Дори една от най-консервативните и затворени монархии - императорският двор на Япония, не беше пожалена от стръвната жега на светлината на прожекторите. Страната на изгряващото слънце е разделена заради предстоящата сватба на принцеса Мако с простосмъртен адвокат.
Проблемът дори не е толкова в обикновеното потекло на младоженеца - Мако не е първата, която ще сключи подобен брак, а в скандалните му - по японските стандарти, семейство и външен вид.
Дъщерята на престолонаследника принц Акишино ще се откаже от императорския си статут и ще последва бъдещия си съпруг в САЩ, а историята на Мако и състудента ѝ от обикновено семейство Кей Комуро предизвиква фурор в страната, заради който двойката е наричана "Японските Меган и Хари".
Макар да са по-нископоставени от британската кралска двойка, връзката на Мако и Кей, разиграваща се пред очите на всички, е рядко виждан спектакъл откъм затворения двор на най-старата управляваща династия на света, отбелязва Би Би Си.
Двамата се запознават през 2012 г. като студенти в Международния християнски университет в Токио. Сгодяват се през 2017-а, а сватбата е планирана за година по-късно.
Тогава обаче нещата се объркват и се налага бракосъчетанието да бъде отложено. Наяве излиза финансов скандал в семейството на младоженеца - майката на Кей е взела заем от бившия си годеник и не е върнала парите. 36-те хиляди долара при това са за образованието на Кей.
Макар от императорския двор да отричат, че това е причината за отлагането на сватбата, бащата на принцеса Мако - принц Акишино, отбелязва, че е особено важно финансовите въпроси да бъдат уредени преди сключването на брака.
Историята се подхваща френетично от списанията и дневните шоу програми в Япония, тъй като подобно нещо е напълно недопустимо за императорски зет. Публиката, доскоро очарована от двойката, се настройва против Кей и започват да валят упреци.
Сватбата минава на заден план и заради абдикацията на император Акихито през 2019 г., който предава престола на сина си Нарухито, чичото на Мако.
Новата дата за церемонията е 26 октомври.
Мако най-вероятно ще се откаже от сумата, която се полага на член на императорското семейство при напускането на двора - 150 милиона йени, или около 1,3 милиона долара, като това ще е първият подобен случай.
Принцесата не иска зестрата, тъй като тя се плаща от данъкоплатците, и вероятно го прави в опит да угоди на тези, които я критикуват. Няма да има и традиционна за императорското семейство сватба - Мако и Кей ще сключат скромен граждански брак.
А загубата на титлата на принцесата следва по закон - при брак с "обикновен", жените от императорското семейство губят статуса си. Това обаче не се отнася за мъжете.
Младото семейство ще се премести да живее в Ню Йорк, където Комуро работи като адвокат.
Пристигането му в Япония за церемонията преди дни отприщи нов ловен сезон - на летището той беше посрещнат от 150 репортери. Коментарите продължават, въпреки че Комуро е в задължителната при пристигане от САЩ в Япония карантина.
Причината е, че Кей Комуро кацна в родината си с дълга коса на конска опашка. В Япония, където приличният и общоприет външен вид е изключително важен, това е недопустимо за мъж, който ще се жени за принцеса.
Новата прическа на Комуро само наля масло в огъня на тези, които смятат, че Кей не е подходящ за принцесата и подхрани нова порция анализи и спорове по телевизията.
Двойката, естествено, има и много поддръжници, а цялата обсесия около тяхната история, както и фактът, че ще живеят в Америка, отдавна им е спечелила славата на японските Хари и Мегън.
Общественото мнение е разделено, показва скорошна анкета на местен вестник. 38% от японците подкрепят брака, 35% - не, а едва 26 на сто не се вълнуват от темата.
"Не е редно хората да са така разделени по подобен въпрос, тъй като императорското семейство трябва да е символ на единството на нацията", коментира пред "Гардиън" Акинори Такамори, експерт по въпросите на императорското семейство и лектор в университета Кокугакин в Токио.
Хищното следене и критиките са нещо, с което Мако не може да свикне, макар и да е под светлината на прожекторите още от обявяването на годежа. Обилното отразяване на нетрадиционните брак и младоженец през годините е довело до посттравматично стресово разстройство при принцесата. Със същото се сблъска и императрица Масако, която така и не успя за роди престолонаследник. Тя и император Нарухито имат само една дъщеря - пренцеса Аико, а право на престола имат само момчетата.
Стресът няма да остави Мако и в Щатите. Преди да пристигне в Япония, Комуро беше преследван от японските папараци по улиците на Ню Йорк и едва ли интересът ще секне, особено когато двамата са заедно, точно обратното.
Мако е поредната кралска особа, която се отказва от привилегиите си. Освен Хари и Меган, които замениха Бъкингамския дворец и кралската субсидия за живот в Канада, историята познава още редица такива примери.
Най-известният от тях, естествено, е британският крал Едуард VIII, който през 30-те години на миналия век абдикира от трона, за да се ожени за разведената американка Уолис Симпсън.
Намерението му да встъпи в брак с разведена жена е порицано от църквата, от парламента, който отказва да ѝ даде титла, и от нацията, тъй като в английската история е нямало кралица без официална титла.
"Намирах невъзможно да нося тежестта и отговорността и да изпълнявам задълженията си на крал, както бих искал да направя без помощта и подкрепата на жената, която обичам", каза той при обявяването на абдикацията си.
По-малко известно е, че съпругът на кралица Елизабет Втора, принц Филип, също се е отказал от претенцията си за два престола - тези на Гърция и Дания, сключвайки брак с Елизабет. След това той взема моминското име на майка си - Маунтбатън. Компенсиран е от съпругата си с титлите барон Гринуич и херцог на Единбург.
Мако не е прецедент дори и в Япония. Принцеса Саяко Нори, единствената дъщеря на император Акихито, също се отказа от титлата си, тъй като и тя взема за съпруг "обикновен" мъж - Йошики Курода.
През 2004 г. нидерландският принц Фрисо пък се ожени за Мейбъл Висе-Смит без официалната благословия на холандския парламент, а след това абдикира от правото си на трона. До смъртта му през 2013 г. Фрисо и семейството му все още се смятаха за членове на кралското семейство, просто не и за кралския дом.
Румънският крал Карол II пък е бил принуден да абдикира от трона си два пъти: веднъж по любов през 1926 г., когато наяве излиза извънбрачната му връзка с разведена жена, дъщеря на евреин и католичка, а след това и след военен преврат през 1940 г.
Както с основание обичаме да казваме - тежка е царската корона.