В момента човечеството изживява едни от най-мирните си времена. Това може да звучи странно за мнозина, особено на фона на конфликтите в Близкия изток и Северна Африка, различните бунтове в Латинска Америка, както и редица други локални конфликти. На практика обаче големите световни армии се намесват все по-рядко и с все по-малък ресурс в открити военни действия, давайки терен за множество частни армии.
И все пак военната мощ е сред водещите фактори, които определят дали една държава е силна и доколко силна е тя.
Порталът Globalfirepower, специализиран в съставянето на рейтинг на най-силните армии в света, представи данните си за 2017 г.
Съставителите на рейтинга отбелязват, че в него се отчитат 50 фактора. Сред тях са общото количество оръжие, неговото разнообразие и числеността на кадровия състав на въоръжените сили. Други значими характеристики са финансирането на военния сектор, транспортната инфраструктура на страната и добивът на нефт.
От Globalfirepower обясняват, че класацията им не отразява само колко е числеността на дадена армия и какви са нейните оръжия, но също така включва фактори географските особености на отделните държави, логистичните им възможности, природните ресурси, местната индустрия и т.н.
От голямо значение за подреждането е и наличният човешки ресурс, с който държавите разполагат. Допълнително с това страните членки на НАТО получават т.нар. "бонус", като анализаторите го обясняват като "теоретично разпределение на военните ресурси" в държавите, които са част от организацията.
Според тазгодишната класация България заема 67-мо място от общо представени 133 държави.
В българската армия на служба са зачислени 52 650 души, като на активна служба са 33 150. Страната ни разполага с 66 самолета и ветолета, като 15 са изтребители, 31 щурмоваци, 28 транспортни самолета, 13 тренировъчни самолета и 22 хеликоптера.
В сухопътните ни сили влизат 531 танка, 1103 бронирани бойни машини, 150 самоходни артилерийски установки, 350 оръдия и 100 ракетни установки. Военноморските сили на България разчитат на 29 кораба общо, като в тях се включват 4 фрегати, 3 корвети и 10 миночистача. Изчисленият бюджет за отбрана според изследването е 700 млн. долара.
От страните на Балканския полуостров Турция заема 8 място, Гърция - 28, Румъния - 42, Хърватия - 68, Албания - 90, Босна и Херцеговина - 121, Македония - 122, Словения - 113. Косово не присъства в класацията.
Вижте в нашата галерия кои са топ 10 на държавите с най-силни армии.
Почти сме настигнали големите - САЩ и Турция имат по 11 миночистача, а ние сме с 10...
Всяка подобна класация без Израел в топ 10 е несериозна