Жива ли е принцеса Латифа, дъщерята на емира на Дубай? Отговор на този въпрос няма въпреки настоятелните питания от страна на ООН към шейх Мохамед ал-Мактум.
В петък брифинг в Женева говорителят на ООН Марта Хуртадо заяви, че от Обединените арабски емирства така и не са отговорили на многобройните молби за предоставяне на доказателства, че принцеса Латифа е все още жива и в добро състояние.
Досега единственото послание, дошло от ОАЕ по въпроса, е, че дъщерята на дубайския шейх е добре, като за нея се грижат семейството ѝ и медицински специалисти.
Службата на ООН за правата на човека многократно е молила Дубай да предостави "доказателство за живота" на Латифа - искане, потвърдено и от външния министър на Великобритания Доминик Рааб, както и от представители на други западни правителства.
По думите на Хуртадо няма информация и при какви условия принцесата е държана. По думите ѝ в момента офисът на службата за човешките права в ОАЕ има водеща задача да получи убедителна информация за състоянието на Латифа и потвърждение, че тя все още е жива.
Висши служители на ООН са търсили среща с посланика на ОАЕ в Женева по случая и такава има вече уговорена.
Хуртадо също така добави, че ООН планира на нея да повдигне и случая с по-голямата сестра на Латифа - Шамса, която беше отвлечена от хора на баща си през 2000 г. от улиците на Кеймбридж, след като малко преди това беше избягала от неговия контрол.
Съмненията за съдбата на 35-годишната Латифа се увеличиха, след като бяха публикувани няколко видеа, които самата тя е записала във вилата, в която е държана. Тогава тя разкри, че домът ѝ е превърнат в затвор, а самата тя е държана там изолирана, без позволен контакт с приятелите ѝ, без право да напуска къщата и под постоянна охрана.
Латифа твърди, че е била затворена във вилата след опита ѝ за бягство през 2018 г., при който тя премина през съседен Оман, откъдето с яхта да избяга в международни води.
С двама приятели тя успява да достигне западния бряг на Индия, преди да открие, че е била проследена от друг кораб. След осем дни в морето яхтата на принцесата е нападната от обучени мъже, които я предават на силите за сигурност на ОАЕ. Самата операция е разпоредена от баща й, шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум.
Оттогава насам Латифа не е била виждана на живо от приятелите ѝ, като на няколко пъти са публикувани официални нейни снимки от външното министерство на ОАЕ. На тях тя е заснета да се храни с бившия ирландски президент Мери Робинсън, която по-късно каза пред Би Би Си, че е била "ужасно измамена" от дубайските власти да гарантира публично благосъстоянието на принцесата.
Самата Латифа описва "затвора" си - богата къща с решетки по всичките прозорци и охрана от поне петима полицаи отвън и още две жени полицайки вътре в къщата.
"И дори не мога да изляза навън, да подишам малко въздух. Записвам това видео от баня, защото това е единствената стая с врата, която мога да заключа. Аз съм заложник. Не съм свободна. Поробена съм в този затвор. Животът ми не е в моите ръце", казва тя малко преди края на видеото.
С посредник тя успява да предаде кадрите на свои приятели, които го публикуват онлайн, предизвиквайки буря от коментари. Въпреки това обаче приятелите ѝ не са чували нищо от нея от шест месеца насам.
Посолството на ОАЕ в Лондон публикува своя позиция, според която "медийното отразяване на казуса не отразява истинската ситуация". Според позицията за принцеса Латифа се грижат у дома с подкрепата на семейството и медицинските специалисти.
"Тя продължава да се подобрява и се надяваме, че ще се завърне в обществения живот в подходящото време", се казва в изявлението от миналия месец.
Представители на шейх Мохамед пък заявиха от негово име, че дъщеря му е под грижите и любовта на семейството си.
Вниманието продължава да е концентрирано върху него обаче, след като последната му съпруга - принцеса Хая, която беше негов постоянен спътник през последните години, също избяга от Дубай, взимайки със себе си децата им.
Впоследствие тя заведе дело в британския съд, в което обвини съпруга си, че я е заплашвал и тормозил, което я е принудило да избяга от него. Съдебно решение на Обединеното кралство от 2020 г. установи, че твърденията й са верни.