Ааа, премиерът Бойко Борисов знаел, че голяма част от медиите в България се контролират от "ДПС чрез депутата на партията г-н Пеевски".
"... Всъщност, този доклад (на Ахмед Доган на Седмата национална конференция на ДПС - бел.а.), ако погледнете, той е насочен главно срещу мен и ГЕРБ, и срещу Ердоган. Цинизмът... И там той говори за медийни свободи. Цинизмът е, че партията, която контролира голяма част от медиите в България чрез своя депутат от ДПС - господин Пеевски, има нахалството да ни обвързва нас с медии". ("Панорама", БНТ, 1 февруари 2013 г.)
По пътя на логиката обаче откриваме парадокс. Докладът е за диктатора Борисов, а "голямата част от медиите в България... - господин Пеевски" обичат г-н Борисов - и в качеството му на партиен ръководител, и в качеството му на премиер.
По пътя на логиката тогава биха следвали следните умозаключения: Г-н Пеевски обича г-н Борисов ерго ДПС обича г-н Борисов, но г-н Доган не обича г-н Борисов ерго ДПС обича ли г-н Борисов. Това е въпрос за хора, решаващи тест за IQ на МЕНСА.
Или може би това е просто редакционна политика.
Иначе г-н Борисов казва, че управляващите са най-онеправдани. Нямат си нито собствена медия, нито собствени социолози. Собствени си нямат, имат си свои, надявам се, ГЕРБ са наясно със семантиката.
Защо да си имаш собствени, което струва пари, като е по-евтино и лесно да си имаш свои. Особено ако ТИ си Държавата.
Обаче по пътя на логиката възникват и други умозаключения от изявлението на премиера. Щом голяма част от медиите са на ДПС и на г-н Пеевски, както казва Борисов, то тогава Комисията за защита на конкуренцията би следвало да се намеси и разпореди проверка за монополно положение - и евентуалните злоупотреби с него.
А също и как така ДПС - и в частност г-н Пеевски, разполагат с толкова средства за толкова медии - декларациите им пред Сметната палата са твърде постнички. Т.е. да се види произходът на парите.
За злоупотреби от прекалена любов ми е мисълта. Защото от любов стават престъпления, както знаете. А може би да има господстващо, както беше казал един депутат на ГЕРБ за "Лукойл", но не и монополно...
Пък посланиците на няколко европейски държави взеха много да се чудят напоследък кой държи медиите - или голямата им част. Вместо да вдигнат един телефон или да пратят SMS на премиера.
"Абе вие що не слагате новините в контекст*, както е в Би Би Си например?", все ме питат разни колеги от чужбина.
Как да я турим в контекст тая новина, че премиерът знае кой държи медиите?
Вариант 1: "Ден след като "Репортери без граница" обяви, че България се е сринала със седем позиции надолу в класацията за свобода на медиите, премиерът Бойко Борисов назова по БНТ кой държи голяма част от медиите..."
Вариант 2: "Премиерът Бойко Борисов обяви, че е цинизъм да бъдат обвързвани управляващите с медии предвид това, че ДПС - чрез своя депутат г-н Пеевски, контролира голяма част от медиите в България. Борисов е положителен герой в тези медии, както показа мониторинг на фондация "Медийна демокрация" и на Медийната програма на фондация "Конрад Аденауер" - всъщност в почти всички големи национални ежедневници с изключение на в. "Сега", според проучването. Той обаче беше лошият герой в доклада на бившия лидер и настоящ почетен председател на ДПС Ахмед Доган, огласен на Седмата национална конференция на партията, на която делегат беше и депутатът Делян Пеевски".
Толкоз за контекста. А по пътя на логиката още не е ясно ДПС ли обича Борисов или само и еднолично Пеевски. Абе важното е мир и любов да има.
*Думата "контекст" се употребява само в ед.ч.
1. Спец. В езикознанието - част от текст около дума или израз, която определя или уточнява значението им.
2. Прен. Обстоятелства, обстановка, събития, в които се вмества дадено явление, събитие. "В контекста на всички неуредици и стачки оставката на министъра е напълно логична".
По пътя на логиката агент Буда ни направи на будали всичките.