Още сме зелени за пряката демокрация

Близо две трети от швейцарците отхвърлиха с референдум въвеждането на таван на заплатите в местните фирми. Младите швейцарски социалисти настояха да има съотношение, не по-голямо от 1:12 между най-ниската и най-високата заплата в дадена фирма.

Там пряката демокрация действа с пълна сила. Щом са го отхвърлили - точка. Няма вратички в закона, през който някоя партия, управляващи или други подобни сили да го прошмулят отново - или да обявят резултатите от него за невалидни.

В Швейцария референдумите са неразделна част от цивилизацията и демократичната култура на гражданите. Така бяха забранени нови минарета на джамиите, отхвърлена идеята за адвокат на животните, както и повишаването на винетките за магистралите близо 2.5 пъти.

Швейцария вярва в зрелостта на своите граждани, уважава тяхното мнение - и се съобразява с него.

Представете си, ако в държавата, за която някои се бяха размечтали да стане "Швейцария на Балканите", бъде поставен на референдум същия въпрос - да има или да няма таван на заплатите.

Средностатистическият нашенец, който силно люби и мрази - особено второто и особено богатите, щеше да гласува тутакси за тавана. При това не в съотношение 1:12, а 1 към 3, така както го е виждал др. Владимир Илич Улянов-Ленин.

В наше село все още не сме излазили от късния соц, когато за всички имаше относително по-малко и относително поравно (който успее да открадне и нещо отгоре, не се брои), а потребностите ги определяше Партията. (Затова и мнозина от висшата партийна номенклатура бяха зачислени на щат и към предприятия, откъдето получаваха по още една заплата - не защото висшата номенклатура има по два стомаха, а защото е необходима на народа като слънцето и въздуха на всяко живо същество...)

С удоволствие бихте ударили заплатите на шефовете, признайте си. Ей така, за едното "мръсно", защото не я заслужава; защото я изкарва "на гърба на такива като мен и теб"; "защото е човек на еди-кой-си; "щото е гадняр"; "абе, за к'ъв се мисли тоа" и т.н.

Швейцарците обаче премахнаха "златните парашути" за големите началници, а догодина ще си гласуват сакралните 3333 евро минимална заплата (българската ще е около 174 евро!).

Но покрай техния референдум се подсещаме отново колко слабоготовни сме за това да управляваме държавата с народни допитвания четири пъти годишно.

Пряка демокрация? След още 45 години може и да сме й на нивото. Тогава ще има поколение със съвсем нови чипове. Сега сме още твърде зелени.

#1 qhasper 26.11.2013 в 04:43:04

От това би имало смисъл само, ако населението е достатъчно образовано, а в българия то не е. Мойто лично виждане е, че никъде не е, и демокрацията е в ущърб на развитието на цивилизациите, но тва е отделен въпрос.

#3 John Smith 26.11.2013 в 09:57:36

Не, не сме зелени за пряка демокрация, а много "червени". А и на тъпо зададен въпрос не може да дадеш умен отговор.

#5 pepe 26.11.2013 в 11:46:50

Ама то е точно така - в България високите заплати обикновено се получават от хора, които не създават нищо и ги изкарват на гърба на другите. Най-много пари получават тъпи политици и чиновници и то не под формата на заплати, а на различни видове подкупи. Другите са категорията на известните български "бизнесмени" - обвързани със същите политици и чиновници в разни знайни и незнайни "обръчи", "кръгове" и не знам още какви геометрии. Не съм чул някой да завижда даречем на кадърните програмисти в някоя фирма за това какви заплати получават, т.е. и да завижда, то е с идеята "и аз бих искал да мога", а не "хаиде да им ги вземем" /някой да иска да отнеме парите на момчетата от Хаосгруп?/. Излиза, че проблема не е в това, че българите са "лоши" и негодни за светъл капитализъм, а в това, че в България капитализма не е светъл и е предимно лош. По света се предполага, че тези, които получават големите заплати допринасят по един или друг начин за цялостното развитие на обществото. Например развиват икономиката, създават работни места, създават технологии и в края на краищата - удобство. Ако не го правят, ако престанат да го правят и започнат да получават печалбите си без да връщат нищо срещу тях, навсякъде срещат недоволство. И в САЩ корпорациите, изнасящи работни места в Китай и Индия срещат недоволство. Също както и банкерите, причиняващи финансови кризи. Не съм чул някой да им се радва и да ги възхвалява /търпят ги, защото те реализират практически всичките приходи на държавата САЩ/. Ама иначе - пак опити за насаждане на комплекс за вина - ти не оценяваш капитализъма, ти не си дорасал за него. Трябва да се поправиш. Леко да не съм аз виновен и да не трябва аз да се поправя. Да ама не - българския "капитализъм" е който има нужда от поправка.

#7 qhasper 27.11.2013 в 00:13:39

Но първо, Антоне, трябва да дойде образованието.... "The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter." Winston Churchill

Новините

Най-четените