- Имам нова диета за теб - обяви той.
- Значи наистина ме смяташ за дебела?
- Добре, слушай. Много е проста. От теб се иска само да не ядеш храна, за която трябва да плащаш. В началото на диетата си доста насвинена и никой не те кани на вечеря. После отслабваш, ставаш по-дългокрака и приятнодупеста и мъжете започват да те канят на обеди и вечери. После, когато сложиш няколко килца, поканите секват и ти отново започваш да слабееш...
Докато Бриджиит Джоунс (от чийто дневник е извадена въпросната "диета") се тръшка, че никога няма да изскочи фениксоподобно от килограмите си като една пречистена и прелестна Мишел Пфайфър, други имат проблем с това, че не притежават носа на Лиз Тейлър (а заради това и феновете й)
Носи ли перфектният нос щастие? Определено не. Това заявява в статия в "Мейл Онлайн" писателката Хилари Фрийман, самата тя надарена с доста внушителен нос. На базата на своя опит с пластичната хирургия, авторката обяснява, че освен на здравето, една операция би могла да навреди още повече на самочувствието.
Хилари не изпада в патетични излияния как се е научила да се обича такава каквато е, тъй като да споделиш в един от най-четените сайтове в Обединеното кралство колко голям е носът ти, само по себе си е признак на стабилна самооценка и самоирония (които красят човека).
Все пак писателката, която вече от 7 години живее в мир с дългия си нос, заради който съучениците й са й викали Конкорд, постига целта да се харесва на себе си и на другите, водейки си своеобразен психологически дневник.
Разбира се, осъзнаването, че можеш да съблазняваш околните само ако успееш да се отпуснеш и да живееш с тръпка в опаковката, в която те е напъхала генната ти предопределеност (което съвсем не значи да спреш да полагаш грижи да я доразкрасяваш), зависи и от хората около теб.
Но все пак, в днешния изфабрикуван модел за женската красота най-важното е да разбереш, че съвършените форми са такива не когато са постигнати по калъпа на първосигналните поп изображения, а са плод на съзнание - може би компилация от твоето и от това на този, който те съзерцава.
Хората от племето Суфи например вярват, че нашата същност се излъчва отвъд нашите физически тела - че имаме някакъв вид енергийна втора кожа, която е изключително чувствителна и проницаема за всеки, с който се срещаме.
Сега Хилари, която е щастливо омъжена от 12 години и чиято работата е свързана с показване по телевизията, разкрива този дълъг път на приемане, изброявайки пет прости съвета за тези, които са на крачка от пластичната операция.
Помислете добре защо искате да коригирате нещо във външността си. Сигурни ли сте, че ще се чувствате различно след това? И дали няма вероятност първата операция да доведе до още повече самокритика и безкраен лов на дефекти по тялото ви?
Не забравяйте, че операцията винаги има физически последствия. Болка, време за възстановяване, както и неочаквани странични (д)ефекти като например промени в симетрията на лицето и дори във формите на други части от тялото (винаги преди това е добре да видите снимка, която симулира вида ви след операцията).
Ние имаме нашия нос (или дупе, или бюст, както и която и да е друга част от тялото) от своите родители - всичко е част от генетичното ни наследство. Затова психологът Линда Пападопулос предлага се научим да гледаме на несъвършенствата си не с омраза и презрение, а с чувство за собственост.
Дългият нос ще ни се отблагодари, както разкрива проучване на университета в Айова, според което хората с по-големи носове са по-малко податливи на настинки и вируси, вдишвайки със средно 7% по-малко замърсители, което ги прави по-малко склонни към алергии и сенна хрема.
На последно място Хилари предлага на момичетата, които искат да променят нещо в тялото си веднага, да изчакат колкото е възможно по-дълго. Защото едно ново гадже, нова работа или какъвто и да е успех в личен и професионален план може да намали ако не носа, то поне неговата роля в живота ви...