Гуинет Полтроу и Ема Робъртс с удоволствие признават, че спят с лепенка през устата.
Трендът изглежда леко обезпокоително, защото навява асоциации за заложническа криза, но Полтроу се кълне, че това е пътят към младежкото лице без бръчки.
Причината е, че докато спим, ние неусетно правим мимики с лицето си, особено докато сънуваме и сме в дълбока фаза на сън. Освен това се въртим, притискаме лицето си във възглавницата и съвсем несъзнателно напрягаме мускулите на лицето си. А това води до бръчки...
За да предотвратим набръчкването около устните, се слага лепенка, която покрива цялата уста и малко от кожата около нея.
••• Вредно ли е слънчогледовото олио, или е излишно сатанизирано - четете тук:
Първоначално методът е изобретен като борба с хъркането и говоренето насън.
С течение на времето ползващите лепенки за уста по време на сън забелязват, че назолабиалните бръчки стават по-плитки и по-малко видими, защото лицето не се криви в мимики и не се намачква от възглавницата.
Някои потребителки в Reddit споделят, че виждат положителен ефект и под брадичката, сякаш са си направили лек лифтинг и кожата е по-стегната.
Когато модата на лепенките за уста се заражда из социалните мрежи, повечето хора използват кинезиологични ленти, които са хем здрави, хем дишащи. Изрязват ги във формата на устните си, лепят и лягат за сладки сънища. Сега вече има широк набор от специализирани лепенки, които щадят кожата.
Методът е особено препоръчителен за онези, които имат навика да спят на една страна и тази страна през цялата нощ е опряна във възглавницата.
Мнозина споделят, че освен козметичния ефект, с лепенка на устата спят несравнимо по-добре, но лекарите не са убедени в тези твърдения.
Пред "Тайм" д-р Джонатан Джун, директорът на Центъра по нарушения на съня към института "Джонс Хопкинс", признава, че не разполага с конкретни доказателства дали лепенките подобряват съня.
Той добавя, че някои негови пациенти споделят за по-леко дишане и по-дълбок сън, само е това е по-скоро самовнушение.
Д-р Джун държи да подчертае, че безопасността при подобна процедура е изключително важна. Лепенките задължително трябва да са дишащи и да не предизвикват алергии, като преди да ги поставим, можем да поносим една на вътрешната страна на китката и да следим за зачервявания и обриви.
••• Как в СССР са поддържали красотата си? Разказваме тук:
Извън това лепенките за сън засега не крият сериозни опасности, когато се използват правилно и от пълнолетни потребители.
Не бива да слагаме лепенки на устата преди сън, ако сме приемали успокоителни, приспивателни или лекарства със седативен ефект. Също така ако имаме настинка или инфекция в синусите.
Иначе вече има и инфлуенсърки, които се кълнат, че лепенки както около устните, така и на челото по време на сън изглаждат лицето и предотвратяват бръчките.
А и така или иначе лепенките са по-евтино и по-безопасно решение от ботокса.