Жегата ни сготвя живи. Не, това не е метафора какво ще е времето тези дни. Когато говорим за "новото нормално", често пренебрегваме, че климатичните промени ще са част от това "нормално".
Опустошителни огньове унищожават горите ни. Супербури преминават през градовете. Наводнения поглъщат цели градове в САЩ и Западна Европа.
И към това прибавяме и непоносимата жега.
В Канада температурите това лято достигнаха невиждани нива и това не е случайно, в Индия и Пакистан температурните рекорди също са исторически, а САЩ и Европа не са изключения. Вече е ясно - летата стават все по-горещи, а горещите вълни стават все по-яростни и все по-нечувано ожесточени.
Както някои казват, това е "суха жега" - време, в което мечтаете за леко дъждовен пролетен ден. Но колко точно можем да оцелеем в тази суха жега, без да увредим сериозно организма си?
Въпреки че всеки лекар би ви посъветвал да не опитвате това сами, човешкото тяло може да издържи до около 50 градуса по Целзий и то ако е предоставена достатъчно вода и сянка за избягване на слънчев удар.
Само че 50 градуса на слънце и сухо време не са като 50 градуса в по-влажна и сенчеста среда. В крайна сметка става ясно, че не е важна толкова жегата, колкото влажността на въздуха. И това е жизненоважно, за да оцелеем и да облекчим състоянието си по време на климатичните кризи.
Всъщност при сериозни горещини човешкото тяло сравнително спокойно поддържа вътрешна температура от 37 до 38 градуса.
Когато стане горещо, тялото ни произвежда пот. Когато потта започне да се изпарява, организмът започва да се охлажда. В по-сухо топло време се чувстваме по-комфортно, защото потта се изпарява толкова бързо, че не я забелязваме. Само че на същите температури, ако въздухът е невероятно влажен, той задържа потта, която се опитва да се изпари.
Така тялото започва да губи способността си да се охлажда и вътрешната температура започва да се покачва, за да се доближи до тази на въздуха наоколо. Ако този процес бъде оставен да протича твърде дълго време, вътрешната ни температура може да се покачи от 38 до смъртоносните 42 градуса по Целзий.
Затова и температурата не е единственият показател, който ни казва дали можем да оцелеем.
Друг показател, който можем да следим, са индикаторите "Усеща се като..." по метеорологичните сайтове. Те комбинират фактори като температура, влажност на въздуха и вятър, за да ви дадат информация не само колко градуса е навън, но и как се усещат върху кожата.
45 градуса може да се усещат и като 33 градуса без капка влажност, но и като 45 градуса по Целзий при много влажен въздух.
Тези стойности са важни не само като обща култура, но и като знание, което ще ни помогне да се предпазим. Именно съотношението температура-влажност комуникира на този риск, а той, както вече знаем, нараства с всяка година.
Какво обаче можем да направим, за да облекчим жегите в града? Знаем, че ако градовете растат само нагоре, а не и настрани към предградията, това със сигурност влошава ситуацията. Да разредиш сградите спомага и за спада на въглеродните емисии, а и така хората се отдалечават един от друг, вместо да се струпват.
И все пак решение номер едно е да намалим климатичното замърсяване, което означава да намалим въглеродните емисии.
Защото способността ни да оцелеем по време на жегите ще предопредели бъдещето ни, но вече предопределя и настоящето.