Лата и Кабир са любовници, които крият чувствата си заради различната им вяра и заради тежестта на културата и историята. Тя е индуистка, а той - мюсюлманин в Индия в началото на 50-те години - само няколко години след кървавите сблъсъци на религиозна основа в страната, довели до смъртта на над 500 хиляди души.
В един момент, в уединението на един индуиски храм, двамата млади студенти споделят скрита, но страстна целувка.
Всичко това се случва в сериал, който носи името A Suitable Boy ("Подходящо момче"). Но в реалността целувката от екрана води до възмущение в Индия, което обзе политици, религиозни лидери и дори съда.
"Подходящо момче" е базиран на романа на индийския писател Викрам Сет от 1993 г. и разказва за индуистко момиче, което се опитва да се бори с натиска от майка си да се омъжи възможно най-скоро. Действието на сериала се развива няколко години след като британците са напуснали Индия и последвалата гражданска война, която разцепва страната на Индия и Пакистан.
Сериалът е продуциран от BBC, но впоследствие Netflix купуват правата за глобалното му разпространение. Режисьор и шоурънър на шоуто е Мира Наир, която е родена в Индия и има дълга кариера като режисьор както в Боливуд, така и в Холивуд.
И макар шоуто да не се представя особено добре, достигайки рейтинги от 5,9/10 в IMDB и 67% в Rotten Tomatoes, то предизвика същински скандал в Индия. Въпросната целувка в индуиския храм накара много хора да се възмутят и да обявят случилото се за светотатство.
Междувременно от младежката структура на управляващата националистическа партия Бхаратия Джаната (BJP) на премиера Нарендра Моди призоваха за масов бойкот на Netflix в страната. От там искат още официално разследване срещу стрийминг платформата заради обида към вярата.
Наротам Мишра, министър на вътрешните работи в щата Мадхя Прадеш, заяви в понеделник, че местният лидер на младежкото крило на партията е подал официална жалба срещу "Подходящо момче" заради въпросната сцена с целувката.
Самият Мирша осъди също показаната целувка в храма, изтъквайки че подобно поведение на свято място не е прилично и че има други, по-подходящи места за показване на страстите.
Като ответници по жалбата са посочени Моника Шергил, вицепрезидент по съдържанието на Netflix India, и Амбика Хурана, директор на публичната политика на компанията в Индия. Ако бъдат изправени все пак пред съда, Шергил и Хурана ще се сблъскат с възможността да бъдат осъдени на до три години затвор, глоба или и двете.
Ракеш Кумар Сингх, шефът на полицията в щата, обяви, че вече е започнало разследване по случая. Томас Чериан, говорител на Netflix, заяви, че компанията няма официален коментар по жалбата в полицията.
Случаят може да се окаже обица на ухото за Netflix, поне що се отнася до представянето на религиозни теми или на романтични истории между различните религиозни групи в Индия. В страната, особено под напора на управляващата партия, все повече се усеща прокарването на национализма и анти-мюсюлманските настроения.
Партията BJP печели широка подкрепа сред индуистичните избиратели с националистическия си тон, но за сметка на това тази реторика поражда сериозно разделение и религиозно напрежение в страната. Така например това лято страната стана сцена на редица протести на мюсюлмани срещу властите за проповядваното към тях отношение. На места те прераснаха до сблъсъци с поддръжници на управляващата партия.
Антимюсюлманските настроения се усещат и от жалбата на младежкия лидер на партията срещу Netflix. Активистът на BJP Гаурав Тиуари твърди, че освен всичко друго, с разпространението на този сериал от стрийминг компанията спомагат за популяризирането на т.нар. "любовен джихад".
Този термин се използва от индуските националисти, за да опишат практиката мюсюлмани да примамват индуистки жени, да се женят за тях, а после да ги принуждават да приемат исляма, изменяйки по този начин демографския баланс на Индия.
Именно по тази линия в същия щат Мадхя Прадеш местните депутати са започнали работа по изготвянето на нов законопроект, който е насочен към това да увеличи сериозно наказанията за принудителната промяна на религията след встъпване в брак.
Ако той бъде приет, както се очаква да стане в началото на 2021 г., нарушителите ще бъдат наказвани с до 5 години затвор.
Вносителите на проекта го мотивират с постоянно растящия брой на случаи, при които мюсюлмани мъже се женят за жена от индуистката вяра.
На пръв поглед обвиненията срещу Netflix да изглеждат сериозни, особено като се има предвид, че в Индия умишленото накърняване на религиите се смята за престъпление и това не е първият случай, в който боливудски актьори, комици или други звезди от развлекателната индустрия са обект на съдебни жалби.
Малко вероятно е Netflix реално да се сблъскат със сериозни правни проблеми от тази жалба, твърдят експерти. Все пак обаче от компанията трябва да внимават, особено заради факта, че се все по-често се чуват обвинения срещу правителството на Моди, че опитва да наложи онлайн цензура.
През ноември кабинета обяви нови правила за дигиталните медии, в които се посочва, че стрийминг платформите вече ще подлежат на регулации от страна на Министерството на информацията и радиоизлъчването. Това ще даде на местните власти повече контрол над това, което се появява и като съдържание за гледане в интернет.
Според Жил Верние, професор по политически науки в университета Ашока, тази атака срещу Netflix може да доведе до това за в бъдеще всички подобни компании, влизащи на пазара в Индия, да се съобразяват внимателно за това дали въобще да показват местни сюжети, засягащи междурелигиозните отношения в страната.
Верние обаче е на мнение, че сериалът "Подходящо момче" може все пак да провокира диалог по темата. Това вече се случва - докато едни критикуваха сцената с целувката, самия сериал и Netflix като цяло, други се обявиха срещу назадничавото мислене и похвалиха шоуто.
Някои критици пък също също поставиха под съмнение цялата мания за благочестивост около храмовете, като посочиха съществуването на множеството картини от Кама Сутра, изобразени в храмове в цялата страна.