 2018 г.
![Чеченският лидер Рамзан Кадиров, участвал в двете чеченски войни и приближен на руския президент Владимир Путин.](https://static.webcafe.bg/uploads/images/72/9672/259672/768x.jpg?_=1687415361)
Създателите на документалния филм "Добре дошли в Чечня" обаче са останали с друго впечатление. Не само че съществуват гейове под надзора на Кадиров, но те са подложени на нечовешки зверства и своеобразен геноцид от силите на реда, от познатите и нерядко - от семействата си, който не могат да преглътнат сексуалната им ориентация.
В няколко часа "Добре дошли в Чечня" на стрийминг услугата HBO Max събира кадри, които са препоръчителни за хора с изключително издръжлива психика. Има записи, в които група мъже ритуално изнасилват техен познат, понеже са подучили, че може би е гей.
Показано е и как братя убиват сестра си с каменен блок на улицата, след като са научили, че е лесбийка.
"Добре дошли в Чечня" е недвусмисленото доказателство, че Рамзан Кадиров не казва истината. Има ЛГБТИ в държавата му, а една от опциите им да останат живи, е да избягат от страната.
От тази възможност се възползва и Салман Мукаев след няколкогодишно сътрудничество с властите. След побоя пред апартамента му, полицаите му казали, че ако иска да живее, трябва да им помогне за арестуването на други гейове.
Салман е инструктиран да подмамва случайни мъже в интернет, да ги кани в дома си, да ги записва как си признават, че са хомосексуални и да ги предава на полицията.
"На път за вкъщи ми прочетоха лекция как трябва да си пусна брада и да променя имиджа си. Ако не бях направил това, което ми казват, щях да съм мъртъв до седмица", споделя Мукаев.
Знаейки че в Русия не е в безопасност от чеченските сили, Мукаев бяга от страната първо в Беларус, а оттам моли за убежище в Армения. Но молбата му е отхвърлена и предстои повторното ѝ разглеждане.
Салман вярва, че ако бъде върнат обратно в Чечня или ще бъде убит, или ще бъде принуден да се запише като доброволец във войната в Украйна.
Неговите близки са го информирали, че руската инвазия от миналата година е усложнила още повече положението на ЛГБТИ общността.
"Хората се оплакват, че са изправени пред три възможности. Първата е наказателно производство, втората - плащане на откуп, който в началото на войната беше около 1 милион рубли, а трета е да бъде изпратен като доброволец в Украйна", казва Мукаев.
Три години, откакто е напуснал Чечня, Салман продължава да не се чувства в безопасност и да се страхува, че някоя от тези три възможности ще го намери, където и да се укрива. Понякога сънува, че полицията пак е на прага му, арестува го и го подлага на нов цикъл от мъчения.
Най-голямото му желание е тези сънища да спрат - отново да се почувства свободен, защитен и способен да се наслади на острия въздух в ранните зимни утрини.