Жива ли е принцеса Латифа, дъщерята на емира на Дубай Мохамед бин ал-Мактум? Този въпрос се повдигаше регулярно в медиите, след повече от година никой не беше чувал нищо от принцесата и съдбата ѝ беше неизвестна.
Приятели, помогнали ѝ при второто бягство от баща ѝ, се притесняваха, че от нея няма новини и редовно призоваваха ООН да се намеси и да се увери, че Латифа е жива и здрава.
Принцесата е добре, стана ясно от кратко видео, което сподели в социалните мрежи, но е затворена в една от вилите на баща си. Не ѝ се позволява да излиза дори на двора, а седем полицаи я пазят, за да не избяга отново.
"Записвам това видео от тоалетната, защото това е единствената врата, зад която мога да се заключа. Нямам ключ дори на входната врата. Заложник съм, а вилата е превърната в затвор. Прозорците са залостени, не могат да се отворят", разказва Латифа и добавя, че се страхува за безопасността си.
Тя вече е получавала заплахи, че ако направи нов опит за бягство от вилата баща ѝ ще я премести в затвора на емирството.
"Уморена съм от всичко. Като някакъв цирк е. Не искам да съм заключена в тази вила, искам да съм свободна. Не знам какво планират да правят с мен, наистина не знам. Положението става все по-отчайващо с всеки изминал ден", споделя Латифа.
Видеото е компилация от по-кратки клипове, който принцесата е снимала в продължение на няколко месеца с телефон. Разказите ѝ отново провокираха международен отзвук и призиви за разследване, което да установи какво се случва с дубайската принцеса, а от ООН обещаха този път да обърнат по-сериозно внимание на казуса.
Говорител на работната група към ООН е разкрил пред BBC, че споделените от Латифа кадри се анализират от експерти. Уведомено е и Външното министерство във Великобритания, които, въпреки че не са пряко ангажирани, следят случая от близо.
Това е първото видеопослание на принцесата от 2018 г. насам, след като тя бе заловена при втория си опит за бягство от Дубай и върната насила в страната.
Хората, които ѝ помогнаха тогава - британската инструкторка Тийна Яухиайнен и американския бизнесмен с френски произход Ерве Жобер - многократно алармираха, че шейхът на Дубай Мохамед бин ал-Мактум е затворил под ключ дъщеря си, но развитие не последва.
Почти едновременно със залавянето на Латифа в YouTube се появи нейно видео, в което говори за двата неуспешни опита да напусне родината си. Разказът ѝ започва с разтърсващата фраза: "Ако гледате това видео, не е добре. Означава, че или съм мъртва, или съм в много, много лоша ситуация".
Принцесата разказва за жестокостите на собствения си баща, за брутално строгите правила, установени в дома им, както и за трите години, които тя самата е прекарала в арабски затвор, след като е била заловена при първия си опит за бягство.
Самата Латифа е затворник в златна клетка, откакто се помни. Първият ѝ опит за бягство е само няколко месеца, след като навършва 16 години. По думите ѝ не можела да понася повече всичките ограничения.
Макар в дома на шейха да живеела луксозно, на нея ѝ липсвали елементарни свободи. Принцесата нямала собствен телефон, не можела да излиза с приятели, контактите ѝ се ограничавали до членовете на семейството, от училище бодигарди я придружавали директно до дома, който не можела да напуска без изричното разрешение от баща ѝ. Той трябвало да позволи дори и обикновено излизане на двора.
Шейхът има последната дума за всеки малък детайл около семейството си, а думите му, че е с модерно мислене и отворен към повече свободи за арабските жени, Латифа определя като глупости. Всеки път когато се опитвала да се развърже стегнатата хватка на правилата му с малки протести, била наказвана и дрогирана.
Планът за първото ѝ бягство се ражда, след като сестра ѝ Шамза е заловена в Лондон. Тя успяла да избяга във Великобритания, но след това направила грешката да се обажда на роднините си от време на време, което улеснило откриването ѝ. Шамза е отвлечена, докато се разхожда в британската столица, дрогирана и върната обратно в Дубай с частен самолет.
По думите на Латифа, Шамза е дрогирана ежедневно и държана насила в една от къщите на баща им, без право да се вижда със семейството си. Намеренията на Латифа били да избяга в Оман, да се свърже с адвокат по човешките права и да помогне на сестра си, но е хваната на границата и вкарана в затвор.
Принцесата казва, че в продължение на години по заповед на шейха е била бита и измъчвана, а след като накрая е освободена, е изпратена в болница за едномесечно лечение.
Но и станалото не отказва Латифа и през 2018 г. тя планира ново бягство, като този път намира помощници. Нейната приятелка Тийна Яухиайнен ѝ помага да напусне ОАЕ и да стигне до Индия, където по план трябва да я чака Ерве Жобер с яхтата си, но преди да стигне до брега е спрян от бреговата охрана. Латифа отново е задържана и качена на хеликоптер, след което приятелите ѝ така и не я виждат повече.
След изчезването ѝ месеци наред нямаше никакви новини от Латифа до декември 2018 г., когато дубайската държавна осведомителна агенция публикува две снимки, предизвикващи силен интерес. На фотографиите са принцесата и бившият Върховен комисар на ООН по правата на човека Мери Робинсън. Снимките доказваха, че Латифа е жива и е добре, а властите в ОАЕ отрекоха слуховете, че принцесата е затворник на баща си.
Вместо успокоение обаче кадрите доведоха до още по-силна негативна вълна, този път насочена и срещу бившия върховен комисар. Според правозащитници разходката на Робинсън до Дубай е грешка, защото по този начин подкрепя потисническия режим в емиртсвата.
След новото видео Мери Робинсън заяви, че е била подведена от семейството на шейх Мохамед бин ал-Мактум и изненадана от признанията на Латифа, тъй като не доловила проблем при срещата им от края на 2018-та.
Цялата сага с Латифа можеше да се покрие, ако не бяха споделените от нея видеа, които този път може би ще имат ефект и ще принудят ООН да проучи въпроса с правата на свободите на жените в арабския свят. От години се говори за отвличания и насилствени задържания и то от представители на елита в Персийкия залив, но за момента не се е стигало по-далеч от обществено порицание.
Внимание към жестокостите на шейх Мохамед бин Рашид ал-Мактум беше обърнато, след като и една от съпругите му - йорданската принцеса Хая Бинт ал-Хюсеин, полусестра на краля на Йордания Абдуллах - го напусна, бягайки във Великобритания.
Там тя заведе дело срещу него в съда за тормоз и отправяне на заплахи спрямо нея, а излезлите факти по делото шокираха международната общественост, давайки тласък на усилията на приятелите на Латифа и Шамза да отвоюват свободата им.
Дали този път ще е различно, предстои да видим. Но едно е вече ясно - има масивна пропаст между публичния образ и действителността за богатите хора в арабския свят, а шаблонът за арабската приказка е само на хартия.