Най-новият хит сред мобилните приложения се казва Acapella.
Концепцията му е проста: с него хората записват няколко клипа, правят колаж от тях и наслагват звука им (най-често пеене), така че да се получи цялостна музикална картина с многоглас, съставена изцяло от един човек с неговия смартфон.
Подобен подход за създаване на интернет видео се използва от години, а различни YouTube звезди и изпълнители като Pentatonix го владеят до съвършенство.
Но приложението го прави доста по-достъпен в неговата чисто техническа страна.
Acapella съществува само от месец и половина, но се разраства скоростно и компанията зад него, Mixcord, вече се похвали, че е събрала $1 млн. от инвеститори.
Големите социални платформи се пълнят с потребителско видео, направено с Acapella, а в Twitter, Facebook и Instagram вече има няколко масово споделяни хитови клипа. Използват го не само любители, но и действащи музиканти като младата звезда Остин Махоун, рапъра Lil' Wayne и женската инди рок банда Von Grey.
Основна притегателна сила на приложението е, че то е забавно дори да не умеете да пеете, а може да бъде използвано и за по-креативни цели.
Потенциалът му за комедийни клипове е огромен, а първите успешни опити вече са налице: един потребител е пресъздал финална сцена от „Титаник" между Кейт Уинслет и Леонардо Ди Каприо.
These acapella videos are too much, titanic remake you know 😂😭 pic.twitter.com/7OEdk7ldRK
— Acapella Tweets (@AcapelIas) November 12, 2015
А друг е пародирал песен на Джъстин Бийбър, използвайки свои домашни уреди, например тоалетната си чиния.
Lmao @justinbieber your instruments have been revealed. 💀😂 pic.twitter.com/et2EBxARwL
— Best Acapellas (@FunnyAcapellas) November 4, 2015
Ключово за успеха на Acapella е, че благодарение на миналите си приложения Mixcord вече имат изградена платформа с милиони потребители, готови да споделят ново съдържание.
Всъщност идеята за Acapella дошла на компанията от друга тяхна програма, PicPlayPost, с която могат да се правят колажи не само на снимки, но и на видео. От Mixcord често получавали въпроси от потребители как се създават акапелни песни с PicPlayPost и решили да направят отделно приложение специално за тази цел.
Не всички обаче са очаровани от модата нюзфийдът им да е пълен с аматьорски музикални изпълнения и опити за пеене на няколко гласа - нещо, което далеч не се отдава на всеки човек с певчески амбиции.
Критиците на Acapella отбелязват, че това е просто приложение, което предлага по-лесен начин за правене на нещо вече съществуващо.
И заради тази достъпност програмата се използва предимно от дилетанти без да предлага впечатляващи резултати.
Mixcord обаче вече се гордее с над 7 милиона активни потребители месечно, които явно имат по-различно мнение.