Какво представляват настинките?
Обичайната настинка е зимният кошмар за мнозина, който годишно води до написването на около 27 млн. болнични листа във Великобритания.
Обикновено тя се дължи на вирусна инфекция, предизвикваща възпаление на носа, гърлото, синусите и ларинкса. Тя често се нарича "инфекция на горните дихателни пътища", за да се отличава то по-сериозните инфекции на долния респираторен тракт.
Настинките не представляват опасност за повечето хора, но са доста неприятни - въпреки че обикновено траят само по няколко дни. За съжаление обаче не можете да направите особено много, за да ги предотвратите.
Кои хора настиват?
Случва се на всички, но настинките са по-разпространени през зимата, защото тогава се събираме на по-големи групи на закрито с други заразени хора, които предават вируса.
Децата обикновено се разболяват от до 5 настинки годишно, а възрастните - до 3 пъти.
Децата са ходещи резервоари за вируси и възрастните, които са в контакт с деца - учителите например, са по-податливи на инфекции на горните дихателни пътища.
Децата в детски градини и ясли се разболяват по-често, но не се счита, че това им причинява сериозна вреда в по-дългосрочен план. Хората, които пушат, имат диабет, засегнат имунитет или астма, е по-вероятно да имат усложнения от рода на пневмония след обикновена настинка.
Как можем да избегнем настинките?
Като живеем като аскети в изолирана и добре затворена пещера. Ако тази перспектива не ви блазни, не можете да направите нищо по въпроса. От хората с настинка зависи да предприемат определени действия. Те би трябвало да покриват устата си и носа си, когато кихат или кашлят, да мият ръцете си, да изхвърлят кърпичките със сополи в затворено кошче и да не посещават работа или училище, докато не овладеят заразата.
Носенето на маска, когато сте настинали, е много социално адекватно решение, но изглежда леко странно - и вероятно е прекалено, освен ако нямате особено заразен вирус - а в такъв случай е по-добре да си стоите у дома.
Проф. Мину Сингх, специалист по детски белодробни заболявания, работещ в Чандигарх, Индия, коментира:
"Не нося маска когато и да е, дори и в сезона на свинския грип в Индия. Вземам хранителни добавки, съдържащи витамини и минерали, но не специално за да избягвам настинките. Ако имам болка в гърлото, разчитам на солни гаргари и понякога си правя парни инхалации - но не използвам антибиотици и билкови лекове."
Какви добавки могат да ви защитят?
Няма гарантирано "защитаващи" добавки. Цинкът донякъде спомага за предотвратяването на настинки. Чесънът, хомеопатията, витамините C и D и ехинацеята няма да ви навредят, но и липсват надеждни доказателства, че ви защитават по какъвто и да е начин.
Има някои положителни, но засега недостатъчно научно надеждни доказателства, че пробиотиците, "добрите" бактерии в стомашно-чревния тракт, могат да намалят настинките - или поне да намалят времетраенето, сериозността и въздействието им върху организма.
Няма причини да не консумирате кисело мляко, за да увеличите приема си на пробиотици, докато учените все още се опитват убедително да докажат дали те работят - и ако те наистина са полезни, колко от тях е нужно да консумираме, и кой тип.
Какво да правите, ако се разболеете?
Повечето хора преодоляват настинката до няколко дни. Общият съвет е да почивате, да пиете подходящи течности и да се опитате да не я разпространявате сред други хора.
Проф. Брус Арол от университета в Окланд, Нова Зеландия, казва, че няма доказателства, че увиването в дебели одеяла или консумацията на пилешка супа помагат - и парните инхалации също надали ще свършат работа.
"Има ограничени доказателства за положителен ефект от парацетамол, но противовъзпалителните лекарства носят обща полза при болки. Средствата за отпушване на гърлото и носа вероятно вършат работа, но доказателствата за това все още не са достатъчно качествени в научен план.
Противоспазматичните инхалатори за нос с ипратропиум бромид работят при течащ нос, а употребата на спрейове и кремове за отпушване на носа при деца също вероятно е смислена", казва Арол.
Подготвя ли се ваксина за настинка?
Не. Ваксините засилват имунната система срещу определени вируси - но трябва да знаете кои вируси да атакувате. Обикновената настинка се причинява от широка гама от вируси; повечето са от семейство, наречено риновируси, но има и други като коронавирус и инфлуенца, които също причиняват подобни симптоми. Често не бива открит конкретен вирус, така че създаването на ваксина е почти невъзможно.
Ще има ли лекарство за настинките преди края на живота ни?
Вероятно не. Има известен ентусиазъм по въпроса за антивирусното лекарство интерферон под формата на спрей за нос.
При едни изпитания той е намалил симптоми от рода на кашлица, течащ нос и усещане за болки, но участниците същевременно са вземали и други лекарства (антихистамини и ибупрофен).
Интерферонът е скъп и сам по себе си причинява сходни с настинката симптоми, така че може да се окаже, че чупим орех с ковашки чук. По-вероятна алтернатива е спрей, който да покрива лигавицата на носа с гел, за да спре частиците на вируса да преминават отвъд ноздрите.
Защо да не използвате антибиотици?
Настинките обикновено се причиняват от вируси, а антибиотиците не убиват вируси. Понякога бактерии, живеещи в респираторния тракт, биват открити при хора с настинки, но ликвидирането им с антибиотици няма да ускори възстановяването ви и просто не е необходимо.
В редки случаи, настинките прерастват в инфекции на ухото, тежък синузит или пневмония - и в такива случаи са нужни антибиотици. Симптоми, обозначаващи сериозно усложнение, са висока температура, треска, кашлица с откашляни зелени храчки, болки в ухото или лицето.
Чувствам се по-добре. Защо обаче продължавам да кашлям?
След вирусно заболяване може да има възпаление на дихателните пътища, което да причинява кашлица и хриптене.
Противокашличните лекарства не бива да се дават на малки деца, а възрастните трябва да са наясно, че няма доказателства за ефекта от тях.
Инхалацията на кортикостероиди (обикновено чрез инхалатор) помага на хората с астма и в някои случаи е полезна и за не-астматици.
Ако дишането ви е затруднено, кашляте повече от месец, влошавате се или имате притеснителни симптоми от рода на отслабване или кръв в храчките, посетете личния си лекар за допълнителен преглед и лечение.