Чудовището има големи червени очи, които светят в тъмното. Зъбите му са огромни и оголени, а дивият вой, който излиза от него, може да смрази кръвта на всеки.
Това не е обикновен вълк. Не е и върколак. Всъщност е технологично плашило, което гони дивите животни далеч от фермите в японските села.
Изобретението на компанията Wolf Kamuy от 2020 г. насам помага на много фермери в Япония да запазват земите си от нашествията на диви животни.
Сега обаче чудовищният им вълк намира и ново приложение - да пази все по-опустяващите селски райони и живеещите в тях хора от нашествията на диви мечки.
Местните власти в доста малки градове и села навсякъде по японските острови поръчват продукта на Wolf Kamuy в опит да отговорят на растящата заплаха от мечките. Броят на нападенията, които едрите горски обитатели извършват спрямо хора расте с тревожна скорост, казват властите.
Според експертите, една от основните причини е обезлюдяването.
Много млади хора напускат своите домове и се насочват към големите градове, изпразвайки селата и оставяйки в тях предимно възрастните родители.
"Все повече и повече изчезват селските земеделски земи около градове и села, които преди са имали ролята на буферни зони между мечките и хората", коментира Шинсуке Коике, професор в Токийския университет по земеделие и технологии. Неговите изследвания се съсредоточават върху популациите на мечките, биоразнообразието и горските екосистеми.
Пред "Би Би Си" той обяснява, че за последните няколко десетилетия това застаряване на населението в селските райони на страната е позволило на мечките да слизат по-свободно от горите и да заживеят по-близо до населените места.
Така животните са свикнали с ярката светлина, силните шумове и вече много по-малко се страхуват от хората, поради което се установяват все по-близо до човешките популации.
По-опасни са свирепите кафяви мечки, които се срещат в най-северния район на остров Хокайдо. За последните 60 години там е имало над 150 нападения на мечки. За 2021 г. най-малко четирима души са убити, а още 10 други - ранени.
Не толкова агресивни, но не по-малко опасни, са черните азиатски мечки, които се срещат в останалата част на Япония.
Според правителствени данни в района на Хокайдо има около 12 000 кафяви мечки, докато някои експерти определят популацията на азиатската черна мечка на около 10 000 екземпляра.
Това показва значителен ръст в популацията на мечките в Япония на фона на все по-сериозно застаряващото и намаляващо човешко население в страната.
Статистиките показват, че инцидентите с мечки се случват обикновено около април, когато животните се събуждат от зимен сън и тръгват в търсене на храна, а след това през септември и октомври, когато си търсят храна, за да трупат мазнини за зимните месеци.
Един от факторите, които спомагат за влошаването на ситуацията, е по-малкото количество жълъди - най-големият източник на храна за мечките.
Реколтата от жълъди обикновено се придържа към цикъл на подем и спад. Една есен с изключителна реколта може да означава мрачна такава през следващата година.
Според експертите обаче климатичните промени спомагат за това реколтите да спадат. От една страна, това се случва заради по-честите бури, които унищожават част от жълъдите.
От друга по-топлото време нарушава установените процеси на опрашване. Дъбовете обикновено цъфтят по едно и също време, което позволява по-успешно кръстосано опрашване. По-топлата пролет удължава периода на цъфтеж на дъбовете, което води до по-ниска синхронизация.
Това може да намали реколтата от жълъди през есента с около 20%, според Тим Спаркс, професор в университета в Ковънтри.
По-малко жълъди пък ще доведат до навлизането на мечките по-навътре в градските райони в търсене на храна.
"Това, което трябва да помислим сега, е как да върнем мечките обратно в планините", коментира Коике. Проблемът е, че към момента няма ясно решение.
Според Цутому Мано, биолог-изследовател от Изследователската организация на Хокайдо, една от пречките е, че много малка част от властите в Япония имат познания как да управляват дивата природа.
Отделните институции пък не успяват да координират добре действията си, за да се справят с проблема.
Засега единствената реакция на властите е да използват все по-малкото и все по-застаряващи ловци, както и да разпространяват информация за това как да се действа при среща с мечка.
Според Коике ако преди нападенията от мечки са се случвали, защото някой е навлязъл в тяхна територия, сега нещата стоят по точно обратния начин.
А надеждата е, че механичните вълци чудовища ще успеят да създадат работеща преграда за гладните мечки тази есен.