Българо-руската дружба след АЕЦ "Белене"

Ако днес още си пишех с Вова, едно от многото руски другарчета отпреди 35 години, с които разменяхме писма, дъвки, марки и значки, какво ли щях да поствам (на стената във Фейсбук): "АЕЦ "Белене" вече я няма. А ти как си, братле...?"

Слава богу, АЕЦ "Белене" я няма. Преди това в небитието отиде и друг общ проект с руснаците, също с давност от соца - нефтопроводът Бургас-Александруполис.

А президентът каза: "...Не може "Белене" да повлияе на братските ни отношения с Русия". Трудно е да се каже в кой точно аспект отношенията може да се нарекат братски - заради неслучилия, въпреки славянския език и православието, панславизъм, или охотата, с която руснаци купуват "втори жилища" у нас или...

Всъщност от години двустранните отношения се градят именно на тази ос на подчиненост. Под сянката на Големия шлем. Време е да излязат на слънце.

Изглежда оттук нататък има някакъв шанс да се започне на чисто. Почти. С колкото се може по-малко енергетика на масата на преговорите. Нали и Путин и Медведев искат да изрежат "суровинния апендикс" на икономиката (а от външната политика).

Ако изобщо е възможно това да се случи на страна, зависима на повече от 95% от руския природен газ. При това с неясни цени на доставките на синьо гориво до края на 2012 г. - "Газпром" още увърта ще поевтинеят ли, след като ги поевтиниха на други страни с 10%.

За да се ъпгрейдва "българо-съветската/руската дружба", няма да е достатъчно само да отпаднат неизгодните за България проекти. Трябва да им стиска и на преговарящите да казват "не" на Москва.

Само не разбрахме откъде се появи бъдещата централа на газ, която ще се строи площадката на "Белене"? И понеже шистов газ няма и не се очаква поне в следващите 5-7 години, горивото пак ще е руско.

Ако и инвеститорът се окаже оттам, ще ни трябва стенограма от разговора на Борисов с Путин.

#1 янаки 28.03.2012 в 22:56:39

Не е проблем да вземеш решение, проблем е да живееш с резултатите ог това решение.

#2 VL-2 28.03.2012 в 23:38:20

Всъщност, за какво е нужна на когото и да е каквато и да е стенограма? Лесно им е на работещите "финанси", "журналистика" или там каквото дойде в този аспект. На тях, като максимален риск, може да им се предвиди падане на химикалката от около метър височина. Така характер и отговорност трудно се оформят. Боко както обичайно се даде на лумпените. Които милеят за задния си двор, поляната с бунището в края й ... и най-вече за стотинките в джобчето. Там където скоро ще дрънкат само семки без бонбонки. Ядрената енергетика е сложен отрасъл с висока наситеност на понятието отговорност при обичайната експлоатация, а също и при вземането на решения и действията в аварийна ситуация. Естествено, това за седми, осми и разни други блокове на АЕЦ Козлодуй си е пълна утопия и може да кънти с ярък отзвук само в пределно кухи глави. Това са години проучвания, проектиране и т.н. През това време изискванията за безопасност ескалират, проучванията и проектирането постоянно се забавят, коригират и обследват и всичко отива към нищото. Всяко съоръжение от такъв тип е било "приемливо опасно" за момента на въвеждането си в експлоатация. Изпусне ли се моментът на "промъкването между капките" и си имаме паметник от нов тип. Времето за каквато и да е ядрена мощност в България беше тук и сега. Масите надделяха със стотинковото си мислене и всичко свърши. 2017 се спира пети блок, 2019 шести. Глупости за удължаване се говорят много, но никой не го смята като пари, време на модернизацията, време за подмяна или основни ремонти на ресурсното оборудване и т.н. Сега пари няма, тогава откъде ще дойдат??? И с ядрената енергетика се свършва. Едни около 1000 човека с мислене различно от на общата сюрия народ си заминават безвъзвратно. След години даже ще се забрави, че може да има и такива хора. Но нали това е щастието на масите. Всички да са еднакви. Или еднакво тъпи. Де да знам ... Това е.

#10 Bate Zarko 12.04.2012 в 08:36:31

Тук един човек каза - статията е пълвн боклук. Нищо незначещи лафове. За една държава се съди по нейната енерговъоръженост. Няма енергия - няма държава в истинския смисъл. Ако зависиш от енергията на друг, това значи да му играеш по гайдата, щото като ти спре тока ти спира производството. Но западна Европа от 22 години иска да ни отнеме това предимство - да сме енергонезависими и дори да изнасяме ток. И както виждам успешно. Западна Европа произвежда ток, който иска да продава (той, за съжаление не стои на склад), а ние и стоим на пътя. Какво значи - оттървахме се от зависимоста ни от Русия? Напротив - така ставаме още по зависими, щото ток така, или иначе трябва и ще се произвежда. Само че, с руски нефт и газ. Или ще го внасяме от западна Европа. Каквато в същност е крайната и заветна цел. Колкото до изказването на един другар тук, че ако искат частници - нека си правят АЕЦ в Белене сами, то нищо лошо. Таман да се появи първият частник, който има ресурсите да строи АЕЦ. Щото досега такъв няма. Няма и не се предвижда (поне засега) ядрената енергетика да е по силите на частник (пък и кой ли ще позволи една фабрика за атомни бомби да е в частни ръце).

Новините

Най-четените