Колко хубаво щеше да е, ако България беше като Швейцария. Как швейцарците стават богати? С доверие, стабилност и свобода. Религиозната свобода привлича парите на всички, които се чувстват несигурни заради това, че са малцинство в Европа. А доверието и стабилността карат търговците, пътуващи от свещената Римска империя към Италия и в обратна посока, да използват швейцарските трезори. Същото правят и германците през двете световни войни, но тогава Швейцария вече е богата, благодарение на развития сектор на услугите.
Финландия също е богата страна. Ако питате неолибералните икономисти, те ще ви кажат, че нейното забогатяване е резултат от трудните климатични условия, които правят хората по-работливи. Което, разбира се, е погрешно. Финландия става богата, благодарение на износа на дървен материал за Русия и Германия. Изобилието от гори и малобройното население правят възможно това. Обработката на дърво пък дава тласък на развитието на други промишлени отрасли като машиностроенето. Машините формират около 40% от износа на Финландия в наши дни, а дървесината и продуктите от дърво, по-малко от 20%.
Как Австрия става богата страна? Благодарение на германския език и това, че граничи с най-голямата икономика в Европа. Така австрийските предприятия се превръщат в част от производствените вериги на промишлените гиганти в Германия.
Какво липсва на България, за да стане богата?
Предходните примери касаят държави със сравнително малко население и ограничени природни ресурси. Въпреки това тези три страни са сред най-богатите в света, а и сред най-добрите места за живеене.
България също не е голяма, има повече природни ресурси и важно геостратегическо положение. Да видим какво й липсва, за да стане богата?
Първо географското положение на страната има своите негативи. Тя се намира на кръстопът между Азия, Африка и Европа. Това обаче не е само пресечна точка на множество търговски пътища, но и място на сблъсък на цивилизации, а всеки конфликт пречи на стабилността и икономическия растеж.
Точно сблъсъкът на цивилизациите и най-вече на интересите на Германия, Русия и Турция, е основната причина за политическата и икономическата несигурност в страната. Всеки закон, всяка регулация, всеки голям проект, има своите поддръжници и противници сред тези, които бранят или представляват интересите на трите големи сили. Има множество примери за това. Най-пресните от тях са АЕЦ "Белене", 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" и газопроводът "Южен поток".
Тук трябва да се обърнем отново към примера на Швейцария. Доверието в нея се дължи на нейния неутралитет, който е гарантиран от нейната независимост. И тази независимост е отвоювана срещу силни противници като Хабсбургската империя, херцогство Милано и кралство Франция.
За разлика от Швейцария, България не е независима, тя по-скоро е зависима от всяка от трите големи сили, които имат интереси в региона и балансът между тях създава илюзията за стабилност в държавата.
Друг елемент от сгрешения икономически пъзел в страната ни е историческото наследство на комунизма. Това са отрасли като енергетиката, тежката промишленост и добивните сектори, които бяха развити преди 1989 г. заради комунистическите идеали и разпределението на производствата в съюза за икономическа взаимопомощ, направено по повелята на Москва.
Някои от тези производства бяха разграбени и фалираха, като например заводът за стомана в Кремиковци, други, като мините за медни руди и комбината за нейната преработка край Пирдоп, бяха модернизирани и работят, но приносът им за икономическото развитие е ограничен.
Добивната индустрия може да направи една страна богата само при наличие на изобилие от даден ресурс. Наличието на суровини е конкурентно предимство, единствено ако вносът им е твърде скъп.
Наблягането на диференциалното предимство от спестяването на транспортните разходи, ограничава сериозно развитието на страните, разчитащи на собствените си ресурси. Много добър пример за това е Русия, но и държави като Венецуела и Саудитска Арабия, зависими в огромна степен от добива и износа на суров петрол.
Наличието на една суровина няма как да подобри конкурентоспособността на икономиката в производството на стоки и услуги с висока добавена стойност като автомобили, компютри, банкиране или транспорт. Повечето сложни продукти и услуги изискват различни ресурси.
Всъщност сам по себе си износът не е задължителен за увеличаването на националното богатство, стига вносът да се състои от продукти и услуги, които служат не за крайно потребление, а за създаване на още стойност в икономиката. Това обаче е трудна задача, с която малко държави са успявали да се справят. Пример за такава страна е Швейцария. В повечето случаи точно износът е двигателят на икономическия възход. И не става въпрос за положително търговско салдо, т.е. за количество на изнасяната продукция, а за нейното качество. Това, което например движи китайската икономика в последните години, е подобряването на качеството на износа. Едно уточнение, под качество се има в предвид не по-голяма издръжливост и ефективност на продуктите, а тяхната добавена стойност.
Продуктите с по-висока добавена стойност обикновено се нуждаят от по-дълги и сложни производствени вериги и така тяхното производство може да се превърне в двигател за развитие на икономиката, независимо дали са предназначени за износ или за вътрешния пазар.
Водещите експортни продукти на България са горива и мед, следвани от електрически и електронни изделия и машини. След кризата през 2009 г. ръстът при износа на първите две групи се забавя. В същото време експортът на електрически и електронни изделия и машини се увеличава средно с 15% годишно, изпреварвайки световния темп на растеж на вноса на тези продуктови групи, който е около 9%.
За жалост, страната ни не е водещ износител в нито един от въпросните сектори. По данни на БСК България е на първо място в света по износ на слънчогледови семена, на 11 място по износ на пшеница, заема същата позиция при износа на царевица, 14-та е по износ на олово и изделия от олово и 18-та по износ на оръжия и муниции.
Както се вижда, сред тези експортни групи няма продукти, освен оръжията, с висока добавена стойност, ето защо те не са двигател на икономическото развитие, а и като стойност на износа се подреждат след електрическите и електронни изделия и машини.
Кои са тогава производствата на стоки и услуги, които могат да направят България богата страна?
Да погледнем какви конкурентни предимства имаме. Ниска цена на труда, квалифицирана работна сила, добро географско местоположение.
Ниската цена на труда обаче не е стимул за инвестиции в производства с висока добавена стойност, даже точно обратното. Квалификацията също не е безспорно конкурентно предимство. Все по-малко българи са квалифицирани в инженерните науки и все повече имат хуманитарно образование. А вече стана ясно, че и доброто географското местоположение е свързано с редица проблеми.
Въпреки това, да видим какви ползи носят тези конкурентни предимства за развитието на определени икономически сектори.
Например аутсорсингът. България може да предоставя аутсорсинг услуги на конкурентни цени за Европа, Азия и Африка. Не е случайно, че растежът в сектора достигна 25% на годишна база през миналата година. Аутсорсинг индустрията вече формира около 3% от брутния вътрешен продукт на страната, създавайки оборот от над 1 милиард лева, по данни на Българската аутсорсинг асоциация. Става въпрос основно за кол-центрове, чиито служители знаят по няколко езика, което пасва много добре на икономическия профил на България.
Друг подобен сектор са онлайн продажбите. Географската позиция на страната ни позволява изграждането на складови бази и транспортирането на стоки от тях за голяма част от света, на конкурентни цени. А през последните години секторът трупа ноухау на вътрешния пазар. През 12-те месеца до края на юни оборотът на търговията на дребно чрез поръчки по телефона или по интернет нараства с 23.4%, по данни на НСИ.
Разбира се, това би довело до развитие на транспортния сектор и до по-значителна икономическа полза от изградената през последните години пътна инфраструктура. Но и до необходимостта от нови транспортни средства. Така може да се създадат условия за производство на товарни автомобили в България.
Тук трябва да обърнем внимание и на визията за бъдещето. Традиционният автомобил е обречен. А с ремонт на автомобили и мотоциклети официално се занимават около 16% от заетите в България. Това е логично с оглед на състоянието на автопарка в страната, в който делът на автомобилите, произведени през последните 5 години е по-малко от 10%. Но през следващите 2 десетилетия електрическите коли ще изместят традиционните с двигатели с вътрешно горене. Въпрос на време е да бъде изобретена батерия с достатъчно дълъг и живот и бързо зареждане, която да превърне бензина в нещо излишно.
И въпреки че България не е богата на петрол страна, това ще срине икономиката ни. Освен автомонтьорите, засегнати ще бъдат и заетите във водещия експортен отрасъл на страната - производството на горива и масла.
Ето защо изграждане на заводи за електрически батерии, а защо не и на цели автомобили в България, би дало сериозен тласък на икономическото развитие на страната и ще предотврати бъдещи сътресения.
Това е само пример за възможен път на възход на икономиката на страната. Но трябва да е ясно, че традиционното мислене и зависимостта от чужди политически и икономически интереси не водят доникъде. България не може да конкурира Германия в производството на автомобили с двигатели с вътрешно горене. Няма как да бъде водеща сила в ИТ сектора, при условиеч е има недостиг от квалифицирани програмисти в страната. Не е възможно да се осланя на изграждането на големи енергийни мощности. Евтината енергия може да е конкурентно предимство, но сама по себе си не води до икономическо развитие. Държавата, а и бизнесът, трябва да мислят в перспектива и да търсят пазарни ниши, в които има достатъчно пространство за нови играчи.
Още един полутически материал Припомням на четящите, че благодарение на министър Цветлин Йовчев долара и еврото не са над 3000 лв. Не коментирам каква е работата на вътрешния министър да защитава финансовата система, питайте кой е назначил гуверньора на БНБ и близкото му обкръжение...
Кратко описание на страната, няколко исторически клишета, водата е морка (аутсорсинг) и какво ни трябва, за да може да плащаме на някой да ни преасфалтира улиците през 5 години (швейцаря) - реиндустриализация!
Според мен отговор на въпроса от заглавието не може да се търси само в икономически план. За мен основната липса е липсата на общество, което да иска да живее заедно в тези земи с ясното съзнание и цел индивидуалния растеж и благосъстояние да не бъдат за сметка на околните индивиди. Към момента има твърде много търтеи и по същество държавата паразитира на гърба на малцинството създаващи някаква добавена стойност. На всичко отгоре натиска върху тези хора е до степен цедене и затова една не малка част предпочитат да търсят реализация в други страни и общества.
Проблемите са много комплексни. Нещата не се изчерпват с 2 завода за батерии, 2 кол центъра и 2-3 хиляди нови програмисти. Като цяло, мнозинството от народа ни е с убита инициатива. Къде в резултат на 45-те години, къде в резултат на корупцията и тежката бюрокрация след това. Не само икономическа, а всякаква инициатива. Липсва ни способността за само-организиране, а и държавната политика поддържа това статукво. Още от "комунизма" българинът е свикнал "държавата" да му урежда всичко и става да си търси правата и да си защитава интересите, само когато ножът опре до кокала. И това не е нещо, което се променя за 1-5-10 години. Това усещане хората го развиват като общество цели векове.
Евала, Бойчев. Естествено, че американците, тия лоши американци, държат парите и не дават. Държат и ХААРП-а също Имах си хас ние да сме виновни, че народа ни ражда галфони като теб в изобилие и затова сме бедни. Не, не може да е това. Трябва нещо с банки, с американци и конспирация да е свързано Причината да сме бедни е само една - майка ти и много още като нея. Родили са твърде големи идиоти. Тая година често можеше да ги видиш даже събрани заедно - на Бузлуджа, на митингите "подкрепете Орешеров"....сигурен съм, че те мернах и теб там
Ако големите не те допускат до пазарите, ще си бъдеш Гаврош винаги.
На България, не й трябва да става богата, а една бомба и да се приключи всичко! Българите са мързеливи, алчни, завистливи, продажни и напоследък дори са озлобени и нямат никакво желание за развитие, а си тъпчат на едно място и до там. В България, младите си имат девиз и той е: При живи родители не се работи! Българите, не забелязват как Турците ни превземат икономически и след време, няма да остане и един, но на кого ли му пука за истината. Тук останаха само страхливците и малка част от хората, които не искат да се разделят с родината си, а именно патриотите. От България, напоследък и Ромите бягат, като ще цитирам и думите на един Ром на улицата, който се обръща към свой приятел: Брат, веднъж да отида в Германия, работа да почна и други такива, повече няма да стъпя в тая дупка. - Ето какво мислят и Ромите! И като се сетя за песента на Слави Трифонов, не бих казал, че няма такава държава, а след време няма да има... - Часовника тиктака! Варианта е да чакаме краят или на оръжие. П. П. Половината от това разбира се е в кръга на шегата, но истината си е истина и фактите говорят.
Аууу, и Гюлеметов се е включил да ни обясни становището на Атака защо сме бедни, а руги са богати. И без съмнение грам вина няма в нас, а другите са богати чрез цоцане, не чрез бачкане. Ми като Швейцария цоца от околните богати държави и е толкова лесно, ние що не изцоцаме Русия, Турция и Гърция ? А цял живот сме надупени пред първите две? Искам становище на икономическия екип на Атака по тоя въпрос! Атака и икономисти....как звучи само
Текст, правещ номинално сравнение между отделни страни и извеждащ главните мотори на тяхното въздигане в икономически план. Текст, указващ ред причини за днешното състояние на нещата. Текст, свеждащ част от икономическите параметри до "уникално" местоположение, "най-хубавите в света плажове" (говоря примерно), "сгрешен икономически пъзел" и прочее. Твърденията на автора, че износът не е задължителен за увеличаване на националното богатство са откровено смешни като обосновка. Веднага ще стигнем до извода, че един малък национален пазар няма как да осигури онзи търговски капацитет, който би се осигурил с внос на добавящи стойност стоки. От друга страна, не виждам кой не "изнася" - независимо какви продукти или услуги, има ли те на картата на света, учавстваш - туристически продукт, финансов, консултантски... Иначе примерите с отделни страни са много - Япония започва своя възход с продажба на оръжие и боеприпаси на Корейския полуостров веднага след Втората световна, парите "не миришат"...
"Икономическия анализ" на автора направо куца - добивната индустрия "може да направи една страна богата само при наличие на изобилие от даден ресурс."И да, и не! Зависи от сложност на добивната технология, национално законодателство, цена на световните пазари, брой клиенти, редкост на суровината, дали е стратегически материал, себестойност на производството...Трябва да е преди всичко икономически изгодно да се добива и изнася, но върви и обяснявай... Онлайн продажби и веднага съзираме обвързаност със складови центрове и бази, при това за целия свят - каква е връзката и противопоставянето между конвенционалната търговия, складовете и онлайн продажбите?! А това с целия свят ме уби - та всичките ни пристанища са от регионално значение, не световно... Хубаво, добре е видял (авторът), че е по-изгодно да се изнасят стоки и услуги с по-висока добавена стойност (това е написано достатъчно ясно във всеки учебник по икономика), но не виждам да засяга сектор на иновации, ноу-хау, сътрудничество между фирмени и университетски клъстери. Указва само тенденция за обречеността на традиционния автомобил и появата на нови транспортни средства. Явно е уверен, че автомонтьорите са хора, които ще останат без работа като такива, тъй като новите МПС ще са нещо, коренно различно от досегашните ...И в момента са налице суперкондензатори, които позволяват зареждане за секунди на електромобила, но като себестойност на производство и ноу-хау са далеч от нас... Не, че няма как да се конкурират световните дестинации в аутсорсинга - Индия, Пакистан и подобни, но си трябват програми за привличане на "мозъци" като тези в развития свят. Лошото в случая е, че ние със собственото си население не можем да се справим и изтича, и само това остава - да привличаме специалисти В заключение - какво й липсва на страната - пари, инвестиции (външни и вътрешни), специалисти, ноу-хау, време, мениджъри, старт-ъп инкубатори, достъп до технологии, контакти...
С повечето неща не съм съгласен (може би даже и с всичко). Именно този кръстопът може да бъде печеливш на България, малка страна сме, но печелим много от туризъм. Пречи ни корупцията и масовите кражби в държавните предприятия, олигархията и монополът, сивият сектор, лошият бизнес климат, лошото образование. Споменатите държави са заложили много И на образование!!!!! Тук всичко е занемарено, всеки един държавен сектор, а липсата на образование е предпоставка и за недобро бъдеще.
Проблемът с корупцията в ЕС: http://www.vlastta.com/displaynews/27873 Италианското правителство с нов законопроект срещу корупцията, досегашната нормативна база не работи добре: http://www.ekipnews.com/news/world/evropa/italianskoto_pravitelstvo_odobri_zakonoproekt_za_borba_s_politicheskata_korupciq_/140264/?page=36 Корупцията в Европа била изумителна http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2014/02/03/2234035_korupciiata_v_es_struva_120_mlrd_evro_godishno_na/ Ако предположим условно 10 млрд. евро подкупи от наша страна, откъде идват другите 110 млрд.?!. В англосаксонския свят корупцията е с узаконен подкуп (бакшиш) като благодарност и стимул за добре свършената работа
"Ето защо изграждане на заводи за електрически батерии, а защо не и на цели автомобили в България, би дало сериозен тласък на икономическото развитие на страната и ще предотврати бъдещи сътресения."Не, не е вярно! Прочитайки това, разбирам, че авторът си е останал във времето на комунизма и е пропуснал прехода от планова към пазарна икономика. Държавни са предприятията единствено от сферата на националната сигурност и там, където общественият интерес го изисква. Само да напомня очевидното!
За да стане България богата и нормална държава трябва комунистите да бъдат ПОМЕТЕНИ от политическата власт. Те са раковите клетки които изяждат тялото на България. Руски ракови клетки присадени у нас.
Какво й липсва ще оставя да го мъдрят доста по-умни люде от мен (а, повярвайте, те са доооста.) Но мога да кажа какво със сигурност не й липсва, а дори има в критичен излишък - разбирачи по всичко. И не, нямам предвид автора на статията.