- 51-ото Народно събрание започна работа и депутатите положиха клетва.
- Партиите, избрани в парламента изчетоха встъпителните си декларации
- Бяха издигнати петима кандидати за председател на Народното събрание. От тях Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ отидоха на балотаж, но пак не беше избран победител.
- След втора дадена почивка председателстващият Силви Кирилов обяви край на днешното заседание.
Първото заседание на 51-вото Народно събрание беше открито с тържествена церемония на фона на седем протеста, блокирали центъра на София.
В 10:00 часа най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв народ" откри първото заседание, след като беше събран кворум от 234 избрани членове на парламента.
Под негово ръководство и пред погледа на президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова новите народни представители положиха клетва, за да заемат позициите си: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се."
В новия парламент ще има осем политически сили - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", "ДПС- Ново начало", "БСП - Обединена левица", "Алианс за права и свободи", "Има такъв народ" и МЕЧ.
Общо пет от тях предложиха свои кандидати за председател на парламента.
ГЕРБ-СДС предлага Рая Назарян, която ръководеше предходното 50-то Народно събрание. "Възраждане" ще издигне Петър Петров, "БСП - Обединена левица" - Наталия Киселова, а ИТН - Николета Кузманова.
ПП-ДБ излъчват бившия министър на регионалното благоустройство от кабинета "Денков" Андрей Цеков.
След 15 минути почивка депутатите се събраха, за да гласуват кандидатурите. За вота и депутатите от "ДПС-Ново начало" се върнаха в Пленарната зала.
Ето и резултатите от гласуванията за отделните кандидати:
Кандидат за председател на НС | За | Против | Въздържал се |
Андрей Цеков (ПП-ДБ) | 67 | 47 | 64 |
Наталия Киселова (БСП) | 51 | 50 | 137 |
Николета Кузманова (ИТН) | 49 | 35 | 155 |
Петър Петров ("Възраждане") | 47 | 53 | 139 |
Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) | 68 | 116 | 55 |
По този начин на първия тур от гласувания нямаше избран шеф на парламента и на "балотаж" отидоха Андрей Цеков от ПП-ДБ и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС.
Там 68 депутати дадоха подкрепата си за кандидата на градските демократи, също толкова подкрепиха номинацията на ГЕРБ. По този начин и балотажът не доведе до избора на председател на 51-вото Народно събрание.
ИТН предложиха до сформирането на мнозинство най-възрастният депутат да остане начело на парламента, за да се излезе от блокадата. Беше даден половин час почивка на депутатите за дискутиране на ситуацията.
И след почивката обаче нямаше напредък, а председателстващият Силви Кирилов обяви края на днешното заседание и обяви, че то ще продължи в сряда сутринта.
Самото заседание започна с откриващо слово на Кирилов, в което той призова за отговорност от страна на новите парламентаристи.
"Хората няма да простят, те искат да видят, че народните представители са част от тях и споделят и решават техните проблеми", напомни председателстващият заседанието.
"Политическите отношения в страната са противоречиви, а в някои случаи и антагонистични. Доверието в политическите партии и държавните институции е в най-ниската си точка. Поставена е под съмнение демократичността на политическия процес", заяви той.
Най-възрастният депутат изрази оптимизъм за възможностите на парламента да се справи с предизвикателствата.
"Това е възможно, ако партиите загърбят теснопартийните си интереси. Вярвам в здравия разум, който ще ни доведе до прагматични решения", заяви Кирилов и допълни, че в момента и България, и светът са изправени пред множество проблеми.
Кои са новите 240 депутати можете да видите тук:
След полагането на клетва се премина и към прочитането на декларации от осемте политически сили, в които се заявяват принципите и очакванията за работата на 51-вото Народно събрание.
- ГЕРБ-СДС
От името на първата политическа сила ГЕРБ-СДС излезе Тома Биков, който напомни, че партията е спечелила изборите и е незаобиколим фактор в българската политика.
"Ние сме готови на компромиси, но не сме готови да се подменят изборните резултати. Ние сме готови за коалиционно правителство, с участието на ярки политически фигури от коалиционните партньори. Ние няма да се крием зад експертно, програмно и всякакво друго подобно управление, защото това е подмяна на вота на избирателите и няма да реши политическата криза. Очакваме останалите партии да проявят разум, а не да минират и този парламент", коментира той.
По думите му още по време на кампанията ГЕРБ са заложили формула за управление със съставяне на редовно правителство с 4-годишен хоризонт, "което носи ясна отговорност за работата си чрез ярки политически фигури от различните коалиционни партньори".
"Като първа политическа сила ще предложим кандидат за председател за НС и ще очакваме подкрепа от системните и демократични партии. На база на тази подкрепа ние ще направим своите изводи за формиране на редовен кабинет", допълни Биков.
"ДПС-Ново начало" напуснаха пленарната зала по време на речта на ГЕРБ-СДС, като Делян Пеевски излезе пред парламента, за да се види с протестиращите негови поддръжници.
- ПП-ДБ
От името на "Продължаваме промяната - Демократична България" декларация изчете Николай Денков, като той наблегна на това, че демокрацията в България е поставена под заплаха, а това си личи от многото протести пред Народното събрание.
"Всички видяхме как се нарушава честния изборен процес. Сега Борисов и Пеевски се опитват да ни убедят, че това е нормално. Това няма да стане. Трябва да изолираме Делян Пеевски от политическия живот. Други партии нарушават основните човешки права на гражданите и законите на България. Публикуват се списъци на учители и артисти. После ще последват списъци на книги. Трябва да се обединим, за да запазим демокрацията в България", категоричен бе Денков.
Той посочи, че приоритетите на ПП-ДБ в този парламент ще са изграждане на санитарен кордон около Пеевски; съставяне на програма за работа на НС, с които да се спрат избора на нови главен прокурор и председател на ВАС; прозрачен избор на членовете на регулаторните органи; борба с корупцията; създаване на временна парламентарна комисия, които да провери как се проведоха последните предсрочни избори и разговори за промени в Изборния кодекс; продължаване на работата за пълноправно членство на България в Шенген и Еврозоната.
"Ние ще подкрепим правителство, което ще работи за изпълнението на тези приоритети", завърши акад. Денков.
- "Възраждане"
Председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви от парламентарната трибуна, че близо 1 млн. българи са продали гласовете си или са отишли до изборните секции на последните избори, "закарани като добитък, било от местни феодали, било от обикновени престъпници".
"Още 4 млн. от вас не си направиха труда да гласуват. 1,5 млн. българи отидоха да гласуват свободно по убеждение и според своето убеждение, от които 325 хил. българи подкрепиха "Възраждане", коментира още Костадинов.
Той отправи благодарност към всички българи, които са гласували свободно, дори и да не са гласували за "Възраждане".
Партийният лидер нападна представителите на дипломатическия корпус, които не са коментирали изборните нарушения.
"Защо така срамно и нечистоплътно мълчите, ваши превъзходителства? Защо не се притеснявате при всеки удобен случай да се месите във вътрешните работи, а сега си траете? Защо не подкрепихте свободата и демокрацията така, както някои от вас страстно и властно се изказаха в подкрепа на гей парада в своя? Може би защото истинската причина е, че покупко-продажбата на гласове е утвърдена евроатлантическа практика, без която вашите марионетки в българското политическо село щяха да бъдат едни обикновени сводници, лихвари, сутеньори и обикновени крадливи мутри с манталитет на некъпани балкански конекрадци", заяви още той.
По думите на Костадинов математически е възможно да се състави правителство без участието на ГЕРБ-СДС или ДПС. Той предупреди, че нито едно правителство в рамките на 51-ото Народно събрание няма да бъде стабилно без участието на "Възраждане".
- "ДПС-Ново начало"
Тъй като "ДПС-Ново начало" нямаха свои представител в Пленарната зала, никой не изчете декларация от тяхно име.
- "БСП - Ляво обединение"
Временният председател на БСП Атанас Зафиров обвини от парламентарната трибуна останалите политически сили, че се страхуват да не загубят електората си и действат само от този страх.
"Всички вие сте застинали неотстъпчиво в правотата на собствената си истина. Всички звучите като прави, но вашата правота произтича от това да не изгубите собствения си електорат. Истината на всеки от вас опира до това как да не изгубите територия, защото идват следващите избори", заяви Зафиров.
Той посочи, че краят на партийният егоизъм ще дойде, когато партиите решат да рискуват "малко от своето, за да се постигне общото".
Лидерът на БСП определи корупцията като "абсолютната граница", която партията му няма да премине и няма да премълчава.
"На нас като общество ни се предлагат непрекъснато сюжети, които обвиняват и ГЕРБ, и ПП-ДБ, ДПС в корупция. Никой не е пощаден. Къде е истината? Доказана ли е тази корупция? Това е една безумна спирала, в която ще се окаже, че твърденията не са оставили никого неомърсен", посочи Зафиров и изтъкна три ключови теми - корупция, съдебна система, конституционна рамка на властта.
"Ако сега оставим трите в нестабилно, висящо положение и отидем на нови избори какво точно ще постигнем?", допълни още той.
По думите му още една граница не може да бъде премината - принадлежността на България към Европейския съюз.
Зафиров призова за следващи парламентарни избори, но не сега, а след като това Народно събрание изчисти изборното законодателство и върне "справедливостта в разпределението на властите", за да не виждаме отново подобни манипулации като от последния вот.
- "Алианс за права и свободи"
От "Алианса за права и свободи" говори Джевдет Чакъров, който призова за подкрепа към декларацията на ПП-ДБ за "санитарен кордон" около Делян Пеевски.
"Тази декларация ще бъде крачка напред в утвърждаването на принципите, за които автентичното ДПС говори от месеци. Ние ще търсим съгласие за реализация на мерки за освобождаването на лични и олигархични интереси държава и основни институции и възстановяването на демокрацията, правата и свободите на всички нас", коментира Чакъров.
Той открои като актуални проблеми пред България икономическата криза, ниският стандарт на живот в страната, сериозната политическа криза и предизвикателства за формиране на редовно правителство.
Според него сериозен проблем е и липсата на доверие "не само в политиците, но и в обществото на провелите се на 27 октомври предсрочни избори".
От АПС ще предложат на 51-ия парламент създаването на комисия, която да разследва ролята на Делян Пеевски във фалита на КТБ, Българската банка за развитие и съдебната система.
Чакъров подчерта, че новият парламент трябва да избере омбудсман и заместник-омбудсман, така че да се попълни т. нар. "домова книга", от която президентът може да посочи кандидат за служебен министър-председател.
АПС ще подкрепят и всички инициативи за касиране на изборите.
- "Има такъв народ"
От групата на "Има такъв народ" се изказа Станислав Балабанов, който акцентира на това, че "никой в тази държава няма време за празни приказки".
"Днес на дневен ред не са доходите, по-важно е кой е собственик на главния прокурор или кой ще го притежава. Не борбата с демографията е на дневен ред, а кой ще влезе в регулаторите. Днес не е важно решението, важен е ултиматумът. Хората в момента са отвън, защото в уж над 30-годишна демократична България беше направен опит купеният вот да заглуши законния", заяви депутатът от ИТН. "Ще направим всичко в този парламент да предложим промени в Изборния кодекс, за да изчистим мъртвите души от избирателните списъци", заяви той.
По думите му България се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза, а голяма част от институциите са в "тотален колапс".
Според Балабанов протестите пред парламента днес са провокирани от това, че "купеният глас се опитва да смачка законния".
От "Има такъв народ" също ще предложат промени в Изборния кодекс.
"Ще направим всичко в този парламент да предложим промени в Изборния кодекс, да изчистим "мъртвите души" от избирателните списъци, предлагайки конкретни промени, за да може, когато и да са следващите избори, българските избиратели да знаят, че техният вот е гарантиран и защитен", допълни още депутатът от ИТН.
- МЕЧ
Лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев призова за пълно касиране на резултатите от изборите "в името на справедливостта".
"Трябва с огромно огорчение да признаем, че изборите бяха опорочени, че имаше безпрецедентно купуване на гласове, че имаше безброй манипулации, които поставят под съмнение легитимността на този парламент. Държавата е покровителствала всичко това и се е превърнала в съучастник в този фарс", коментира той.
"За нас има три варианта пред 51-вия парламент - максимално широка политическа коалиция срещу ГЕРБ и ДПС-тата, нови предсрочни избори и нова порочна сглобка срещу българския народ. С влизането на МЕЧ в Народното събрание започва нов етап от българската политика", заяви още Василев.
По време на декларацията си той рецитира и част от стихотворението "Към себе си" на Дамян Дамянов.
На фона на всичко това около парламента се провеждат общо седем протеста:
- От 08.30 ч. до 17.00 ч. на площад "Независимост" (Ларгото) от страната на бул. "Княз Александър Дондуков" 1, организатор физически лица;
- От 8:30 ч. до 12.00 ч. на пилоните на НДК, с организатор физически лица;
- От 10.00 ч. до 12.00 ч. на пл. "Атанас Буров", с организатор политическа партия;
- От 08.30 ч. до 20.00 ч. на площадното пространство пред Българска народна банка от политическа партия;
- От 08.30 ч. до 10.00 ч. на тротоарното пространство пред Съдебна палата сдружение;
- От 08.00 ч. до 14.00 ч. на площад Народно събрание от западната страна на Паметника на Цар Освободител флашмоб, организиран от гражданско сдружение;
- От 09.00 ч. до 12.00 ч. на територията на Градската градина, с организатор физически лица.
До момента всички демонстрации протичат нормално и без ексцесии. От СДВР обявиха, че са предприели всички мерки, за да се запазят реда и спокойствието, като около 1000-1500 полицаи следят за това.