А в кой век гласуваме

Опашка от хора, полеви "тъмни" стаички, досадни проверки в избирателните протоколи, чували с бюлетини. Така се гласува в България в 21 век. На 1800 км на север естонците го правят само с един клик. От хола или парка, прави или легнали, без да си късат нервите. Изоставането ни е толкова голямо, че става леко обидно.

Не толкова заради парите, бюрокрацията и тоновете хартия, които може да спестим, не заради по-висока избирателна активност и по-качествена политика, а заради собственото ни отношение към темата - дигиталният вот е сведен до клиширана химера с малотрайно обществено внимание. До далечно благопожелание, в което никой не вярва.

То минава през Изборния кодекс. "Въпрос на две седмици работа и на две гласувания в пленарна зала", убеден е Антони Де Ла Реа, известен защитник на дигиталния вот.

Ако задачата изглежда прекалено сложна, може да я опростим - като въведем дигитален вот първоначално за българите в чужбина, предлага Любомир Гаврилов, преподавател от Университета в Тулуза. В противен случай амбициозният проект или сериозно ще се забави, или напълно ще се компрометира.

Кой би спечелил?

"Електронното гласуване би подобрило гласуването като цяло. Като процес - би го улеснило, като прозрачност - ще го направи по-честно, като цена - би го поевтинило. Големите партии обаче нямат интерес от подобна промяна, за да не отрежат клона, върху който седят", изтъква Антони Де Ла Реа.

"Ще се повиши избирателната активност, особено в чужбина, където разстоянията са големи, секциите - малко, а затрудненията да гласуваш - огромни, с изключения на Турция", коментира той.

Прогнозата му е, че поне половин милион повече българи биха гласували онлайн. Да не забравяме, че предсрочните избори струват 21 млн. лева, а в същото време над половината българи използват безпроблемно интернет.

Няма да е маловажно, ако си спестим и организацията на вота зад граница. "Да напомним, че държави като Германия, където живеят около 100 000 български граждани, не позволяват гласуване извън дипломатически представителства. Само електронният вот може да равнопостави гласуването на всички българи в чужбина", изтъква Любомир Гарвилов.

Проблемът е най-очевиден с вота от Турция. "Действително, повечето от половината от гласовете в чужбина бяха подадени в Турция, където живеят по-малко от 20% от всички български граждани в чужбина. Тази огромна несправедливост спрямо нашите сънародници би могла да се преодолее чрез електронното гласуване", категоричен е преподавателят.

Нова картинка

И съставянето на правителство сега нямаше да е такава мистерия. „В чужбина за ГЕРБ гласуваха 23 090 български граждани, за ДПС - 54353, за БСП - 4907 и за "Атака" - 3018.

"Подкрепата за ГЕРБ извън Турция бе близка до 50%. На 12 май ГЕРБ, заедно с партия "Атака", получиха 120 мандата, недостатъчни за парламентарно мнозинство. Само един допълнителен мандат за ГЕРБ от чужбина би направил тази възможност реална, с всички повече или по-малко очевидни последствия", коментира Гаврилов.

"Така, за добро или за зло, гласуването в чужбина е на път да промени политическия пейзаж в страната. Надявам се политиците да извлекат поука", подчертава той.

Антони Де Ла Реа не очаква дигиталният вот да има сериозни размествания върху предпочитанията на избирателите: "Ако имаше сега електронно гласуване, предполагам, че резултатите биха били ако не същите, то поне много подобни. ГЕРБ спечелиха, защото се представят за дясна партия, която единствено може да спре "комунистите да дойдат на власт".

БСП и ДПС си спечелиха своите гласове, защото обещаха че "диктаторът Борисов" няма да управлява повече, а "Атака" - защото обра протестният вот".

"Един евентуален е-вот при избори 2013 обаче би повлиял на по-малките партии, чиито гласове са на Запад и на тези, чиито електорат е "мек" и гласува, но не и ако му е много трудно да го стори", допълва той.

Не е толкова сложно

Казано с думи прости, дигиталният вот е специална софтуерна програма, която някой трябва да напише. "Да си спомним, че преди години Естония беше готова да предостави собствения си софтуер на България - безплатно, но ние отказахме, защото сме "над тези неща". Затова сега ще си платим", изтъква Де Ла Реа.

Той е убеден, че разработването на софтуера, най-скъпата част, може да се направи от български програмисти срещу няколкостотин хиляди лева.

"Много български фирми и сега разполагат с такъв ресурс. "Информационно обслужване", например, е една от тях", допълва Любомир Гаврилов. Според него първата крачка към е-избори вече е направена - с дадената от ЦИК възможност за електронно подаване на заявления за разкриване на секции за гласуване зад граница. По същия модел може да стане и електронното гласуване.

За сравнение - за две седмици бяха подадени общо 11 358 електронни заявления, като едва 1861 дойдоха от Турция. „Съотношението от почти 5 към 1 добре отразява броя на българските граждани. Случаи на измами или нарушения не са установени. Така, някак без да забележим, България направи една важна стъпка към електронното гласуване", коментира Гаврилов.

Купуването на гласове - системен бъг

"Още през 2004 г. Съветът на Европа прие препоръки за законови, оперативни и технически стандарти за електронно гласуване (e-voting), които удовлетворяват най-високите изисквания за сигурност и тайна на вота. Опасенията за манипулации най-добре ще се тушират със стриктното спазване и прилагане на тези препоръки", изтъква Любомир Гаврилов.

Е-вотът обаче никога няма да се избави от сянката на възможни манипулации. "Ако някой иска да си продаде гласа и има на кого, може да го стори по всякакъв начин", контрира Антони де ла Реа. Май драмата е по-скоро лична, технологична.

Няколко дни преди драматичния 12 май шефката на НЦИОМ Лидия Йорданова съобщи, че 12% от електората е склонен да си продаде гласа. Делът на тези хора остава относително устойчив през годините. "Нищо не би ги накарало да си променят мнението, освен едно - ако самите партии не им купуват гласовете", изтъква Антони Де Ла Реа.

"Ако има електронно гласуване, това не би променило броя на купените гласове, но би намалило тяхната тежест, защото ще се уличи броят на останалите гласове - тези, който не се продават, но по друга причина са възпрепятствани да стигнат до урните", убеден е той.

Специалисти по информационни системи отдавна предлагат дистанционното онлайн гласуване да се гарантира чрез изискване на други данни от избирателя, за да няма интерес да ги предоставя на купувачи на гласове. Например, избирателят да се идентифицира чрез е-банкиране или системата за социално осигуряване.

Отказ от модерна технология

"Партиите в България не смеят да предприемат смели, радикални и новаторски действия от страх да не би с нещо да се наруши "схемата", цялата система на избори в страната", коментира Антони Де Ла Реа. За това въздържание, според него, има и други причини - "дребни политически сметчици, страх и обикновен мързел".

"Както и липса на това, което се нарича визионерство. Ние имаме политическа класа от необразовани, глупави и користни люде, за които общественото благо е последна грижа. Това обяснява всичко останало", казва той.

Да си намериш причина, за да не направиш нещо, е много лесно. Поради това немалко хора често се питат: "В кой век живеем?" А в кой век гласуваме?

#2 VL-2 16.05.2013 в 09:39:11

Гласуването е нещо различно от едно цък с мишката. Ако се сведе до прост клик, то и резултатите ще са на един клик мислене. Усещането за ценност на гласа ще е същото като на един клик в средна като качество компютърна игра. Липса на мисъл, липса на услилия за защита на тезата ти. Просто си цъкаш. Легнал, прав, или след третата ракия. Оптималното за България би било въвеждане на платено гласуване. Нося си 50 лева, плащам си, получавам правото да гласувам. Така се стопира гласуването за маргинали от маргинали. И едните и другите нямат някакви стабилни доходи за да могат да си позволят да ги има. Обаче първите ще получат заветната субсидия. Сега остава и да се сведе процеса до цъкане с мишката ... и субсидираните извънпарламентарни партии ще нараснат рязко. В резюме. Плащам си, гласувам, избирам, управляват ме избраните от мен хора. Извън борда съм, оставам за дълго там. Нещо като американска обява за наемане на работещи. "Ако в момента нямате работа, не кандидатствайте за предложената позиция. Вашите документи ще бъдат незабавно отхвърлени."

#3 Оня Дето Го Трият 16.05.2013 в 09:48:07

ВЛ Евтинко е 50 лв. май. Искаш ли да вдигнат гласа на 5000 лв. та да останеш у вас да люпиш семки, докато няколко едри бизнесмена ги платят и оправят нещата. Даже може бакшиш да оставят на комисията. Избори като кръчма.

#4 VL-2 16.05.2013 в 10:01:36

В момента аз плащам много повече от 50 лева. Един безработен гласувал за друг безработен. О чудо, вторият минал единия процент. Получава субсидия. Тя не е от въздуха, а от работещите и внасящите десятък. Безработният гласувал не внася десятък. Той само е искал промяна. Ама аз ще платя за неосъществената му промяна. 5000 е възможна "цифра" ако си заслужава да я дам.

#6 goshi 16.05.2013 в 11:09:21

Това в нашата държава няма как да стане още много векове. В сферата на фантастиката е. Как се гарантира таен вот? Как се гарантира, че някой няма да изкара и да събере електронните подписи на цялата махала и да си гласува и да си търгува на воля? Никак. Някои неща просто не могат да се цифровизират. Не и в дивия изток.

#8 Astarot 16.05.2013 в 11:25:33

А всичко е ТОЛКОВА лесно, ако има желание да се постигне... Поръчваш 6-7 милиона усб-та от Китайците за жълти стотинки (не по 100 лева бройката от Сименс примерно), хващаш някой да напише програма за управление и срещу символична сума даваш на ВСИЧКИ криптиран електронен подпис. От там нататък всичко е напред и нагоре. Документи, декларации, гласуване... Естествено, трябва да се направи и единен софтуер за всички администрации. Само че, трябва да се съберат поне по 3-4 МИСЛЕЩИ хора от всяка администрация, за да оформят заданието, както трябва. Но в крайна сметка, всичко опира до това, кой има интерес от нефункционираща и неефективна система...

#13 boris 16.05.2013 в 12:56:33

За да се въведе електронното гласуване, някой трябва да настоява за него, а това трябва да са достатъчно голяма група хора, а не шепа специалисти. И именно тук се сблъскваме с прастарият проблем на българската демокрация- докато за неграмотните и безделниците гласуването е едно от най-важните неща в жалкия животец - за що годе образованите и интелигентни хора в повечето случай изборният ден минава без да са разбрали за него. Именно поради това си оставам на позицията, че половинчати мерки едва ли ще дадат резултат и задължителното гласуване е най-нужното лекарство на болната ни родина. Стане ли факт – то и електронното гласуване ща стане факт просто по принуда, защото доста хора ще вдигнат аларма, ако имат трудности с „достъпа да урните”.

#15 goshi 16.05.2013 в 13:26:27

До Lubomir Gavrilov Телефони и сим карти у циганите да искаш. Сръчен програмист не е нужен. Няма как да има ограничение от 1 ИП адрес да се гласува само веднъж. В едно домакинство не живее по 1 човек, а и общо взето в България няма за всеки по един ИП. Ограничението ще е по-скоро за 7-10 гласа от един адрес, ако е домашен и може би без ограничение, ако е фирмен. И пак трябва да се прави разлика между статичните и динамичните адреси, защото ако съм на схема със динамичен ИП адрес и получа такъв, който е изчерпал лимита ще ми бъде отказано правото ми на глас, а това ако не се лъжа е противоконституционно. Така, че може ограничения и да няма. А и да не ти говоря колко сръчен програмист трябва да си да умееш да инсталираш TOR (the onion router) или някоя от другите програми, които въртят проксита с един клик. Вярвай ми купувачите все ще намерят такъв човек.

#16 VL-2 16.05.2013 в 13:39:12

Много ГЕРБ, много яки пичове. И всичките в уебкафето. Всеки гласувал!!! допринася с 50 лева субсидия за всички партии минали еднопроцентната бариера. Как да го кажа да та да се разбере? Ако гласуваш за партия, която реално ще участва във властта или която ще е реална опозиция, пак добре. Но ако гласуваш за произволно формирование с проценти 0.хххх, то просто наливаш субсидия. За да се избегне формализацията на гласуването е добре да има ангажираност. Повече от един клик, ебаси. Е сега слушам Боката и му се кефя как му трепере долната джука и разпалено обяснява как "имал задължение към гласувалите за него" и особено към тези в чужбина. Щото там много гласували за ГЕРБ. Нещо като да гласувам за председател на мормонската църква в западните щати докато си живея в България. И там да се позовават на моя глас. Няма тежест на гласовете. Ама поне да се гласува само от тези, които правят нещо. Иначе, активните на макс са тези, които искат нещо. И твърде рядко има какво да дадат.

#18 VL-2 16.05.2013 в 13:50:06

И това е вариант. Важното е да се забелязва, че има мисъл. Иначе джиткаме на голата емоция. Като онзи, на ВМРО, не му запомних и името на хлапето, който като особена своя характеристика представи "завършено средно образование под опашката на коня". Гласувайте с мисъл за реални неща. Иначе харчите и вашите и нашите пари. Пък Боцко искал рестарт. Да вади 22 милиона и да се рестартира. Тъкмо ще му увехне физиономията окочателно след повторното гласуване.

#23 Payne 16.05.2013 в 14:28:28

А защо си представяте, че електронното гласуване ще е едва ли не един "like" във Facebook. Мисълта, която влагаш в гласа си не се измерва с работата, която извършваш за да го дадеш. Ми дай всички да гравираме собственоръчно на камък и така да гласуваме. Аз си имам на представа от електронно гласуване, смея да кажа. Дисертационния ми проект беше система за проверка на дигитален подпис след подаден глас, който да докаже правилното броене на гласа и отчитането му. Мисълта ми беше, че ще има приличен формуляр изискващ данни, които нормалните хора поне не биха си продали за 20 лв. И сигурността във всяка една система никога не е 100%, но ми кажете като виждате какво става - чувствате ли се сигурни на 100% във сегашният формат на изборите ? Ако една система се прави независимо от партии по качествен начин, гарантирам, че ще е в пъти по ефективна и манипулациите ще се сведат до минимум.

#24 Оня Дето Го Трият 16.05.2013 в 14:56:57

Само да питам..... Ако сега 350 000 бюлетини се виждат и от най-простия полицай ако го накарат да си върши работата, при електронно гласуване кой да пратиме да следи няколко "електрона" към коя партия са пренасочени? Тоест за една шепа хакери вероятно всичко е ясно, но дори за грамотен човек над средното е невъзможно да види, провери и гарантира доколко честни ще са изборите. Софтуеъра си е софтуеър.

#25 VL-2 16.05.2013 в 15:01:58

Ценността на всеки успех се определя от трудностите за достигането му. Така е било, така ще бъде. За да се приеме, че действието ми е различно от просто лайкване, то следва да има мисъл, действие, анализ на действието, очакване на резултата, анализ, коригиращи действия. Отделно, че там може да лайкнеш много неща, а тук си притиснат да избереш едно. Колко много хора ще се полакомят да изберат първата в списъка позиция ;) Гласувам зашото ми трябва. Или се въздържам от гласуване защото нищо от предлаганото не ми допада. Като покупка в магазин. За покупката на "бъдещето си" съм склонен да извърша работа. Защото ми трябва. И ако художественото оформяне на гласа ми ще докаже моята убеденост в правилната насока, то и художествено ще го оформя. Но нека се започне с някакви елементарни промени. Пример - изискване за образователен ценз.

#29 Payne 16.05.2013 в 15:18:12

То е ясно, че в нашата държава няма как да се избегне вечното съмнение и скептицизъм ... но теб сега някой да не би да те уведомява лично кои гласове каде отиват ? Вярно е, че главният проблем си е в хората Поне няма да се разпределят толкова много пари на толкова много хора по изборите, защото тея суми, които обявяват за разходи при хартиени избори са безумни просто.

#30 Payne 16.05.2013 в 15:22:26

VL логиката ти е толкова счупена, че не ми се обсъжда ... но наистина само хора, които активно са се занимавали с подобни системи знаят за какво става въпрос. Аз лично съм за технологичния прогрес и образоването на хората. Колкото и на някои хора да не им се иска и да не им е интереса, това е неизбежно и ще се случи. Дори и в България ;)

#31 hmm 16.05.2013 в 15:25:15

Хора, вие наясно ли сте, че възможностите за манипулиране на електронния вот са много, много по-големи? Досега _не е имало_ електронна система за гласуване при големи избори която не е била разбита от хакери или специално наети програмисти -- примери много, особено с десетките опити в САЩ. Ужасен съм от възможността за електронно гласуване и го казвам като софтуерен инженер завършил MIT. Особено сериозен проблем е, че подобна манипулация практически не оставя следи, за разлика от физическите бюлетини ако процесът е направн както трябва (разпечатване подобно на валута; наблюдатели от опозицията във всеки момент и т.н.) Най-добрата електронна алтернатива до което хората са достигнали досега е просто вместо химикал да има компютър който да разпечатва бюлетината на място. Но пак трябва да ходиш до избирателен пункт. И тогава изборите струват много повече.

Новините

Най-четените